
Агровісник від 06 вересня

В рамках роботи «зернового коридору» потенціал одеських портів може скласти 3 млн тонн експорту продовольства на місяць
Морський експорт «зерновим коридором» пропрацював вже місяць, згідно Cтамбульської угоди. Чи можна вважати результативним відновлення морського експорту?
Про це в ефірі Медіа Центр Україна – Укрінформ розповів Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради, пише agravery.com.
«Стамбульську угоду дійсно потрібно було підписувати, бо експорт агропродукції – це, перш за все, надходження валютної виручки в країну. По-друге, Україна показала світу, що є гарантом продовольчої безпеки. По-третє, кораблі, які отримали змогу вийти з портів Великої Одеси, вивезли за серпень 1, 7 млн тонн, а станом на 4 вересня показник зріс до 2 млн тонн. Вже видно, що потенціал експорту через одеські порти зерновим коридором становить не менше 3 млн тонн, це реально, і ми будемо над цим працювати».
ООН та Туреччина виступають гарантами безпеки зернового коридору, проте диверсифікація шляхів експорту потрібні і вона відбувається.
«Диверсифікація відбувається, ми збільшуємо вивезення залізницею та через річкові порти. Дунайські порти за серпень перевалили 1,6 млн тонн продовольства, залізниця – близько 1 млн тонн, автотранспорт – понад 600 тис. тонн. Альтернативні шляхи експорту не зупиняються, вони будуть розвиватися і надалі», наголосив Денис Марчук.
Україна розраховує на автоматичну пролонгацію дії Стамбульської угоди.
«Сподіваємося, що не 120 днів, а більше буде діяти зерновий коридор, дію автоматично пролонгують, бо ми як держава виконуємо зобов’язання. Якщо угода пролонгується, то одеські порти восени закриють питання експорту 3-3,5 млн тонн, якщо додати річкові порти та інші шляхи, Україна може вийти на експорт агропродукції на рівні 7 млн тонн щомісячно», – резюмував Денис Марчук.
Світові ціни на продовольство падають п’ятий місяць поспіль
У серпні, п’ятий місяць поспіль, продовжують знижуватись світові ціни на продовольство. Про це повідомляє прес-служба Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), пише agronews.ua.
У серпні Індекс продовольчих цін ФАО у середньому становив 138 пунктів, що на 1,9% менше, ніж у липні, але все ще на 7,9% вище за показник минулого року.
Індекс цін ФАО на зернові знизився на 1,4% у порівнянні з попереднім місяцем, що було зумовлено зниженням світових цін на пшеницю на 5,1%, чому сприяло покращення перспектив виробництва в Північній Америці та рф, а також відновлення експорту з чорноморських портів України.
Індекс цін ФАО на рослинну олію знизився на 3,3% порівняно з липнем, досягнувши рівня, трохи нижчого за показник серпня 2021 р. Світові ціни на соєву олію помірно зросли через побоювання щодо впливу несприятливих погодних умов на виробництво в Сполучених Штатах Америки, але приріст був більш ніж компенсований зниженням котирувань на пальмову, соняшникову та ріпакову олії.
Індекс цін ФАО на молочну продукцію знизився на 2%, залишившись на 23,5% вищим свого показника серпня 2021 р.
Індекс цін ФАО на м’ясо знизився на 1,5% у порівнянні з липнем, але залишився на 8,2% вищим за показник минулого року. У серпні міжнародні котирування на м’ясо птиці впали на тлі підвищеного попиту на експорт у світі, тоді як світові ціни на яловичину знизились через слабкий внутрішній попит у деяких провідних країнах-експортерах. Котирування свинини зросли.
Індекс цін ФАО на цукор знизився на 2,1% до найнижчого рівня з липня 2021 р., головним чином через високі обмеження експорту в Індії та зниження цін на етанол у Бразилії.
Україна скупила всі одноразові зерносховища на світовому ринку
Україні для зберігання сільгоспкультур у поточному сезоні будуть потрібні одноразові та мобільні зерносховища загальною ємністю до 20 млн тонн, завдяки державно-приватному партнерству вже вдалося законтрактувати необхідне обладнання.
Про це повідомляє Інтерфакс-Україна, пише agronews.ua.
Однак закупівлі Україною альтернативних зерносховищ виснажили їхні запаси на світовому ринку, повідомив міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський у середу.
