Komunikat polowy
ZBOŻA
Od co najmniej 10 dni mamy permanentnie zwilżone liście, a wraz ze wzrostem temperatury będziemy mieli w łanie istną komorę wilgotnościową, co będzie sprzyjało rozwojowi patogenów.
Lustracje fitosanitarne wykazują duży rezerwuar owocników i grzybni chorobowych, więc nie czekajmy zbyt długo na zabieg T2 mając na uwadze czas interwału. W pszenicy, szczególnie w uprawach wcześnie sianych i o dużym zagęszczeniu, zwracamy uwagę na duże porażenie przez mączniaka prawdziwego zbóż i traw a także septoriozę paskowaną. Należy zwrócić uwagę na napęczniałe i pękające infekujące piknidia. Rejestrujemy także pierwsze infekcje brunatną plamistością liści DTR i tutaj trzeba wykonywać zabieg z wyprzedzeniem.
Zagrożenie: choroby zbóż w terminie liścia flagowego
Zalecenie ADAMA:Blizzard Xtra 280 SC 1 l/ha, Gigant 275 SC 1 l/ha, Poleposition 300 EC 0,4-0,5 l/ha
W uprawie zbóż niepokojąca jest również liczba larw pryszczarka zbożowego (zimujący w glebie w postaci larw), który w tym roku będzie stanowił duży problem zarówno na południu jak i na zachodzie Polski. Ponadto prognozy krótkoterminowe wskazują na dużą szkodliwość nalatujących mszyc, nie tylko w zbożach ale także w buraku cukrowym i innych uprawach.
RZEPAK
Dużym zagrożeniem w czasie opadających płatków korony rzepaku stanowi zgnilizna twardzikowa. Mamy odpowiednie uwilgocenie gleby ale termin zarodnikowania patogena ze względu na niskie temperatury jest trochę przeniesiony w czasie.
Zagrożenie: zgnilizna twardzikowa
Zalecenie ADAMA:Poleposition 300 EC 0,5-0,6 l/ha lub Skymaster 280 SC 1 l/ha
W przypadku szkodników sygnalizujemy wzrastające zagrożenie ze strony pryszczarka kapustnika i znajdujemy już pierwsze larwy w łuszczynach. W dalszym ciągu zwracamy uwagę na składanie jaj przez chowacza podobnika i jego szkodliwość.
Zagrożenie: chowacz podobnik, pryszczarek kapustnik
Zalecenie ADAMA:Mavrik VITA 240 EW 0,2 l/ha
KUKURYDZA
Zwracamy szczególną uwagę na wschody kukurydzy i groźną w tym okresie muchówkę I pokolenia ploniarki zbożówki, której żerujące larwy mogą znacznie uszkodzić rośliny, a także być „wektorem” wejścia głowni gudzowatej kukurydzy.