Пропустити
Agrovisnyk_001.jpg

Агровісник від 26 липня

Агроновини в Україні та світі
Agrovisnyk_001.jpg

У Стамбулі підписали угоду про експорт українського зерна із заблокованих портів на 120 днів

У Стамбулі, під час чотирьохсторонньої зустрічі, підписано угоду строком на 120 днів про розблокування українських портів для вивезення продовольства.

Про це повідомляє «Українська правда», пише agropolit.com.

Як зазначається, документ має назву «Ініціатива щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів».

Як повідомляється, при цьому Україна не підписувала жодних документів із росією.

Також ініціатива, підписана представниками Туреччини, ООН та України, має бути затверджена Кабміном та оприлюднена у повному обсязі.

Аналогічний документ окремо підписали представники Туреччини, ООН та росії.

З українського боку документ підписав міністр Інфраструктури Олександр Кубраков. З російської сторони Ініціативу підписав міністр оборони росії Сергій Шойгу.

Угода передбачає, що контроль за портами "Одеса", "Чорноморськ" і "Південний" повністю залишається за українською стороною.

Перебування у цих портах жодних інших суден, окрім тих, які мають забезпечувати експорт зерна та пов’язаних з ним харчових продуктів і добрив не передбачається.

Документ не передбачає послаблення санкцій стосовно росії. А також жодного транспортного супроводу російськими кораблями українських суден.

Також у Стамбулі під егідою ООН буде створено Спільний координаційний центр (СКЦ), до якого увійдуть представники України, росії, Туреччини і ООН. Цей центр буде здійснювати загальний нагляд за дотриманням Ініціативи. Ним буде створено інспекційні групи.

Повідомляється, що усі торговельні судна, які беруть участь у цій Ініціативі, будуть підлягати інспекції, яку проводить інспекційна група в гаванях, визначених Туреччиною, на вході/виході до/з Турецької протоки.

Згідно із домовленостями, уся діяльність в українських територіальних водах здійснюватиметься під владою та відповідальністю України.

При цьому жодні військові кораблі, літаки, безпілотні літальні апарати (БПЛА) не можуть наближатися до морського гуманітарного коридору ближче, ніж на відстань, узгоджену СКЦ.

Договір діятиме 120 днів із дати підписання і буде автоматично продовжений, якщо ні одна із сторін не повідомить, що хоче його припинити.

 

Пшениця нового врожаю поступово зростає в ціні

На минулому тижні в більшості регіонів України почала дорожчати пшениця нового врожаю.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на «АПК-Інформ»

Вказана цінова ситуація зумовлена передусім валютним фактором, зокрема поступовим зростанням курсу долара США на готівковому ринку протягом більшої частини тижня, а сьогодні – ще й підвищенням Нацбанком України офіційного курсу вказаної валюти відносно гривні на 25%.

Також підтримку цінам надавало стримування продажу зерна нового врожаю аграріями, які не бажали реалізувати зернову за поточними цінами, що, за їх оцінками, вже знизилися нижче рівня її собівартості, на тлі втрати частини врожаю в полях і зерносховищах через ворожі обстріли сільгосппідприємств.

Однак тиск на ціни продовжували чинити велика кількість пропозиції пшениці урожаю 2021 р., невисокий попит переробників через складнощі з реалізацією готової продукції, подальше просування збиральної кампанії, а також обмежені експортні можливості.

Так, станом на 21 липня більшість переробників озвучують ціни попиту на пшеницю 2 і 3 класу в діапазоні 2800-4000 грн/т і 2700-3900 грн/т СРТ, що вище показників кінця минулого тижня на 100-200 грн/т.

 

Світове виробництво ячменю знизилось на 9%

У 2021/22 маркетинговому році світове виробництво ячменю знизилось на 14,3 млн т або на 9% за рахунок скорочення врожаю в Канаді, США, росії та ЄС. Успішний врожай зібрали Аргентина, Австралія та Україна.

Про це повідомляють аналітики Украгроконсалт, пише agro-business.com.ua.

Зазначається, що серед імпортерів слід відзначити Туреччину, власний врожай якої скоротився майже вдвічі, тому вона значно наростила темпи імпорту. Зворотна ситуація (скорочення обсягів імпорту ячменю) спостерігалась в Китаї, Саудівській Аравії та Ірані. Це стало можливим за рахунок перерозподілу внутрішнього споживання на користь більш дешевшої кукурудзи та інших зернових.

До початку повномасштабного російського вторгнення в Україну українські експортери встигли вивезти майже 5,8 млн тон, що на 37% більше, ніж торік і є рекордом з 2009/10 МР. Це говорить про зростаючу долю експорту в українському виробництві ячменю – в 2021/22 МР вона перевищила 60%.

Основним напрямком експорту в 2021/22 МР знову став Китай, але його доля скоротилася до 45% за рахунок зростання попиту з боку Туреччини (в 49 разів порівняно з 2020/21 МР).

Крім того, скорочення експорту в Китай відбулось через неможливість виконання контрактів на поставку в квітні-червні.

Що стосується врожаю 2022 року, то його збирання вже почалось майже в усіх областях. Значна частина посівів знаходиться на окупованих територіях, тому збиральні площі будуть мати сильний відрив від посівних.

«Для повноцінної реалізації експортного потенціалу конче необхідне відкриття морських портів, оскільки наші найближчі сусіди не мають такої сильної потреби в українському ячмені, а поточні логістичні витрати в напрямку основного імпортеру (Китаю) взагалі роблять виробництво даної культури на експорт нерентабельним», – додали аналітики.

 

Жнива-2022: в Україні вже зібрано третину площ ріпаку

Станом на 22 липня 2022 року, Дніпропетровська Миколаївська та Одеські області кожна зібрали вже більше мільйона тонн зерна нового врожаю. Гороху обмолочено понад 59% площ, а ріпаку третину.

Про це повідомляє прес-служба Мінагрополітики.

Зазначається, що за оперативними даними з областей, збирання ранніх зернових та зернобобових культур проведено на площі 2,1 млн га (18%) намолочено 6,5 млн тонн зерна нового врожаю в т.ч.:

пшениці обмолочено 1,2 млн га, намолочено 3,8 млн тонн;

ячменю обмолочено 811,4 тис. га намолочено 2,5 млн тонн;

гороху обмолочено 75 тис. га, намолочено 126,8 тис. тонн.

Крім того аграрії всіх областей України проводять збирання озимого ріпаку, який обмолочено на площі 400 тис. га, (33%) намолочено 896,4 тис. тонн насіння при урожайності 22,4 ц/га.

Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)

 

Ринок "Столичний"

Ринок "Шувар"

Ринок "Нежданный"

Капуста білокачанна

32,00

22,50

4,00

Цибуля ріпчаста

23,00

23,50

11,00

Буряк столовий

25,00

14,00

3,50

Морква

27,00

25,00

6,00

Картопля Белароса

14,00

9,00

9,00