Przejdź do treści
Strategia podatkowa

KOMUNIKAT POLOWY

26/03/2021
Strategia podatkowa

Blog Paragraph Image

ZBOŻA

Wraz ze wzrostem temperatury zarówno pleśń śniegowa jak i lokalnie groźna pałecznica zbóż i traw powoli odchodzą w zapomnienie. Istotniejsze w tym momencie są objawy porażenia septoriozą paskowaną zbóż i traw. W warunkach dużej zmiennej temperatur, owocniki (piknidia) septoriozy są bardzo uwodnione i zmiany termiczne spowodują szybki wysyp zarodników konidialnych, które będą infekowały szczególnie zboża osłabione niskimi temperaturami i wysmaganiem przez wiatr. Rdza brunatna jest problemem lokalnym i to bardziej na życie niż pszenicy.

Zagrożenie: choroby grzybowe terminu T1
Rozwiązanie:Artemis 450 EC 2 l/ha

Blog Paragraph Image

RZEPAK

Sytuacja w rzepaku jest bardzo zróżnicowana w zależności od regionu, terminu siewu oraz opadów śniegu.

To co na dziś jest w ochronie najważniejsze to skuteczna likwidacja chowaczy łodygowych. Przełożone naloty i składanie jaj sprzed 3 tygodni wymaga dużej precyzji wykonywanych zabiegów insektycydowych. Na dzień dzisiejszy w żółtych naczyniach mamy przewagę wyłapywanych chowaczy brukwiaczka z niewielką ilością chowacza czterozębnego oraz zdarzają się śladowe ilości słodyszka rzepakowego. Do poniedziałku, przy utrzymaniu się takiej pogody a szczególnie przy braku przymrozków wyloty tych ryjkowców będziemy mieli już w całym kraju.

Lokalnie mamy duże porażenie przez suchą zgniliznę kapustnych z dużymi stratami starych, zeszłorocznych liści porażonych przez szarą pleśń. Co ciekawe, to w okolicach plantacji ziemniaków, ze względu na naloty jesienne mszycy brzoskwiniowo-ziemniaczanej mamy widoczne liczne infekcje wirusa rzepaku.

Nie stwierdzamy dużej ilości wypadów spowodowanych jesiennym żerowaniem śmietki kapuścianej.

Blog Paragraph ImageWcześniejsze komunikaty polowe ->

Get in