Пропустити
agrovisnyk_winter_002

Агровісник від 17 січня

Агроновини в Україні та світі
agrovisnyk_winter_002

Український експорт до ЄС у 2022 році зріс на 4,2%

За попередніми оцінками Мінекономіки відповідно до методології торгового балансу, експорт товарів до країн ЄС за підсумками 2022 року зріс на 4,2% в порівнянні з 2021 роком та склав близько 28 млрд дол.

Про це повідомляють в Мінекономіки, пише agravery.com.

«Це надзвичайно важливо з огляду на диверсифікацію логістичних маршрутів – а саме таке завдання ми ставимо на майбутнє, зокрема і Планом відновлення. Україна розширюватиме сухопутні транспортні коридори та експорт в ЄС та, відповідно, менше залежатиме від морського експорту навіть після розблокування та повернення всіх портів. І, безумовно, це важливо з огляду на подальшу економічну інтеграцію до ринків ЄС, залучення України до європейських ланцюжків доданої вартості», – зазначила Перший віцепрем’єр-міністр – Міністр економіки України Юлія Свириденко.

Зростання експорту до ЄС стало можливим, зокрема, завдяки:

  • заходам з підтримки української економіки в цілому та експорту зокрема. Це лібералізація податків, дерегуляція, підтримка виробників, страхування експорту за допомогою інструментів ЕКА.

  • заходам, вжитим нашими партнерами в односторонньому порядку. Або спільно – Україною та партнерами. Це відкриття, зокрема, європейських ринків для українських товарів (тимчасова, терміном на рік лібералізація торгівлі, економічний «безвіз»), ініціатива ЄС «Шляхи солідарності», «митний безвіз», «транспортний безвіз» тощо.

Динаміка показників зовнішньої торгівлі України у 2023 році формуватиметься в напрямку поступового надолуження втрат, понесених у 2022 році. Бюджет на 2023 рік передбачає зростання експорту товарів та послуг на 7,2%. Це з урахуванням ситуації, яка склалася в виробничому комплексі, з доступом до трьох портів на Чорному морі для експорту продукції АПК, поступового розширення внутрішнього попиту, попиту на IT-послуги в світі тощо.

Також на результати зовнішньоекономічної діяльності впливатиме політика Уряду.

«Ми налаштовані активно просувати український експорт на зовнішніх ринках, працювати на подальше зменшення бар’єрів для експорту українських товарів та послуг шляхом підтримки експорту через розвиток інструментів кредитування, страхування та перестрахування експорту», – підкреслила Юлія Свириденко.

 

Депутати придумали механізм, як гарантувати повернення валютної виручки при експорті зерна

Верховна рада України ухвалила в цілому закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо застосування режиму експортного забезпечення на період дії воєнного, надзвичайного стану» (реєстр. №8166-д) , який спрямований на вирішення проблеми неповернення валютної виручки при експорті зерна.

Про це йдеться на latifundist.com із посиланням на Mind.ua.

Згідно з пояснювальною запискою, закон передбачає створення механізму для забезпечення своєчасного надходження валютної виручки за експортними операціями та регулювання платіжного балансу України при експорті окремих сільськогосподарських товарів з України.

Зокрема:

  • на період дії воєнного, надзвичайного стану Кабінет Міністрів має право запроваджувати режим експортного забезпечення щодо операцій з експорту товарів, включених до товарних позицій 1001, 1003, 1005, 1201, 1205, 1206, 1512, 2306 згідно з УКТ ЗЕД;

  • експорт товарів, щодо яких запроваджено режим експортного забезпечення, можуть здійснювати виключно платники ПДВ, чия реєстрація не є призупиненою;

  • умовою вивезення у митному режимі експорту товарів, щодо яких застосовано режим експортного забезпечення, є наявність позитивної історії щодо повернення валютної виручки за результатом попередніх шести місяців (показник ΣЛіміт та відсутність порушень валютного законодавства);

  • за відсутності позитивної історії експортера або у разі суттєвого збільшення ним обсягів експортних операцій, що перевищує показник ΣЛіміт, умовою вивезення у митному режимі експорту товарів, щодо яких застосовано режим експортного забезпечення, є реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних за ставкою, визначеною для операцій з постачання таких товарів на митній території України.

За ухвалення закону в цілому проголовував 231 депутат.

 

Нігерія пропонує Україні створити логістичний хаб

Нігерія слідом за Сенегалом запропонувала Україні створити логістичний хаб для постійних поставок зерна та продуктів харчування.

Про це повідомляє прес-служба Мінагрополітики, пише agro-business.com.ua.

За результатами зустрічі профільного міністра Миколи Сольського з міністром закордонних справ Федеративної Республіки Нігерія Джеффрі Онйєамамом і міністром сільського господарства та розвитку села Республіки Мохаммадом Махмудом Абубакаром, сторони обговорили можливості співпраці та розширення торговельних відносин між країнами, зокрема, створення логістичного хабу для постійних поставок зерна та продуктів харчування.

«Україна зацікавлена в створенні такого логістичного проекту і готова розглядати деталі», – підкреслив Микола Сольський.

Нагадаємо, що Мінагрополітики підписало меморандум із Міністерством сільського господарства, сільської інфраструктури та продовольчого суверенітету Республіки Сенегал про співпрацю у сфері сільського господарства.

 

Перший пілотований мультикоптер для фермерів надходить у продаж

Компанія RYSE Aero Technologies почала приймати замовлення на свій легкий електричний мультикоптер RECON із вертикальним зльотом і посадкою (система eVTOL).

Про це повідомляється в офіційному пресрелізі, пише kurkul.com.

Recon – це повітряний мультикоптер, призначений для використання в сільській місцевості і в сільськогосподарському секторі. eVTOL дозволяє переміщатися там, де дорожні умови не дозволяють це робити на звичайному авто.

Заплативши $150 тис., що дорівнює вартості звичайного елітного автомобіля, замовник отримує унікальний засіб пересування, який здатний пронести його над полями та луками.

Особистий квадрокоптер може літати на максимальній висоті 120 м і розвиває максимальну швидкість 100 км/год. Апарат оснащений автопілотом на випадок, якщо вам набридне ним керувати. Єдиний недолік – час польоту. Шість батарей, що приєднуються, здатні піднести вас у небо всього на 20 хв. Не знаємо, як в Україні, але в США для управління цим мультикоптером знадобиться отримати спеціальну ліцензію пілота.

Компанія стверджує, що персональний квадрокоптер служить не тільки цікавим засобом пересування, а й знайде своє застосування в рятувальників у разі ліквідації наслідків стихійних лих.

RYSE Aero Technologies стверджує, що отримала безліч замовлень, тому охочим доведеться почекати свій екземпляр Recon до кінця року.

 

Жнива-2022: аграрії зібрали 50,9 млн т зернових та зернобобових культур

В Україні, станом на 12 січня 2023 року, аграрії зібрали 50,9 млн тонн зернових та зернобобових культур зі 10,9 млн га (94% від загальної площі посівів) при врожайності 47 ц/га.

Про це повідомляє прес-служба Міністерства аграрної політики та продовольства України, пише agropolit.com.

Зазначається, що аграрії вже намолотили: 23,5 млн т кукурудзи на зерно при врожайності 65,7 ц/га зі 3,6 млн га (85% від загальної площі посівів), 158,5 тис. т гречки (врожайність – 13,7 ц/га) зі 116 тис. га (98%) та 101,8 тис. т проса (врожайність – 22,8 ц/га) зі 44,7 тис. га (99%).

Наразі в Україні триває збір соняшнику, цю культуру зібрано на площі 4,8 млн га (99%) та намолочено 10,5 млн т насіння при врожайності 21,7 ц/га. Вже зібрано 3,7 млн т сої при врожайності 24,3 ц/га з 1,5 млн га (100%).

Повідомляється, що аграрії вже завершили збір пшениці, ячменю та гороху. Так, пшениці намолочено 20,2 млн т при врожайності 40,5 ц/га з 4,98 млн га (100% від загальної площі посівів), ячменю – 5,8 млн т при врожайності 34,7 ц/га зі 1,7 млн га (100% площ), гороху – 269 тис. т при врожайності 22,8 ц/га зі 118 тис. га (100%).

Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)

 

Ринок "Столичний"

Ринок "Шувар"

Ринок "Нежданный"

Капуста білокачанна

15,00

7,50

4,00

Цибуля ріпчаста

24,00

25,00

6,00

Буряк столовий

13,00

8,50

10,00

Морква

22,00

16,00

7,00

Картопля Белароса

7,00

4,50

10,00

Get in