Ugrás a tartalomra
adama

Növekedés, együtt a partnerekkel

Subtitle
adama

Lapunk 20. születésnapi kampányának főtámogatója, az ADAMA Hungary Zrt. a növényvédőszer-ipar egyik meghatározó szereplője hazánkban. Az elmúlt két évtized a kis családi vállalkozásból induló hazai leányvállalat és az anyacég szempontjából is dinamikus fejlődést hozott; ennek az útnak a főbb állomásait idéztük fel cikkünk első részében Dr. Sélley Tamással, az ADAMA magyarországi vállalatának vezérigazgatójával. Következő számunkban, májusban pedig majd a növényvédőszer-paletta legfontosabb termékeit ismertetjük.

70 év fejlődés

– Ha az ADAMA hazai megjelenését és fejlődését összefoglaljuk, akkor a cég indulását tekintve elmondható: nem egy átlagos történet rajzolódik ki a szemünk előtt.
– Valóban, a magyarországi cég története különös fejlődést mutat – kezdte válaszát Dr. Sélley Tamás. – Az egész 1988-ban kezdődött, amikor egy kertészmérnök házaspár, Dr. Tóth Bertalanné Román Katalin és Dr. Tóth Bertalan megalapította a Biomark Kft.-t. Jó időben, jó helyen, komoly bátorságról tanúbizonyságot téve indították a vállalatot, amely a Makhteshim Agan izraeli növényvédőszer gyártó és forgalmazó cég termékeivel kereskedett kizárólagos joggal Magyarországon.
A következő 16 év során a vállalkozás egyre jobb pozíciót ért el a hazai piacon, erre alapozva az anyacég felvásárolta a Biomark csoport növényvédő szeres üzletágát, így 2005-től a vállalat már Magyarországon is Makteshim Agan Hungary Zrt. néven működött tovább.
Ezzel el is érkeztünk a másik szálhoz: az anyacégek Izrael állam megalakulása után, 1946-ban alapították az Agan Chemical, majd 1952-ben a Makhteshim Chemical cégeket, amelyek hosszú időn keresztül külön vállalatként működtek. Az Agan kizárólag gyomirtó szerek, míg a Makhteshim cég gombaölő és a rovarölő szerek gyártásával foglalkozott.
A cég elsősorban az izraeli piacon dolgozott, ám ahogy a vállalkozás fejlődött, egyre nagyobb teret hódított meg világszerte. Ekkoriban főként a lejárt szabadalmú készítmények gyártásával foglalkoztak, illetve konkurens gyártóknak is végeztek bérmunkákat.
A két cég egyesülésével 1997-ben létrejött Makhteshim Agan az újabb cégfelvásárlásoknak és befektetéseknek, valamint az egyre szélesedő portfoliónak köszönhetően jelentős piaci pozícióra tett szert, 1998-ban pedig a Tel Aviv-i értéktőzsdén bejegyezésre is került. A 2000-es évek elejétől a vállalat már nem egy „egyszerű” generikus vállalat szerepét kívánta betölteni, hanem a fejlesztő cégek és a teljesen generikusként dolgozó cégek közötti helyet célozta meg a portfóliójával.
Utolsó lépésként a cég, 2014 áprilisától, a korábbinál könnyebben kiejthető, ADAMA nevet vette fel, így 2014. április 2-ától a magyarországi leányvállalat ADAMA Hungary Zrt. néven működik tovább, illeszkedve az anyacég világszerte jellemző üzletpolitikájához.
A tulajdonosi körrel kapcsolatban annyit érdemes megjegyezni, hogy 2011-ben a ChemChina vállalat megvásárolta a Makteshim részvények 60%-át, a többi pedig egy izraeli cég kezében maradt, így a többségi részesedés kínai tulajdonba került. A tulajdonosi háttér ugyan változott, de maga a működési rendszer nem. A vezetők továbbra is izraeliek maradtak.

– Milyen pozíciókat ért el az ADAMA a növényvédő szerek világ-, illetve hazai piacán?
– Ez alatt az időszak alatt nagy fejlődés történt, különösen az elmúlt 10-15 évben, magyarországi és világviszonylatban egyaránt. Az ADAMA a világon a 7. legnagyobb növényvédelmi céggé vált, folyamatos, erőteljes növekedéssel. Magyarországon pedig egy kis magánvállalkozásból, amely a 12-14. helyet foglalta el a forgalmazók sorában, most stabilan a 4. helyet magának tudó vállalattá fejlődött.

Egyedi vállalati rendszer – intenzív piaci jelenlét
– Ön, személy szerint a Biomarkhoz egy piacvezető vetőmag- és növényvédő szer gyártó cégtől érkezett. Mit látott meg akkor ebben a vállalatban, amiért a biztos, nagy céget „lecserélte a kicsire”?

