Komunikat polowy

22/05/2020

Za nami i przed nami przymrozki! Jak widać na poniższym zdjęciu, wschodząca kukurydza ma duży problem fizjologiczny. Dochodzą do tego szkodniki glebowe oraz ploniarka zbożówka.

Blog Paragraph Image


Choroby zbóż w terminie liścia flagowego

W niektórych regionach, uprawie zbóż mamy krople infekcyjną już od kilkunastu dni. Dlatego należy podejść do zabiegów na T2 bardzo dokładnie. Mając na uwadze duży rezerwuar owocników, a tym samym zarodników możemy w najbliższych dniach spodziewać się dużych infekcji. Praktycznie wszystkie modele chorobowe pokazują duży wzrost zagrożenia patogenów liściowych w tym szczególnie septoriozy paskowanej, rdzy żółtej oraz brunatnej plamistości liści pszenicy.

Blog Paragraph Image


W dalszym ciągu mamy naloty szkodników w tym do skrzypionek dochodzi pojaw mszyc i wciornastków.

Blog Paragraph ImageZgnilizna twardzikowa

Niskie temperatury i opady atmosferyczne przedłużają okres kwitnienia rzepaku, a to w powiązaniu z modelem chorobowym zgnilizny twardzikowej powoduje, że w dalszym ciągu mamy infekcje tego patogena.

Zagrożenie: zgnilizna twardzikowa
Zalecenie ADAMA: Poleposition 300 EC 0,5-0,6 l/ha lub Skymaster 280 SC 1 l/ha


Chowacz podobnik, pryszczarek kapustnik

W tym okresie zwaracamy uwagę szczególnie na szkodniki łuszczynowe w kolejności pryszczarek kapustnik i chowacz podobnik.

Zagrożenie: chowacz podobnik, pryszczarek kapustnik
Zalecenie ADAMA: Mavrik VITA 240 EW 0,2 l/ha


W burakach cukrowych mamy pierwsze złoża jaj śmietki ćwiklanki, a w warzywach składane są jaja śmietki kapuścianej I pokolenia.


Tabela zagrożeń polowych