Агровісник від 10 травня
До Австрії прибув перший поїзд з українським зерном
Компанія Rail Cargo Group 6 травня доставила до Австрії перший поїзд з українською кукурудзою.
Про це повідомив Центр транспортних стратегій, пише agravery.com.
Пунктом призначення став муніципалітет Ашах-ан-дер-Донау в окрузі Ефердинг Верхньої Австрії. Перед цим поїзд зробив зупинку на станції Кледерінг під Віднем, де його зустріли міністр сільського господарства Австрії Елізабет Кестінгер, посол України Василь Химинець і генеральний директор ÖBB (Австрійські федеральні залізниці) Андреас Матта.
«Сприяючи поставкам через створення «зелених коридорів», ми допомагаємо Україні, яка інакше не змогла б експортувати свої товари. Наша мета – у майбутньому все більше позиціонувати Австрію як хаб для постачання сировини з України. Ми підтримуємо перевезення гуманітарної допомоги і хочемо зробити свій внесок в економічне виживання України. Тому ми регулярно возимо зерно з України в Європу і хочемо найближчим часом розширитися в цьому напрямку», – зазначив Андреас Матта.
Він додав, що ÖBB планує забезпечити не менше двох поставок зерна з України до Австрії на місяць. У складі кожного поїзда буде 25 вагонів-хоперів, що вміщають 1400 тонн вантажу.
Окрім того, повідомляється, що Rail Cargo Group завжди займалася перевезеннями українського зерна. Однак в основному у напрямку північних регіонів Німеччини. З початком повномасштабної війни Росії проти України обсяги перевезень сільськогосподарських вантажів збільшилися: у березні-квітні RCG організувала 30 зернових поїздів з України, які перевезли 60 тис. тонн зерна.
Стало відомо, що буде з цінами на соняшникову олію в Україні
Оптові ціни на олію в Україні, ймовірно, знизяться, але це мало позначиться на роздрібній вартості. Таку оцінку дали економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак та голова Економічного дискусійного клубу Олег Пензін.
Про це повідомляє UBR (Український бізнес ресурс), пише agronews.ua.
«Там багато факторів. Наприклад, ціна залежить від місця покупки та бренду. Тому такого поняття, як роздрібна ціна на олію – немає. Є ціна на конкретний бренд у конкретному місці», – пояснив Ярмак.
На сьогоднішній день 1 літр олії в Україні коштує від 60 грн до 70 грн. За словами експертів, стрімке подорожчання цього продукту в 2021 році було пов’язане з відкритим ринком, через що вартість встановлювалася за експортною ціною. Зараз ринок повністю закритий, тому ціна залишається без змін.
«Швидше за все, ціна падати не буде, а протримається на рівні собівартості виробництва. Також буде зменшуватись обсяг виробництва соняшникової олії, а частина заводів закриються», – пояснив Пензін.
Разом з тим, існує варіант заміни соняшникової олії на соєву, пальмову та рапсову олії. Однак у цьому випадку якість продуктів буде гіршою.
Перевалка зернових подорожчала в 4 рази
У портах річки Дунай вартість перевалки зернових вантажів, яка до повномасштабного вторгнення рф не мала високого попиту і становила приблизно 5-6 дол./т, через блокаду ключових українських морських портів зросла до 15 дол./т і ростиме далі.
Про це розповів радник міністра внутрішніх справ Вадим Денисенко, пише kurkul.com.
«Ціна перевалки вантажів за місяць зросла в чотири рази. Порти Ізмаїл і Рені до лютого 2022 року не користувалися високим попитом, ставка перевалки була на рівні 5-6 дол./т, вартість флоту за маршрутом до Констанци (Румунія) – 9-10 дол./ т. З початком війни ціна на послуги перевалки зросла до 12 дол./т і кожні п’ять днів збільшувалася. Вартість флоту зросла в середньому втричі-вчетверо», – повідомив Вадим Денисенко.
За його даними, оплату перевалки через дунайські порти після початку війни було переведено з долара на євро. У квітні вартість сягнула вже 15 євро/т у порівнянні з 5-6 дол./т у лютому. На травень вартість перевалки вже оцінюється у 20 євро/т.
Водночас у Мінагрополітики України бачить два варіанти вирішення проблеми завищених цін на перевалку зерна.
«Міністерство аграрної політики та продовольства бачить на даний час проблему із завищеними цінами на перевалку українського зерна й працює над її вирішенням», – про це в ефірі телеканалу Еспресо заявив перший заступник міністра агрополітики України Тарас Висоцький.
За його словами, створення надмірного попиту з боку охочих перевалити зерно дало можливість надавачам послуг, а це приватні компанії, суттєво збільшити вартість цих послуг.
«З точки зору економічного чи національного патріотизму це неправильно. Оскільки ринок не справляється, зараз обговорюються дві альтернативи: або компанії все-таки почнуть адекватно реагувати і повернуться до нормальних ринкових ставок, або буде запроваджено державне регулювання цін, як це є у сфері продажу пального чи соціально важливих харчів», – розповів Тарас Висоцький.
Посівна-2022: 12 областей завершили сівбу ярих культур ранньої групи
Як би важко не доводилось нашим аграріям, але в Україні триває посівна. Вінницька, Волинська, Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська, Кіровоградська, Львівська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Тернопільська та Хмельницька області повністю завершили сівбу ярих культур ранньої групи. У загальному результаті майже 80% прогнозованих під ярі культури ранньої групи площ вже засіяно.
Про це повідомляє прес-служба Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Станом на 05.05.2022 року прогнозовані площі посіву основних ярих сільськогосподарських культур під урожай 2022 року на контрольованій Україною території складають 14 138,8 тис. га, що на 2 777,5 тис. га менше від показника минулого року (16 916,3 тис. га).
За оперативними даними структурних підрозділів військових адміністрацій, що забезпечують виконання функцій з питань агропромислового розвитку сівбу ярих культур проводять 23 області України, крім Луганської, практично на всій території якої проходять бойові дії.
Так всіма категоріями господарств посіяно (посаджено):
-
ярої пшениці 186,1 тис. га;
-
ярого ячменю 853,8 тис. га;
-
ярого ріпаку 26,2 тис. га;
-
вівса 153,5 тис. га;
-
гороху 119,6 тис. га;
-
гречки 5 тис. га;
-
проса 18,2 тис. га;
-
кукурудзи 1976,6 тис. га;
-
цукрових буряків 175,4 тис. га;
-
соняшника 2 399,3 тис. га;
-
сої 335,5 тис. га;
-
картоплі 850,8 тис. га.
У сільськогосподарських підприємствах завершено перше підживлення озимих сільськогосподарських культур азотними мінеральними добривами та проходить догляд за посівами.
За інформацією Держстату посів озимих культур на зерно під урожай 2022 року проведено на площі 7,6 млн га, що на 0,3 млн га менше від показника 2021 року в т.ч.:
-
озимої пшениці та тритикале посіяно 6,5 млн га, що 0,3 млн га менше від показника 2021 року;
-
жита посіяно 109 тис. га, або на 63 тис. га менше;
-
ячменю посіяно 969 млн га, що на 163 тис. га менше;
-
посів озимого ріпаку проведено на площі 1 млн 414 тис. га, що на 442 тис. га більше від показника 2021 року.
Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)
|
Ринок "Столичний" |
Ринок "Шувар" |
Ринок "Нежданный" |
---|---|---|---|
Капуста білокачанна |
18,50 |
19,00 |
10,00 |
Цибуля ріпчаста |
14,00 |
12,00 |
10,00 |
Буряк столовий |
17,00 |
16,00 |
13,00 |
Морква |
19,00 |
17,00 |
13,00 |
Картопля Белароса |
8,50 |
5,00 |
12,00 |