– Ez a feladat mindenképpen nagyobb szakmai kihívást jelentett. Akkoriban láttam azokat a folyamatokat, amelyek szerint a korábbi munkáltatóm egyre inkább a „vetőmagok irányába” haladt a fejlesztésekkel. Mivel én magam növényvédelmi végzettséggel rendelkezem, ez a terület jobban érdekelt, ezért éreztem szükségesnek a változtatást. Úgy gondoltam, hogy a Makhteshim Agan termékeivel versenyképesek lehetünk a piacon.
2002-ben a Biomark tulajdonosa azért hívott, mert felismerte, hogy egy külsős, multi-tapasztalatokkal rendelkező vezető talán hamarabb tud eredményt elérni – szerencsére az idő őt is, engem is igazolt, mert ez valóban így történt.
A magyar gyökereket megtartva a vállalatot multi-szemléletűvé alakítottuk át, és 2007-2008 körül már lehetett érezni, hogy működik a rendszer. 2009-ben vált igazából ütőképessé és erőssé a cég, amikor is már komolyan lehetett vele számolni a piacon. Ekkor már fontosak voltunk a partnerek számára, szélesítettük a csapatot, kicsit más úton haladtunk, mint a versenytársaink: nagyobb, a termelőkkel foglalkozó csapatot építettünk és több kereskedőpartnerrel voltunk közvetlen kapcsolatban, mint általában az a piacon szokás volt.

– Mi volt az az igazi erősségük, ami kiemelhette a céget a mezőnyből?
– A jó csapat. 2009-ben jutottunk el oda, hogy a piac egyik jelentős szereplőjévé váljunk. Akkor gondolkodtunk el azon, hogy ez így, ebben a rendszerben nem megy tovább; a munkatársainkat nem volt szabad tovább terhelni.
Abban a helyzetben két dologban bízhattunk. Vagy kapunk olyan egyedi termékeket, amik visznek bennünket előre, de erre akkor nem volt lehetőség. Így választottuk a másik utat, hogy a piaci jelenlétet erősítsük a területi képviselői csapattal. Ekkor indítottunk el a jelenleg is működő képviselői rendszerünket, és tovább erősítettük közvetlen kapcsolatainkat kisebb kereskedőpartnereinkkel is.
Ma közel 30 kereskedelmi munkatársunk dolgozik a piacon, és a minél nagyobb számú direkt eladási pontok megtartása továbbra is nagyon fontos számunkra. Az áruterítést, vagyis hogy a termékeink biztosan eljussanak a termelőkhöz, könnyebb így megvalósítani. Az említett csapat 9 régióban dolgozik, ez többnyire 2-2 megyét jelent. Minden régió élén egy régiómenedzser áll, aki további 2-3 embert irányít.

2016: Simply. Grow. Together.

– Milyen eredményt hozott a cég számára a tavalyi év? És mit lehet prognosztizálni idénre?
– A növényvédőszer-forgalmat tekintve a 2015-ös év sem világviszonylatban, sem a magyar piacon nem volt egy sikertörténet. Az is érdekes ezzel kapcsolatban, hogy a hosszú távú ágazati előrejelzések gyorsan felülbírálatra kerülnek. Emlékszem, 2014-ben átlagosan 2,5%-os növekedést prognosztizáltak 2019-ig, világviszonylatban. Ehhez képest 2015-ben, egy évvel a prognózis kiadása után a növényvédő szerek eladása a világpiacon 10%-ot csökkent.
A tavalyi évben a magyar piacon is volt egy bizonyos csökkenés, elsősorban a májusban elkezdődött kedvezőtlen időjárás miatt, ami a gombaölő szer eladásokat érintette leginkább.
A következő évekre hatalmas bumm-ot senki nem vár, általában mérsékelt növekedésben bízunk. Nagy készletek maradtak vetőmagból és növényvédő szerből is, így a 2016-os esztendő várhatóan nem lesz kiugróan eredményes év a gyártók számára. Emellett rövidebb szezonnal is számolhatunk, hiszen a márciusi hideg miatt nehezen indulnak a tavaszi munkák. Várakozásainkat tehát úgy összegezném, hogy külső okok miatt nem számítunk drámai csökkenésre, inkább óvatos 1-2%-os növekedés az, amit megcéloztunk erre az évre.
Tevékenységük középpontjában 2016-ban is a gazdálkodó áll. A mezőgazdaság a szívügyünk, és ehhez a növényvédelmi megoldások széles választékát kínáljuk. Ezt kívánja kifejezésre jutatni cégünk szlogenje is: „Simply. Grow. Together.”, amelyet a nehéz fordíthatóság miatt így, angolul szeretnének a köztudatba bevezetni, ahol a ”Simply” az egyszerűséget, a „Grow” a növekedést/termesztést/gazdálkodást jelenti, a „Together” pedig azt, hogy mindezt a gazdálkodóval együtt szeretnénk elérni.

 

Szerző: Fodor Mihály főszerkesztő, MezőHír