Агровісник

Агроновини в Україні та світі від 12 січня 2021 р

«Інститут охорони ґрунтів України» передано до сфери управління Держгеокадастру

Кабінет міністрів України передав ДУ «Інститут охорони ґрунтів України» до сфери управління Держгеокадастру.

Про це повідомив Роман Лещенко, міністр аграрної політики, на своїй сторінці у Facebook, пише agravery.com

«Таке рішення уряду дозволить більш якісно здійснювати нагляд за станом родючості ґрунтів в нашій державі. А головне, зробити унікальні дані, якими володіє „Інститут охорони ґрунтів України“, повністю публічними та відкритими», — написав Лещенко.

Зазначається, що раніше це держпідприємство підпорядковувалось Мінекономіки. Хоча, згідно з положенням про Держгеокадастр, саме до його завдань належить нагляд та контроль родючості. А також контроль за додержанням законодавства про охорону земель як органами місцевого самоврядування, так і бізнесом. Відтепер Держгеокадастр отримає реальні інструменти для цього.

Таким чином дані про стан ґрунтів будуть внесені до бази Державного земельного кадастру, яка буде оприлюднена з просторовою прив'язкою до об'єкта. Її перенесення на публічну кадастрову карту дозволить всій країні побачити зміни показників родючості ґрунтів та реальний стан земель в країні.

«Для держави це дозволить більш ефективно здійснювати контроль за охороною земель. Адже відкритість — найбільш дієвий інструмент проти корупції та безвідповідального використання земель», — підсумував урядовець.

 

Озвучено ціну землі в разі відкриття ринку 1 липня

Згідно з остаточною версією закону, який парламент прийняв 31 березня 2020 р., в перші 2,5 року після відкриття ринку — з 1 липня 2021 р. — можна буде купувати не більше 100 га в одні руки, а потім — до 10 тис. га.

Повідомляється на Zemelka.ua, йдеться на kurkul.com

Зазначається, що інвестиції в землю і ціноутворення на неї в майбутньому стануть чітко корелювати з оцінкою рентного земельного доходу, оскільки земля — це яскраво виражений рентний актив.

На рентну модель ціноутворення активу у вигляді землі впливають два базових чинників: альтернативна дохідність (як правило, це або банківський депозит, або ставка за державними цінними паперами) та мультиплікатор рентного доходу (оренди) на певну кількість років.

У попередні роки вже були намагання моделювати ціновий діапазон. Зараз базові чинники змінилися: ставку прибутковості слід брати на рівні 10%, а мультиплікатор — на термін до 15 років (з урахуванням ризиків). Середня ставка оренди землі в Україні коливається в діапазоні 1700-2000 грн за га, тобто стартує від 60 дол. У прогнозах Кабміну на 2024 р. фігурує показник в 4000 грн, що з урахуванням девальвації може скласти у два рази більше.

«За методом альтернативної ренти отримуємо орієнтовну вартість землі в діапазоні 600 дол. (на старті ринку) — 1300 дол. (у 2024 р.). За методом капіталізації ренти й цінового мультиплікатора: 900 дол. на старті та 1900 дол. у 2024-му на етапі зрілого ринку. У будь-якому випадку не йдеться про суми, які називають деякі експерти, вимірюючи ціну на наш чорнозем десятками тисяч доларів», — йдеться у матеріалі.

До моменту повного відкриття ринку землі ціна на ріллю буде дисконтуватися за рахунок ризиків сірих схем і визначатися, виходячи з методу капіталізації орендної плати, який максимально підходить фермерам і агрохолдингам (в частині укладення договорів з відкладальною умовою). Після 2024 р., з приходом великих інвесторів (хто захоче купити близько 100 тис. на 10 структур), домінувати буде метод альтернативної ренти.

Більші інвестиції в чорнозем в Україні зʼявляться лише на зрілому етапі ринку, тобто після 2025 р.

Ефективність їх буде визначатися цілісністю масиву землі: від ста гектарів, цільним клином, тобто ціна вхідного квитка на цей ринок складе від 100 тис. дол.

 

Міністр агрополітики назвав терміни проведення референдуму щодо продажу сільгоспземлі іноземцям

Міністр аграрної політики Роман Лещенко заявив, що референдум щодо продажу землі сільськогосподарського призначення іноземцям буде проведено протягом найближчих 3 років.

