Przejdź do treści
Forapro naładowany skutecznością

Forapro – skuteczność której oczekujesz w T1

Poznaj siłę protiokonazolu wzmocnionego fenpropidyną aby jeszcze lepiej chronić zboża przed chorobami w terminie T1.
Forapro naładowany skutecznością

Panujące w ostatnich latach warunki atmosferyczne sprzyjają wczesnemu rozwojowi chorób zbóż ozimych. Długie, ciepłe jesienie i panująca stosunkowo wysoka wilgotność to dobre warunki dla rozwoju chorób liści takich jak mączniak prawdziwy zbóż, septorioza czy rdze. Coraz częściej występują jesienne infekcje brunatną plamistością liści. Choroby te rozwijają się w szerokim zakresie temperatur, najczęściej źródłem infekcji jest gleba – resztki pożniwne a infekcji sprzyjają warunki wysokiej wilgotności

Pierwszy, wiosenny, zabieg fungicydowy T1, jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w zbożach. Świadczy to o szkodliwości wczesnego porażenia oraz znaczeniu jakie rolnicy przywiązują do zapewnienia roślinom dobrego startu i zbudowania biologicznego potencjału do osiągnięcia wysokiego plonu zbóż. 

Rolnicy postrzegają, obok chorób podstawy źdźbła, choroby liści a szczególnie porażenie mączniakiem prawdziwym zbóż jako największe zagrożenie    i na walkę z tymi patogenami przeznaczają najwięcej wysiłku i środków. 

Skuteczny zabieg T1 musi zatrzymać rozwój chorób, jeśli już nastąpiła infekcja lub chronić zboża przed spodziewanym porażeniem.

Wprowadzony w tym roku na rynek najnowszy fungicyd Forapro , wypełnia wszystkie oczekiwania rolników w stosunku do fungicydu na pierwszy zabieg.

Środek zawiera dwie substancje aktywne, działające w odmienny sposób na patogeny.

Protiokonazol jest standardem w zwalczaniu łamliwości podstawy źdźbła i fuzaryjnej zgorzeli. Świetnie zwalcza mączniaka, septoriozy i rdze.

Kolejną substancją Forapro jest fenpropidyna. Substancja z grupy morfolin, działająca zapobiegawczo i interwencyjnie przede wszystkim na mączniak prawdziwego i rdze. Charakteryzuje się znakomitym działaniem także w niskich temperaturach.

Forapro został opracowany z użyciem najnowszej technologii formulacyjnej ASORBITAL, gdzie oprócz substancji aktywnych, koncentrat do sporządzania emulsji zawiera adiuwant oraz dwa dodatkowe rozpuszczalniki. 

Dzięki unikalnej technogii ASORBILTAL, skuteczność działania Forapro jest wyższa, rośliny są zdrowe, w dobrej kondycji, co bezpośrednio wpływa na uzyskiwanie wysokiego plonu o najwyższej jakości.

Środek zastosowany w terminie T1, jest szybko pobierany przez rośliny co ogranicza straty powodowane przez zmywanie. Fenpropidyna usprawnia i przyśpiesza penetrację protiokonazolu. Działanie systemiczne Forapro zapewnia szybkie dotarcie do wszystkich części liścia, chroniąc je tuż po oprysku. Nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, zabieg Forapro daje gwarancje skutecznej ochrony.

Forapro zabezpiecza zboża przed mączniakiem prawdziwym zbóż, septoriozą paskowaną liści pszenicy, rdzą brunatną pszenicy, rdzą żółtą, brunatną plamistością liści, rdzą jęczmienia, plamistością siatkową jęczmienia i rynchosporiozą zbóż.

Zalecany termin stosowania środka to okres od początku strzelania w źdźbło (BBCH 30) do fazy pełni kwitnienia (BBCH 60). 

Aby skutecznie chronić liście już na początku wegetacji wiosennej, rekomendujemy zabieg wczesny, zapobiegawczy lub tuż po infekcji. Zalecana dawka to 1 l/ha. Forapro jest zarejestrowany do stosowania w pszenicy ozimej i jarej, jęczmieniu ozimym i jarym oraz w pszenżycie ozimy.

Doświadczenia ścisłe przeprowadzone w latach 2019-23 na pszenicy ozimej, potwierdzają wysoką skuteczność działania Forapro na najważniejsze choroby liści. Środek jest przy tym w pełni bezpieczny dla rośliny uprawnej.

Forapro wykres
Standard: 160 g protiokonazol + 300 g spiroksamina
N – liczba doświadczeń; DAA – liczba dni po zabiegu

Forapro to najnowszy fungicyd zbożowy firmy ADAMA, rekomendowany do ochrony zbóż w terminie T1. Zwalcza najgroźniejsze choroby. Nowoczesna technologia formulacji środka ASORBITAL usprawnia jego działanie i wpływa pozytywnie na fizjologię roślin i wysokość plonu.

Jerzy B. Zdunek