Výchozí

Jak na plevele v cukrovce

Tradičně je také dobře
Výchozí

Ochrana plevelů v cukrovce doznává v poslední době prudkých změn. Ty souvisejí jednak s dalšími zákazy použití osvědčených látek, nejnověji např. desmediphan, ale i s nástupem technologie Conviso®, která využívá princip vnášení odolnosti do odrůd plodiny na určité herbicidní látky s širokým herbicidním záběrem. Tato zajímavá technologie přináší, jako každá jiná, jisté klady a zápory pro uživatele a bude jen na pěstitelích, jak si případné plusy a mínusy zhodnotí. Cílem firmy ADAMA je nabídnout alternativu, která zachová svobodu výběru, a která bude vyhovovat současným ekotoxikologickým požadavkům. Zároveň bude zajímavá i ekonomicky a umožní naplno využít výnosový potenciál odrůd.

Balíček Goltix® Super + Kontakt® až za rok

K tomu, abychom mohli opět vystavit ucelenou koncepci použití herbicidních přípravků šitou na míru výskytům plevelů na polích, bylo potřeba přivést na trh nové přípravky. Jedním z nich je kombinace metamitron + ethofumesate, a to v novince Goltix® Super. Přípravek přináší excelentní půdní a listovou účinnost na plevele, dlouhotrvající reziduální aktivitu a ověřenou bezpečnost pro plodinu. Další novinkou pro letošní rok měl být partnerský herbicid Kontakt® 320 SC, který obsahuje účinnou látku phenmediphan ve dvojnásobně koncentrované formulaci (320g/l) od originálního výrobce. Tato registrace se však bohužel nepodaří uskutečnit včas pro tuto sezónu, tak nám nezbývá, než se těšit na příští rok. Kontakt® 320 SC měl posilovat účinnost přípravku Goltix® Super zejména na merlíky, ambrózie a další dvouděložné plevele. Je však plně nahraditelný tradičními přípravky obsahující poloviční dávku phenmediphanu 160 l/ha, po patřičné úpravě hektarové dávky. Balíček Goltix® Super + Kontakt® 320 SC jsme již uvedli v našem tištěném katalogu přípravků pro 2021, tímto se tedy omlouváme a doporučujeme využívat mobilní aplikaci Adama katalog, která se ke stažení zdarma App Store, či Google Play. Budeme tak mít vždy náš katalog po ruce v kapse a vždy aktuální, včetně kontaktů na nás a naše distributory.

Stále kompletní herbicidní portfolio

Pěstitelům cukrovky firma Adama nabízí i další užitečné herbicidy, tak, aby pěstitelé mohli pružně reagovat na konkrétní situaci na poli. Jedná se o přípravek Setar®, který přináší osvědčenou herbicidní látku triflusulfuron, avšak v moderní tekuté formulaci na bázi olejové disperze, která se nejen lépe dávkuje, ale přináší i výhody v menších restrikcích jeho použití. Je například použitelný v OP II povrchových vod, ale i na svažitých pozemcích. Přípravek Setar® přidáváme do kombinací zejména tam, kde čelíme vysokému tlaku laskavců, mračňáku, tetluchy i výdrolu řepky. Dalším oblíbeným přípravkem je Goltix® Titan, což je kombinace účinných látek metamitron + quinmerac. Goltix® Titan je moderní dvousložkový herbicid s prodlouženou účinností, které je dosahováno speciální formulační technologií, která zabezpečuje prodlouženou stabilitu proti UV záření. Přípravek v herbicidních sledech posiluje účinek na svízel, tetluchu, lebedu rozkladitou, rdesno červivec a kokošku pastuší tobolku. Vyniká rovněž výjimečnou šetrností k cukrovce. V nabídce rovněž zůstává i Goltix® Top jako nositel čisté účinné látky metamitron. Jedná se opět o formulaci od originálního výrobce, kde pěstitel získává kromě standardní účinnosti i jistotu vysokého stupně tolerance k pěstované plodině.

Kombinace s Grounded®

Půdní herbicidní účinky prakticky jakékoliv herbicidní látky nadále zlepšuje i specializované půdní smáčedlo Grounded®, a nejen ty. Grounded® zabraňuje navíc i nežádoucímu úletu postřiku, zajišťuje jeho rovnoměrnější distribuci po povrchu pole, čímž prodlouží dobu účinnosti přípravku a omezí jeho případné vyplavování silnými dešti. Doporučujeme dávku 0,2-0,4 l/ha dle zvolené hektarové dávky vody a druhu půdy. Na lehčích půdách se používá vyšší dávka.

Adama doporučení 2021

Uvedené herbicidní portfolio umožňuje profesionálnímu pěstiteli skutečnou flexibilitu i schopnost přesně reagovat na konkrétní situaci na poli. Výchozí schéma odplevelení cukrovky nyní vypadá takto:

Pro další úpravy „receptury“ a jeho jemné ladění se pak obracejte na terénní pracovníky firmy Adama, kteří Vám rádi budou k dispozici.

Další zajímavý přípravek do cukrovky

V letošní nabídce firmy Adama naleznete i další zajímavý přípravek, které Vám v konečném důsledku zvýší výnos i cukernatost. Jedná se o unikátní kompozici 5 biostimulátorů a kompletního hnojiva v jednom, a to v přípravku Talisman®. Talisman® výrazně pomůže cukrové řepě při její regeneraci se vzniklé stresové situace na poli, která je velmi častá, ať již pochází z chladu, zvýšeného sucha, či naopak z přemokření, či pro překonání stresu z aplikace herbicidů. Používáme ihned při detekci abiotického stresu, kdy Talisman® rostliny podstatně rychleji vytáhne ze stresových obranných reakcí a zároveň umožní, a to i v normálních podmínkách, lepší využití výnosového potenciálu odrůdy, a to jak do výnosu bulev, tak i do zvýšení jejich cukernatosti. Talisman® rovněž obsahuje i kompletní spektrum makro i mikro výživových prvků, které této regenerační operaci vydatně pomáhají.