Пропустити
Agrovisnyk_autumn

Агровісник від 06 вересня

Агроновини в Україні та світі
Agrovisnyk_autumn

В рамках роботи «зернового коридору» потенціал одеських портів може скласти 3 млн тонн експорту продовольства на місяць

Морський експорт «зерновим коридором» пропрацював вже місяць, згідно Cтамбульської угоди. Чи можна вважати результативним відновлення морського експорту?

Про це в ефірі Медіа Центр Україна – Укрінформ розповів Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради, пише agravery.com.

«Стамбульську угоду дійсно потрібно було підписувати, бо експорт агропродукції – це, перш за все, надходження валютної виручки в країну. По-друге, Україна показала світу, що є гарантом продовольчої безпеки. По-третє, кораблі, які отримали змогу вийти з портів Великої Одеси, вивезли за серпень 1, 7 млн тонн, а станом на 4 вересня показник зріс до 2 млн тонн. Вже видно, що потенціал експорту через одеські порти зерновим коридором становить не менше 3 млн тонн, це реально, і ми будемо над цим працювати».

ООН та Туреччина виступають гарантами безпеки зернового коридору, проте диверсифікація шляхів експорту потрібні і вона відбувається.

«Диверсифікація відбувається, ми збільшуємо вивезення залізницею та через річкові порти.  Дунайські порти за серпень перевалили 1,6 млн тонн продовольства, залізниця – близько 1 млн тонн, автотранспорт – понад 600 тис. тонн. Альтернативні шляхи експорту не зупиняються, вони будуть розвиватися і надалі», наголосив Денис Марчук.

Україна розраховує на автоматичну пролонгацію дії Стамбульської угоди.

«Сподіваємося, що не 120 днів, а більше буде діяти зерновий коридор, дію автоматично пролонгують, бо ми як держава виконуємо зобов’язання. Якщо угода пролонгується, то одеські порти восени закриють питання експорту 3-3,5 млн тонн, якщо додати річкові порти та інші шляхи, Україна може вийти на експорт агропродукції на рівні 7 млн тонн щомісячно», – резюмував Денис Марчук.

 

Світові ціни на продовольство падають п’ятий місяць поспіль

У серпні, п’ятий місяць поспіль, продовжують знижуватись світові ціни на продовольство. Про це повідомляє прес-служба Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), пише agronews.ua.

У серпні Індекс продовольчих цін ФАО у середньому становив 138 пунктів, що на 1,9% менше, ніж у липні, але все ще на 7,9% вище за показник минулого року.

Індекс цін ФАО на зернові знизився на 1,4% у порівнянні з попереднім місяцем, що було зумовлено зниженням світових цін на пшеницю на 5,1%, чому сприяло покращення перспектив виробництва в Північній Америці та рф, а також відновлення експорту з чорноморських портів України.

Індекс цін ФАО на рослинну олію знизився на 3,3% порівняно з липнем, досягнувши рівня, трохи нижчого за показник серпня 2021 р. Світові ціни на соєву олію помірно зросли через побоювання щодо впливу несприятливих погодних умов на виробництво в Сполучених Штатах Америки, але приріст був більш ніж компенсований зниженням котирувань на пальмову, соняшникову та ріпакову олії.

Індекс цін ФАО на молочну продукцію знизився на 2%, залишившись на 23,5% вищим свого показника серпня 2021 р.

Індекс цін ФАО на м’ясо знизився на 1,5% у порівнянні з липнем, але залишився на 8,2% вищим за показник минулого року. У серпні міжнародні котирування на м’ясо птиці впали на тлі підвищеного попиту на експорт у світі, тоді як світові ціни на яловичину знизились через слабкий внутрішній попит у деяких провідних країнах-експортерах. Котирування свинини зросли.

Індекс цін ФАО на цукор знизився на 2,1% до найнижчого рівня з липня 2021 р., головним чином через високі обмеження експорту в Індії та зниження цін на етанол у Бразилії.

 

Україна скупила всі одноразові зерносховища на світовому ринку

Україні для зберігання сільгоспкультур у поточному сезоні будуть потрібні одноразові та мобільні зерносховища загальною ємністю до 20 млн тонн, завдяки державно-приватному партнерству вже вдалося законтрактувати необхідне обладнання.

Про це повідомляє Інтерфакс-Україна, пише agronews.ua.

Однак закупівлі Україною альтернативних зерносховищ виснажили їхні запаси на світовому ринку, повідомив міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський у середу.

