דילוג לתוכן העיקרי
אבטיחים

איך מתמודדים עם קימחון האבטיח ב-2023

כל המידע על קימחון האבטיח
אבטיחים

האבטיח הוא צמח חד-שנתי המשתייך למשפחת הדלועים שפירותיו משמשים למאכל בישראל ובעולם. הפופולריות של האבטיח בישראל הובילה לצמיחה משמעותית בייצור שלו וגידולו נפוץ באזורים רבים ברחבי הארץ. עם זאת, צמח האבטיח ופירותיו רגישים למגוון מזיקים ומחלות העלולים לפגוע בכמות ובאיכות היבול. אחד האתגרים הגדולים ביותר בגידול אבטיח הוא מחלת הקימחון.

מה היא קימחון?

קימחון היא מחלה פטרייתית נפוצה הפוגעת במגוון רחב של צמחים, היא נגרמת על ידי מספר מינים שונים של פטריות, שיכולות להדביק מגוון רחב של מיני צמחים, כולל עצים, שיחים, ירקות וצמחי נוי. מחלת הקימחון בצמחי אבטיח נגרמת ע"י הפטרייה Podosphaera fuliginea. המחלה מתפתחת בעיקר בתנאי מזג אוויר חמים ולחים, מה שהופך אותה לבעיה משמעותית בישראל.

מחזור החיים של הפטרייה

מחזור החיים של הפטרייה מתחיל כאשר נבגי הפטרייה נוחתים על פני הצמח, נובטים ויוצרים קורים  הגדלים על פני הצמח. לאחר מכן, הקורים מייצרים נבגים חדשים, המופצים לצמחים אחרים, מה שמוביל להתפשטות מהירה של המחלה.

תסמיני הקימחון

המחלה מאופיינת בהופעת ציפוי אבקתי לבן או אפרפר על העלים, הגבעולים, הפרחים והפירות של צמחים נגועים. עם התפתחות המחלה הכתמים מתאחדים ויוצרים כתמים גדולים יותר שמכסים את הצמח כולו. הציפוי מורכב מנבגי פטריות, המופצים בקלות על ידי רוח, מים וחרקים. מחלת הקימחון יכולה להחליש את הצמח הנגוע על ידי הפחתת יכולתו לבצע פוטוסינתזה ולייצר אנרגיה. מקרים חמורים של המחלה עלולים לגרום לעלים להצהיב ולנשור בטרם עת, להפחית את הצמיחה והתפוקה הכוללת של הצמח, לגרום לנפילת הצמח ולהיסדקות פירות והפחתת ערך השוק שלהם. 

מניעת המחלה

אמצעים למניעת נגיעות בקימחון כוללים שמירה על זרימת אוויר טובה סביב צמחים, הימנעות מהשקיה עילית, הסרת חלקי צמחים נגועים ושימוש בקוטלי פטריות. בנוסף, בחירה בזני צמחים עמידים והקפדה על סניטציה טובה יכולה גם היא לסייע במניעת התפרצות המחלה.

טיפול בקימחון

במקרה של נגיעות בקימחון, קוטלי פטריות הם טיפול נפוץ ויכולים להיות יעילים בשליטה במחלה. קוטלי פטריות פועלים על ידי עיכוב הצמיחה והרבייה של פטריות. ישנם מספר סוגים של קוטלי פטריות זמינים להדברת קימחון, כולל קוטלי פטריות חיצוניים (שאינם חודרים לצמח), קוטלי פטריות מערכתיים (שחודרים לרקמת הצמח) וקוטלי פטריות מגנים (פרוטקטנטים).

 

הכירו את הוינטו

וינטו הוא קוטל פטריות מבית אדמה בעל אופן פעולה ייחודי שהופך אותו ליעיל ביותר למניעת קימחון בצמחי אבטיח. וינטו פועל באמצעות מניעת ייצור נבגים ע"י הפטרייה, מה שמפחית את יכולת ההתפשטות שלה. ל-וינטו יש מספר יתרונות על פני קוטלי פטריות אחרים- הוא בעל סיכון נמוך לפיתוח עמידות, מה שהופך אותו לפתרון בר קיימא למחלת הקימחון, ובנוסף יש לו אפקט ארוך טווח, המספק הגנה עד שלושה שבועות לאחר היישום ובכך מפחית את הצורך במספר יישומים, חוסך זמן ומפחית עלויות.