Przejdź do treści
Strategia podatkowa

Komunikat polowy

02.06.2021
Strategia podatkowa

Blog Paragraph Image

Rzepak

Od ponad 2 tygodni przez uruchomione aparaty Burcharda wyłapywane są, zarodniki workowe Sclerotini sclerotiorum sprawcy zgnilizny twardzikowej informując o bezpośrednich infekcjach. Także w tym roku ze względu na intensywne opady zapewne czeka nas nie jeden oprysk fungicydowy na rzepaki przeciwko zgniliznę twardzikową.

Zagrożenie: zgnilizna twardzikowa

Rozwiązanie:Poleposition 300 EC 0,3-0,6 l/ha, Skymaster 280 SC 1 l/ha

Uwaga na porażenie wtórne rzepaków przez szarą pleśń, która atakuje pędy rzepaku nawet przez otwory / żery chowaczy łodygowych. Dociera do nas również coraz więcej informacji o lokalnie nietrafionych zabiegach insektycydowych na szkodniki łodygowe, a wszystko to z winy panujących temperatur w okresie nalotów tych szkodników na plantacje.

Zagrożenie: chowacz podobnik, pryszczarek kapustnik

Rozwiązanie:Mavrik VITA 240 EW 0,2 l/ha

Zboża

Jest stosunkowo zimno i przekropnie ale mamy praktycznie już wszystkie patogeny na zbożach oprócz fuzarioz. Pomimo czystych liści flagowych, od podstawy źdźbła ku górze mamy cały katalog patogenów od DTR po septoriozę oraz rdze i mączniaka prawdziwego.

Zagrożenie: choroby w terminie T2

Rozwiązanie:Poleposition 300 EC 0,33-0,65 l/ha, Skymaster 280 SC 1 l/ha

Burak cukrowy

Zwracamy uwagę, że pomimo braku sprzyjających warunków do rozwoju mszyc mamy bardzo duże nasilenie uskrzydlonych form na polach buraka cukrowego (mszyca burakowo-trzmielinowa). W potoku tych złych informacji jedna dobra jest taka, że w tym roku mamy mniejsze nasilenie szarka komośnika.

Zagrożenie: szarek komośnik

Zalecenie ADAMA:Mavrik VITA 240 EW 0,2 l/ha

Wcześniejsze komunikaty polowe ->