מידע לחקלאי

מידע לחקלאי

מחבקי עצים

אנו באגן מחויבים לעזור לכל חקלאי לייצר את התוצרת החקלאית הטובה והמשתלמת ביותר, בכדי שיחד נוכל להציע תוצרת איכותית יותר לצרכנים.
להרחקת מזיקים מתוצרת חקלאית חשיבות מבחינה בריאותית וגם מבחינה כלכלית. בזכות הטכנולוגיה, ניתן כבר היום להפחית משמעותית את כמות הכימיקלים המשמשים להדברת מזיקים ובכך לספק מזון בריא יותר, בטוח יותר, ובנוסף גם לתרום לסביבה נקייה יותר
חוטים המכילים פרומון סינטטי הם אחד הכלים היעילים להרחקת עשי לילה מזיקים – שימוש נכון בהם יכול לצמצם באופן משמעותי את כמות המזיק ואפילו עד 90%.

ברוב שטחי הכותנה בארץ מרחיקים את ההלקטית הוורודה באמצעות חוטי פרומון.
השימוש בטכנולוגיה הירוקה הוביל לירידה דרסטית לא רק של כמות המזיק אלא גם במספר הריסוסים להדברתו, שפחת מכ-10 ריסוסים לעונה (תכשירים מקבוצת ה"זרחנים אורגניים") לכ- 2 ריסוסים בלבד (כולל החוטים) – ולעיתים אף פחות מכך.

מחבקי עצים – עש התפוח המדומה – הוראות לשימוש חקלאי
מחבקי עצים – סס הנמר – הוראות לשימוש חקלאי
מחבקי עצים – עש התפוח – הוראות לשימוש חקלאי
מחבקי עצים - עש אשכול - הוראות לשימוש חקלאי
דף מידע מיוחד הדברה באמצעות פרומונים מאת מועצת הכותנה – הוראות לשימוש חקלאי

סגירה
מחבקי עצים

אודות

אודות

מחבקי עצים

מהם מחבקי עצים ואיך הם עוזרים בשמירה על הסביבה? 
 
מחבקי עצים הם חוטי (חוט ברזל עטוף במעטפת פלסטית) מתוצרת חברת SHIN ETSU יפן המכילים פרומון (מולקולה שמפרישים בעלי חיים לצורך איתות לבעלי חיים אחרים מאותו המין) המשתחרר באופן הדרגתי במשך מספר שבועות כאשר החוטים מפוזרים באופן אחיד בשטח חקלאי. השחרור מייצר מעין "ענן" של הפרומון בשטח המבלבל את המזיק וכך נקבות וזכרים אינם נפגשים ואינם מתרבים. חוטי הפרומון הינם בעצם תכשירים ביולוגיים אשר משבשים את המפגש בין זכר לנקבה ובכך מונעים את יצירת הדור הבא של המזיק, בדרך זו מפחיתים החוטים באופן דרמטי את הנזק לגידול החקלאי וגם את הצורך בריסוסים. 
כל חוטי הפרומון של אגן מורשים לשימוש גם לחקלאות אורגנית. 
כיום משווקת חברת אגן חמישה סוגים של מחבקי עצים: 
עש התפוח – לשמירה על מטעי תפוח ואגס 
עש האשכול – לשמירה על כרמי הענבים 
עש זחל ורוד (הלקטית וורודה) – לשמירה על שדות הכותנה 
עש סס הנמר לשמירה על מטעי תפוח, אגס וזית 
עש התפוח המדומה לשמירה על מטעי הרימונים

סגירה
מחבקי עצים

יתרונות חקלאיים

יתרונות חקלאיים

מחבקי עצים

בין היתרונות הבולטים הגלומים בשימוש במחבקי עצים:
  • מחבקי עצים ניתנים לשימוש בחקלאות אורגנית ועבור שיטת Integrated Pest Management- IPM
  • הפחתת השימוש בחומרי הדברה כימיים בחקלאות
  • שמירת האיזון האקולוגי בסביבת המטע – השימוש במחבקי עצים מונע את הפרת האיזון בין החרקים השונים (חלקם מועילים) במטע המטופל
  • תוצרת מופחתת שיירי חומרי הדברה – פרי הגדל במטעים המטופלים במחבקי עצים הינו בהכרח בעל כמות מופחתת של שאריות חומרי הדברה.
  • פגיעה מדויקת יותר – הפגיעה של מחבקי העצים הינה במזיק אחד ספציפי והיא מתקיימת באמצעות הפרעה למעגל ההתרבות הטבעי של המזיק.
  • אפקטיביות המוצר אינה מושפעת מתנאי מזג האויר.
  • חסכוני בזמן ובאנרגיה – השימוש במחבקי עצים הינו חד פעמי בעונה ברוב המקרים ואין צורך לחדש את הטיפול במהלך אותה עונת גידול.
  • יעילות המוצר עולה בטיפול רב-עונתי ורב-שנתי. כמו כן חשוב ל"בלבל" חלקות צמודות ולעשות שימוש אף בהן במחבקי עצים להגברת אפקטיביות ה"בלבול"

סגירה
מחבקי עצים

שותפים לדרך

שותפים לדרך

הכירו את החקלאים והמשקים בהם משתמשים בהדברה ירוקה מבית אגן וב"מחבקי עצים"

בראשית – פירות מובחרים מהרי הגליל והגולן
כדי להפחית את נזקיו של עש התפוח L.Cydia Pomonella , מזיק ידוע לשמצה במטעי התפוח, אימצו חקלאי בראשית את חוטי הפרומון כמרכיב מרכזי בהדברה של מזיק זה, כדי ליצור "בלבול זכרים" (Mating Disruption). בשיטה זו מרווים את האוויר במטע בפרומון המין, הדבר משבש את יכולת הזכרים לאתר את הנקבות לצורך הזדווגות והתפתחות האוכלוסייה מוגבלת.

מועצת הכותנה
בכדי לבלבל את ההלקטית הורודה ממליצים במועצת הכותנה לקשור חוטי פרומון בתחילת העונה – וכך לבלבל את המזיקים במשך 120 יום. במהלך תקופה זו כדאי לבלבל גם את הבוגרים המאחרים להתעורר מתרדמת החורף ולמנוע מפגשים אקראיים בין זכרים ונקבות. מועד היישום המומלץ – אפריל. לפרטים נוספים ונהלי עבודה – לחץ כאן.

ענבי טלי ממושב לכיש
במאמץ להימנע מחומרי הדברה ורעלים, משתמשים החקלאים של ענבי טלי בטכניקות מתקדמות של הדברה ידידותית לסביבה. את עש האשכול, למשל, הם מבלבלים באמצעות שחרור פרומון מין סינתטי למניעת הזדווגות. הזכר מחפש את הנקבה לפי שובל הפרומון שהיא מפיצה, אך לא מסוגל למצוא אותה כאשר כל שטח הכרם רווי בפרומון. בכך נמנעת ההזוודגות והענבים אינם ניזוקים.
קראו עוד באתר החברה על הדברה ירוקה ועל שימוש בפרומון סינתטי להדברה ידידותית לסביבה

שמן זית אסי – עמק המעיינות ו"מסיק" קיבוץ מגל
בכרמי הזית של "אסי" ושל "מסיק" עושים שימוש בחוטי המונעים את מפגש המינים של "עש סס נמר".
שותפים לדרך
סגירה