Przejdź do treści
Strategia podatkowa

KOMUNIKAT POLOWY

26/06/2020
Strategia podatkowa

ZBOŻA I RZEPAK

Na Zachodnim Pomorzu mamy dużą gradację chrząszczy łokasia garbatka. Ten szkodliwy chrząszcz bardzo dobrze przezimował w postaci larwalnej i stąd taka jego duża liczebność.

Co do zbóż jak i rzepaku to pozostaje nam już tylko rejestracja tego czego nie udało się nam zrobić lub dokonać analizy terminowości zabiegów szczególnie przeciwko fuzariozie kłosów czy zgniliźnie twardzikowej. Ten rok ze względu na opady i rozciągnięte w czasie kwitnienie, wymagał nawet do 3 zabiegów, aby być skutecznym w zwalczaniu tego patogena.

Od kilkunastu dniu mamy duża presję pluskwiaków czyli mszycy zbożowej jak i mszycy czeremchowo zbożowej, co jest niedobrym prognostykiem przed siewami jesiennymi i przed aktywnym przenoszeniem wirusów na oziminy - ze szczególnym uwzględnieniem wirusowej karłowatości jęczmienia.

Zagrożenie: mszyce w pszenicy i jęczmieniu jarym
Zalecenie ADAMA:Pirimor 500 WG 0,25 kg/ha

Zagrożenie: fuzarioza kłosów
Zalecenie ADAMA:Poleposition 300 EC

BURAK CUKROWY

Na dziś mamy już duże infekcje chwościka na buraczkach ćwikłowych. Jest to więc dobry moment aby przygotować się do zwalczania tego patogena, który już lokalnie pojawia się na plantacjach południowej i zachodniej Polski. W dalszym ciągu zwracamy uwagę na dość liczne w tym roku zasiedlenia buraków przez mszycę trzmielinowo burakową, z którą walczymy już od kilku tygodni.

W tej uprawie mamy do czynienia równiez ze zgnilizną zgorzelową. Jest to choroba wywoływana przez różne zarodniki grzybów z rodzaju np. Pythium, Aphanomyces cochlioides, Phoma czy Rizoctonia. Niestety w tej fazie nie ma na to ratunku… należy w perspektywie pamiętać o dobrym napowietrzaniu zaatakowanych plantacji.

Zagrożenie: chwościk buraka
Zalecenie ADAMA:Spyrale 475 EC 1 l/ha

Blog Paragraph Image

KUKURYDZA

Mamy pierwsze wyloty motyli omacnicy prosowianki. Od tego momentu zalecamy codzienny monitoring intensywności wylotów oraz momentu składania jaj.

Przy zaobserwowaniu złóż białych, dachówkowatych jaj mamy około 5 dni na podjęcie ochrony. W momencie gdy jaja mają kolor czarny jest to ostatni moment za zabieg.

Blog Paragraph Image

ZIEMNIAKI

Mamy do czynienia z nachodzącymi na siebie infekcjami aletranariozy i zarazy ziemniaka, żerowaniem chrząszczy i larw stonki ziemniaczanej oraz lokalnie dużym zagrożeniem mszycami, w tym mszycą brzoskwiniowo ziemniaczaną, która jest wektorem wirusa Y czy Liściozwoju ( L ).

Zagrożenie: alternarioza, zaraza ziemniaka
Zalecenie ADAMA:Quantum MZ 690 WG 2kg/ha, Banjo Forte 400 SC 0,8 l/ha

Wcześniejsze komunikaty polowe ->