“Україна, можливо, забрала всі одноразові системи для зберігання врожаю, які зараз доступні на світовому ринку, вони переважно йдуть в Україну. Тому український ринок і держава підстрахувалися, і я сподіваюся, що особливих проблем зі зберіганням урожаю не буде”, – заявив Сольський під час всеукраїнського телемарафону.

Водночас більшу частину засобів для зберігання врожаю закупив український агробізнес у приватному порядку.

“Судячи з нашого моніторингу ринку та спілкування з його учасниками, 15-19 млн тонн одноразового зберігання законтрактував бізнес, а також за допомогою міжнародних коштів та через організацію ФАО ООН було закуплено та проведено тендер цього місяця з ініціативи МінАПК на приблизно 6 млн тонн одноразового зберігання”, – наголосив міністр.

За його словами, напередодні було проведено окремий тендер від Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) із закупівлі для України мобільних силосів для зберігання більш ніж на 1 млн тонн сільгоспкультур, а також обладнання для їх завантаження та вивантаження.

Як повідомлялося, президент України Володимир Зеленський 15 серпня 2022 року підписав законопроект №7548-1 про звільнення від оподаткування ввізним митом товарів, які використовують для зберігання зернових та олійних культур.

Ввезення мобільних зерносховищ дасть змогу врятувати врожай цього сезону, оскільки в умовах військового вторгнення РФ до кінця 2022 року в Україні очікується дефіцит 10-15 млн тонн елеваторних потужностей.

Мінагрополітики в середині червня заявило, що Україна незабаром отримає першу партію рукавів для тимчасового зберігання сільгоспкультур – мобільних зерносховищ, потреба яких виникла через дефіцит елеваторних потужностей.

Для вирішення цієї проблеми відомство звернулося до урядів США, Канади, Великої Британії та ЄС.

 

Жнива-2022: 15 областей вже завершили збирання культур ранньої групи

У перші дні осені позначка намолоченого зерна в Україні сягнула 25,8 млн тонн. Збір проведено на площі 6 млн 693 тис га (60%) при врожайності 38,5 ц/га.

Про це повідомляє прес-служба Мінагрополітики.

Так, у розрізі культур, станом на 1 вересня, зібрано:

  • пшениці обмолочено 4,7 млн га (99%), намолочено 19,2 млн тонн (врожайність – 41,0 ц/га);
  • ячменю обмолочено 1,6 млн га (100%), намолочено 5,5 млн тонн при (врожайність – 34,7 ц/га);
  • гороху обмолочено 109,1 тис. га (98%), намолочено 249,7 тис. тонн (врожайність – 22,9 ц/га);
  • кукурудзи на зерно обмолочено 0,7 тис. га (0,02%), намолочено 2 тис. тонн (врожайність – 28,6 ц/га);
  • гречки обмолочено 9,7 тис. га (8%), намолочено 12,6 тис. тонн (врожайність – 13,0 ц/га);
  • проса обмолочено 7,9 тис. га (18%), намолочено 16,2 тис. тонн (врожайність – 20,4 ц/га).

Найвища урожайність зернових та зернобобових культур у аграріїв Хмельниччини – 62,3 ц/га.

У трійці лідерів з намолоту зерна в понад 2 млн тонн: Дніпропетровщина, Кіровоградщина та Одещина. Понад 1 млн тонн зібрали аграрії 11 регіонів України.

15 областей вже завершили збирання культур ранньої групи. Це Вінницька, Дніпропетровська, Закарпатська, Івано-Франківська, Кіровоградська, Львівська, Миколаївська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька та Чернігівська області.

Також триває збирання соняшника та сої. Соняшника намолочено 81,7 тис. тонн насіння при врожайності 11,8 ц/га. Його збір проведено на площі 69,0 тис. га, (1%). Сої намолочено 1,3 тис. тонн при врожайності 9,3 ц/га (площа – 1,4 тис. га, 0,1%).

А от збір ріпаку вже завершено. Його намолотили 3,1 млн тонн при врожайності 28,5 ц/га. Площа збору – 1 млн 96 тис. га, 100%.

Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)

 

Ринок "Столичний"

Ринок "Шувар"

Ринок "Нежданный"

Капуста білокачанна

32,00

11,00

7,00

Цибуля ріпчаста

24,00

24,00

6,50

Буряк столовий

23,00

9,00

4,50

Морква

26,00

16,50

4,50

Картопля Белароса

12,00

6,00

6,00