Про це він повідомив в інтерв'ю виданню Rzeczpospolita, пише agropolit.com

«Зараз землі сільськогосподарського призначення зможуть купувати виключно фізичні особи, які є громадянами України. Про те, чи зможуть її купувати іноземці, буде вирішено в ході референдуму, який відбудеться в найближчі 3 роки. Тому іноземні інвестори сьогодні зможуть лише як і раніше брати землю в довгострокову оренду», — повідомив Лещенко.

За його словами, поки йде боротьба за реформу ринку землі, інвестори дуже обережно дивляться в напрямку України.

«Ми їх розуміємо, оскільки цей процес в нашій країні складний і болючий», — констатував міністр.

 

Світовий дефіцит цукру може сягнути 6 млн тонн

У Таїланді поганий урожай, в Європі виробництво зменшилося, а Бразилія збирається виробляти менше цукру після того, як посуха в минулому році обмежила розвиток тростини.

Alvean, спільне підприємство Cargill Inc. і бразильського виробника Copersucar SA, очікує, що в цьому сезоні виробництво цукру не задовольнить попит на 5 млн тонн, а в наступному — 6 млн тонн, заявив головний виконавчий директор Пауло Роберто де Соуза, повідомляє прес-служба НАЦУ «Укрцукор», пише agravery.com

За словами де Соузи, посуха залишила Таїланд, який зазвичай є другим у світі експортером цукру, знову з невеликим врожаєм, і будь-яке відновлення в наступному сезоні, ймовірно, буде обмеженим, оскільки деякі виробники вже перейшли на інші культури.

У Бразилії, що є найбільшим експортером цукру, посушлива погода і пожежі стримували розвиток тростини. Очікується, що в новому сезоні, який почнеться в квітні, виробництво тростини зменшиться на 4,1% — до 580 млн тонн в основному центрально-південному регіоні, прогнозує Alvean. Очікується, що виробництво цукру впаде на 3 млн тонн — до 35 млн тонн.

За словами де Соузаи, ринок цукру все ще може зіткнутися з перешкодами через нову хвилю ковідних обмежень, які можуть знизити споживання, або якщо фонди вирішать продати свою велику довгу позицію. З іншого боку, новий погодний шок або зростання цін на сиру нафту, який посилить стимул для бразильських виробників переробляти тростину в етанол, а не цукор, можуть привести до зростання цін.

 

Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)

 

Ринок "Столичний"

Ринок "Шувар"

Ринок "Нежданный"

Капуста білокачанна

4,00

4,50

1,75

Цибуля ріпчаста

3,80

4,50

4,00

Буряк столовий

4,50

5,00

3,50

Морква

4,50

5,50

3,50

Картопля

8,50

8,00

8,00

 

 

Ціни на сільськогосподарську продукцію* 

Пшениця, 2 клас

Ціна EXW за тонну

Центральний регіон

8430

Західний регіон

8150

Східний регіон

8100

Південний регіон

8750

 

Пшениця, 3 клас

Ціна EXW за тонну

Центральний регіон

8355

Західний регіон

8075

Східний регіон

8025

Південний регіон

8675

 

Пшениця, 6 клас

Ціна EXW за тонну

Центральний регіон

8280

Західний регіон

8000

Східний регіон

7950

Південний регіон

8600

 

Соняшник

Ціна EXW за тонну

Центральний регіон

20750

Західний регіон

20550

Східний регіон

20550

Південний регіон

21050

 

Ріпак

Ціна EXW за тонну

Центральний регіон

13750

Західний регіон

13550

Східний регіон

13550

Південний регіон

14150

 

 

Ячмінь

Ціна EXW за тонну

Центральний регіон

7050

Західний регіон

6950

Східний регіон

6950

Південний регіон

7500

 

Кукурудза

Ціна EXW за тонну

Центральний регіон

7430

Західний регіон

7250

Східний регіон

7250

Південний регіон

7650

 

Соя

Ціна EXW за тонну

Центральний регіон

17350

Західний регіон

17050

Східний регіон

16950

Південний регіон

17150

 

 

* Інформація від аналітичної служби ADAMA