“Україна, можливо, забрала всі одноразові системи для зберігання врожаю, які зараз доступні на світовому ринку, вони переважно йдуть в Україну. Тому український ринок і держава підстрахувалися, і я сподіваюся, що особливих проблем зі зберіганням урожаю не буде”, – заявив Сольський під час всеукраїнського телемарафону.
Водночас більшу частину засобів для зберігання врожаю закупив український агробізнес у приватному порядку.
“Судячи з нашого моніторингу ринку та спілкування з його учасниками, 15-19 млн тонн одноразового зберігання законтрактував бізнес, а також за допомогою міжнародних коштів та через організацію ФАО ООН було закуплено та проведено тендер цього місяця з ініціативи МінАПК на приблизно 6 млн тонн одноразового зберігання”, – наголосив міністр.
За його словами, напередодні було проведено окремий тендер від Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) із закупівлі для України мобільних силосів для зберігання більш ніж на 1 млн тонн сільгоспкультур, а також обладнання для їх завантаження та вивантаження.
Як повідомлялося, президент України Володимир Зеленський 15 серпня 2022 року підписав законопроект №7548-1 про звільнення від оподаткування ввізним митом товарів, які використовують для зберігання зернових та олійних культур.
Ввезення мобільних зерносховищ дасть змогу врятувати врожай цього сезону, оскільки в умовах військового вторгнення РФ до кінця 2022 року в Україні очікується дефіцит 10-15 млн тонн елеваторних потужностей.
Мінагрополітики в середині червня заявило, що Україна незабаром отримає першу партію рукавів для тимчасового зберігання сільгоспкультур – мобільних зерносховищ, потреба яких виникла через дефіцит елеваторних потужностей.
Для вирішення цієї проблеми відомство звернулося до урядів США, Канади, Великої Британії та ЄС.
Жнива-2022: 15 областей вже завершили збирання культур ранньої групи
У перші дні осені позначка намолоченого зерна в Україні сягнула 25,8 млн тонн. Збір проведено на площі 6 млн 693 тис га (60%) при врожайності 38,5 ц/га.
Про це повідомляє прес-служба Мінагрополітики.
Так, у розрізі культур, станом на 1 вересня, зібрано:
- пшениці обмолочено 4,7 млн га (99%), намолочено 19,2 млн тонн (врожайність – 41,0 ц/га);
- ячменю обмолочено 1,6 млн га (100%), намолочено 5,5 млн тонн при (врожайність – 34,7 ц/га);
- гороху обмолочено 109,1 тис. га (98%), намолочено 249,7 тис. тонн (врожайність – 22,9 ц/га);
- кукурудзи на зерно обмолочено 0,7 тис. га (0,02%), намолочено 2 тис. тонн (врожайність – 28,6 ц/га);
- гречки обмолочено 9,7 тис. га (8%), намолочено 12,6 тис. тонн (врожайність – 13,0 ц/га);
- проса обмолочено 7,9 тис. га (18%), намолочено 16,2 тис. тонн (врожайність – 20,4 ц/га).
Найвища урожайність зернових та зернобобових культур у аграріїв Хмельниччини – 62,3 ц/га.
У трійці лідерів з намолоту зерна в понад 2 млн тонн: Дніпропетровщина, Кіровоградщина та Одещина. Понад 1 млн тонн зібрали аграрії 11 регіонів України.
15 областей вже завершили збирання культур ранньої групи. Це Вінницька, Дніпропетровська, Закарпатська, Івано-Франківська, Кіровоградська, Львівська, Миколаївська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька та Чернігівська області.
Також триває збирання соняшника та сої. Соняшника намолочено 81,7 тис. тонн насіння при врожайності 11,8 ц/га. Його збір проведено на площі 69,0 тис. га, (1%). Сої намолочено 1,3 тис. тонн при врожайності 9,3 ц/га (площа – 1,4 тис. га, 0,1%).
А от збір ріпаку вже завершено. Його намолотили 3,1 млн тонн при врожайності 28,5 ц/га. Площа збору – 1 млн 96 тис. га, 100%.
Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)
|
Ринок "Столичний" |
Ринок "Шувар" |
Ринок "Нежданный" |
---|---|---|---|
Капуста білокачанна |
32,00 |
11,00 |
7,00 |
Цибуля ріпчаста |
24,00 |
24,00 |
6,50 |
Буряк столовий |
23,00 |
9,00 |
4,50 |
Морква |
26,00 |
16,50 |
4,50 |
Картопля Белароса |
12,00 |
6,00 |
6,00 |