„ADAMA Northern Europe“ skatina agronomijos specialistų rengimą Lietuvoje
Viena didžiausių augalų apsaugos produktus gaminančių ir parduodančių bendrovių UAB „ADAMA Northern Europe“ pradėjo bendradarbiavimą su A. Stulginskio universitetu (ASU). Pirmuoju žingsniu tapo Agronomijos fakulteto Fitopatologijos laboratorijos atnaujinimas ir modernizavimas, pritaikant ją šiuolaikiniams studentų bei dėstytojų poreikiams. 2018m. lapkričio 6 d. įvykusiame atnaujintos laboratorijos atidaryme dalyvavo ADAMA atstovai, ASU rektorius prof. dr. Antanas Maziliauskas, Agronomijos fakulteto dekanė Biologijos ir augalų biotechnologijos instituto profesorė dr. Aušra Blinstrubienė ir kiti universiteto bendruomenės nariai.
Norima pagerinti agronomo įvaizdį
Pasak ADAMA generalinės direktorės Erikos Povilionienės, sprendimas stiprinti ryšius su universitetu ir prisidėti prie studijų kokybės gerinimo buvo ne atsitiktinis. Taip siekiama paskatinti jaunus žmones rinktis žemės ūkio studijas, mat juntamas vis didesnis gerų agrospecialistų stygius.
Tai pabrėžė ir ASU Agronomijos fakulteto dekanė prof. dr. A. Blinstrubienė, kalbėdama laboratorijos atidarymo ceremonijoje. Jos teigimu, atėjo metas, kai būtina sugriauti nusistovėjusius stereotipus ir kuo plačiau parodyti, kad agronomijos ar kitų žemės ūkio specialybių studijas baigę žmonės yra gerai apmokami ir tuoj pat įmonių išgraibstomi specialistai.
Net 79 proc. ASU magistro studijų absolventų per pusmetį sėkmingai randa darbą, o didelė dalis pradeda dirbti pagal specialybę dar siekdami bakalauro diplomo.
„Visuomenėje vis dar yra nusistovėjęs įsitikinimas, kad, pavyzdžiui, agronomas – tai suvargęs, purvinas ir per laukus klampojantis žmogelis. Nors taip jau seniai nėra. Dabar jauni agrospecialistai pakankamai daug darbo laiko praleidžia ne tik laukuose, bet ir biuruose, o jų atlygis neretai gali konkuruoti net su IT specialistų pajamomis“, – dėstė dr. A. Blinstrubienė ir pridūrė, kad džiaugiasi ADAMA iniciatyva toliau plėtoti bendradarbiavimą ir dar labiau motyvuoti jaunus žmones, mąstančius apie studijas žemės ūkio srityje.
ADAMA ne vienerius metus vykdo specialią studentų skatinimo programą, leidžiančią atlikti praktiką bendrovėje. Galimybę, kad jos dalyviais taptų ir ASU studentai, ADAMA bei universiteto atstovai aptarė po laboratorijos atidarymo vykusiame pasitarime.
Kalbame ir apie pasaulinę problemą
Su žemės ūkiu susijusių specialybių įvaizdžio gerinimas yra ne vienintelis „ADAMA Northern Europe“ išsikeltas uždavinys. Tarptautinė bendrovė žvelgia globaliai ir mato kitą iššūkį, kuriam būtina turėti gerų agrospecialistų.
„Mūsų misija – padėti ūkininkams didinti jų veiklos efektyvumą, pasaulinę maisto gamybą nedidinant dirbamos žemės plotų. Be gerų specialistų šį iššūkį įveikti būtų sunku. Juk būtent jie kuria sprendimus, leidžiančius apsaugoti augalus nuo piktžolių, vabzdžių bei ligų, kurie daro didelę įtaką derlingumui“, – sakė E. Povilionienė.
Anot jos, kultivuojamos žemės plotai pasaulyje sistemingai didėja. Vien bendras kviečių laukų plotas visame pasaulyje, Tarptautinio kukurūzų ir kviečių tobulinimo centro duomenimis, siekia 215 mln. hektarų, o tai yra beveik Grenlandijai prilygstanti teritorija. Ir čia tik lašas jūroje. Jungtinių Tautų Maisto ir agrokultūros organizacija suskaičiavo, kad bendra dirbamos žemės teritorija, kurioje nuolatos auginamos žemės ūkio kultūros, yra maždaug 1,5 mlrd. hektarų, kas sudaro apie 11 proc. visos Žemės sausumos ploto.
Tačiau net ir tokios, atrodo, milžiniškos teritorijos negana. Dėl dirbamos žemės plėtros, anot Pasaulio išteklių instituto, kasmet iškertama 18 mln. hektarų atogrąžų miškų, kuriuos mokslininkai vadina pasaulio plaučiais. Jų netekimas reikštų pasaulinę aplinkos katastrofą.
„Tokios tendencijos kelia nerimą, tačiau ir suteikia papildomos motyvacijos ieškoti sprendimų. Mūsų įsitikinimu, tinkamiausi sprendimai priimami tiesiogiai bendraujant su ūkininkais ir agrotechnologijų specialistais. Todėl ir stengiamės nenutolti vieni nuo kitų, neatitrūkti nuo realybės“, – tikino UAB „ADAMA Northern Europe“ vadovė E. Povilionienė.
Paprasta. Augti. Drauge.
ADAMA
Mes žiniasklaidoje: