Агровісник від 21 червня
Україна отримає від партнерів додаткові потужності для тимчасового зберігання зернових
Україна просить уряди США, Канади, Великобританії, ЄС із проханням надати пристосування для тимчасового зберігання.
Про це повідомляє прес-служба Міністерства аграрної політики та продовольства України, пише agrotimes.ua.
Заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Маркіян Дмитрасевич в ефірі національного марафону «Єдині новини» повідомив, що попередні результати є: перша партія уже пливе до України.
Так, за його словами, зважаючи на доволі проблематичний темп розвитку експорту через блокування морських портів, дефіцит потужностей для зберігання врожаю до кінця року може сягати від 10 до 15 млн тонн.
«Ми говоримо про тимчасове зберігання. Це так звані рукави для зберігання зерна, якими наші аграрії вже користувалися до війни. Вони мають вигляд довгих поліетиленових мішків, в які вміщується до 200 тис. тонн зерна, і які можна зберігати прямо на полях. Друга опція, яка застосовується в Канаді і США, – так звані тимчасові силоси, або зернові кільця. Це велике металеве кільце, яке кріпиться на звичайному майданчику, на поверхню стелиться спеціальний матеріал, який не пропускає вологи, а зверху він закривається спеціальним тентом, що зберігає зерно від впливу навколишнього середовища. Один такий силос приблизно вміщує 5 тис. зернових», – пояснив Маркіян Дмитрасевич.
Він зазначив, що наразі багато фермерів, розуміючи майбутню проблему, вже закуповують такі рішення, насамперед рукави для зберігання зерна.
Заступник міністра додав, що до початку повномасштабної війни в розпорядженні українських аграріїв було потужностей для складського зберігання приблизно на 75 млн тонн. Зерносховища на 10 млн тонн перебувають на тимчасово окупованих територіях, решта були або пошкоджені, або знищені внаслідок воєнних дій.
Україна експортує наземними шляхами близько 1,5 млн тонн зерна на місяць, – Трофімцева
Україна останнім часом експортує наземними шляхами– залізницею та автошляхами – у середньому 1,5 млн тонн зерна на місяць.
Про це посол з особливих доручень при Міністерстві закордонних справ, координатор Ради експортерів та інвесторів Ольга Трофімцева заявила на онлайн-брифінгу, повідомляє Укрінформ, пише agro-business.com.ua.
Вона зауважила, що європейська інфраструктура і логістика виявилася не готовою до тих обсягів зернових, які експортує Україна. У цьому контексті дипломат відзначила зусилля Польщі, Німеччини та інших країн для розбудови транзитних хабів на кордонах, прискорений пропуск поїздів з українським зерном між країнами до портів, де його можна вантажити на судна.
«Ми чули останнім часом заяву президента Байдена, що США також будуватимуть тимчасові потужності для зберігання зерна на території Польщі поблизу українського кордону, щоб розвантажити українські потужності для зберігання зерна перед збиранням врожаю 2022 року», – зазначила координатор Ради експортерів та інвесторів.
Вона також звернула увагу на те, що європейські партнери максимально спростили всі процедури митного, фітосанітарного контролю, щоб українське зерно якнайшвидше потрапляло до кінцевих споживачів.
Названо основних імпортерів української соняшникової олії
Згідно з оперативними даними, експорт соняшникової олії з України в травні значно збільшився, склавши 186 тис. тонн (+23% до квітня). Даний показник став максимальним місячним з початку війни і свідчить про адаптацію учасників ринку до поточних реалій та поступове налагодження ланцюгів поставок продукції через функціонуючі сухопутні переходи та порти.
Про це повідомляє “АПК-Інформ”, пише agronews.ua.
Окрім того, варто зазначити, що в травні п.р. спостерігалось поступове збільшення країн-імпортерів української олії – продукцію було відвантажено у більш ніж 60 країн світу, що було неможливим одразу після початку війни.
При цьому поточні темпи експорту продукту за межі Європи поки ще досить низькі у порівнянні з довоєнними і основними імпортерами української соняшникової олії залишаються країни ЄС (75% – частка у травні від загального обсягу відвантажень української олії). В свою чергу, на українську соняшникову олію в загальному обсязі імпорту країнами ЄС у вказаному місяці прийшлось 82% (близько 75% у квітні).
У розрізі країн лідером серед покупців української олії у травні стала Польща, на яку прийшлось 20% від загального експорту даної продукції з України.
Відвантаження в більш віддалені країни світу (25% від українського експорту у травні) наразі суттєво обмежене логістикою, збільшенням терміну доставки та, відповідно, її вартості. При цьому серед основних імпортерів після країн ЄС варто виділити Туреччину, куди у вказаному місяці було відвантажено майже 12 тис. тонн.
Враховуючи оперативну інформацію, у червні, вперше з початку війни, аналітики ІА «АПК-Інформ» трохи підвищили прогноз експорту соняшникової олії з України на сезон-2021/22 – до близько 4,1 млн тонн (+4% до попередньої оцінки; -23% до 2020/21 МР).
Посівна-2022: в Україні завершена посівна кампанія 2022
Аграрії України завершили роботи по посівній. Прогнозовані посіви основних ярих сільськогосподарських культур під урожай 2022 року на контрольованій Україною території складали 14 163,4 тис. га, що на 2 752,9 тис. га менше від показника минулого року (16 916,3 тис. га).
Про це повідомляє прес-служба Міністерства аграрної політики та продовольства України.
За оперативними даними структурних підрозділів обласних державних адміністрацій, що забезпечують виконання функцій з питань агропромислового розвитку на 16 червня 2022 року, сівбу ярих культур завершено. У загальному результаті всього засіяно 95% площ від прогнозованих, що становить 13,4 млн га.
За підсумками посівної кампанії 2022, найбільша зміна в структурі посівів стосувалася пшениці, кукурудзи, соняшника і сої.
Площа посівів ярої пшениці та сої залишилася на рівні попереднього року. Площі посівів під соняшник скоротилися у порівнянні з минулим роком, але несуттєво і зберегли високий показник у 4 млн 702 тис. га.
Відбулося скорочення посівів кукурудзи: цього року 4 млн 639 тис. проти 5 млн 500 тис. га торік.
Так всіма категоріями господарств за оперативними даними посіяно:
- ярої пшениці 191,1 тис. га;
- ярого ячменю 951,4 тис. га;
- ярого ріпаку 34,1 тис. га;
- вівса 159,3 тис. га;
- гороху 131,0 тис. га;
- гречки 75,3 тис. га;
- проса 49,5 тис. га;
- кукурудзи 4 639,4 тис. га;
- цукрових буряків 180,6 тис. га;
- соняшника 4 702,7 тис. га;
- сої 1 212,6 тис. га;
- картоплі 1 104,2 тис. га.
За інформацією Держстату посів озимих культур на зерно під урожай 2022 року проведено на площі 7,6 млн га, в т.ч.:
- озимої пшениці та тритикале посіяно 6,5 млн га,
- жита посіяно 109 тис. га,
- ячменю посіяно 969 млн га.
Крім того, посів озимого ріпаку проведено на площі 1 млн 414 тис. га.
Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)
|
Ринок "Столичний" |
Ринок "Шувар" |
Ринок "Нежданный" |
---|---|---|---|
Капуста білокачанна |
18,50 |
21,00 |
9,00 |
Цибуля ріпчаста |
14,00 |
15,00 |
11,00 |
Буряк столовий |
17,00 |
21,00 |
14,00 |
Морква |
19,00 |
19,50 |
10,00 |
Картопля Белароса |
8,50 |
7,50 |
10,00 |