
Védekezzünk a repcefénybogár ellen

Tavasszal, amikor a talaj felső 2 cm-es rétegében 6°C fölé emelkedik a hőmérséklet, megjelennek a kártevők, 9°C feletti hőmérséklet esetén már tömeges elszaporodásukra lehet számítani. Ebben az időszakban kiemelten fontos a repcefénybogár elleni védekezés.
A repcefénybogár imágói a bimbók, bimbókezdemények kirágásával okoznak kárt, melynek következtében a virágbimbók elszáradnak, lehullanak. Az elhullott bimbók következtében a virágtengelyek felkopaszodhatnak, ami a termés mennyiségi és minőségi csökkenéséhez vezet. A kifejlett fénybogarak mellett a lárvák is jelentős kárt okoznak, pollenfogyasztás közben tovább rontják a termékenyülési viszonyokat.
A rovarölő szeres kezelés nélkülözhetetlen része az őszi káposztarepce növényvédelmi technológiájának. Erre a célra hagyományos piretroidokat lehet alkalmazni, előnyük, hogy alacsony hőmérsékleten is jól hatnak, de hatástartamuk rövid. A másik védekezési lehetőség az acetamiprid hatóanyagot tartalmazó készítmények alkalmazása, melyek lassabban fejtik ki hatásukat, azonban felhasználásuk korlátozott. Kijuttatásuk szikleveles állapottól – sárgabimbós állapotig (BBCH 10-59 között) illetve 50%-os virágzástól – virágzás gyengüléséig (BBCH 65-67 között) lehetséges. Javasolt azonban kombinációban használni ezeket a készítményeket. Érdemes a gyári kombinációkat, mint például a Blade (acetamiprid + lambda-cihalotrin) előnyben részesíteni ilyen esetben.
A méhek jelenlétére a repce sárgabimbós állapotától már számítani lehet, ilyenkor tilos az acetamiprid tartalmú készítmények használata, hiszen a méhek aktivitása miatt a növényvédő szerek a mézbe juthatnak, élelmiszerbiztonsági problémákat okozva.
A teljes virágzásban lévő repcében különös figyelmet kell fordítani a méhek védelmére. Ebben az időszakban a piretroidok méhkímélő technológiával történő kijuttatása nem tekinthető hatásosnak, mivel a repcefénybogarak az esti órákban nincsenek jelen a repcetáblákon, a nappal visszatérő imágókra pedig tartamhatás hiányában nem eredményes alkalmazásuk. Ilyenkor egyedül a tau-fluvalinát hatóanyag tartalmú készítmények kínálnak biztonságos és eredményes megoldást.
Az ADAMA által kínált Klartan 24 EW néhány napos tartamhatással rendelkezik, a méhek kímélete mellett, érintő, - és emésztőszervi hatásával garantálja a sikeres védekezést. Egy vegetációs időszakban 2 alkalommal használható.
Klartan 24 EW - Kíméletlen a kártevőkkel, kíméletes a hasznos szervezetekkel szemben!