Пропустити
agrovisnyk_003

Агровісник від 31 січня

Агроновини в Україні та світі
agrovisnyk_003

Укрзалізниця планує знизити у 2023 році тарифи на перевезення зерна та палива

У 2023 р Укрзалізниця обіцяє знизити тарифи на перевезення зерна та палива, але підвищити на перевезення руди та вугілля.

Про це йдеться на agro-business.com.ua із посиланням на GrainTrade.

Так, на пресконференції 26 січня голова правління «Укрзалізниці» О. Камишин підвів підсумки 2022 року та розповів про плани на 2023 рік, серед яких – політика вирівнювання тарифів, що хоча й не матиме значного фінансового ефекту, проте дозволить збільшити обсяги перевезень, які падають через зависокі тарифи. Зокрема, тарифи на перевезення залізної руди та вугілля планується підвищити, а зерна та пального – знизити.

Керівник компанії заявив, що торішнє підвищення тарифів на вантажні перевезення зруйнувало міф про залежність УЗ від олігархів. Водночас він не зміг назвати дату запровадження реформи вирівнювання тарифів, оскільки наразі процес знаходиться на стадії публічних обговорень та узгоджень міністерств, хоча раніше планувалося ввести її в дію на початку 2023 року.

Попри отримання 10 млрд грн державної фіндопомоги та 11 млрд грн від індексації тарифів, Укрзалізниця завершила 2022 рік зі збитком майже 11 млрд грн, при чому збитки від пасажирських перевезень склали 13 млрд грн. У 2023 році збільшення обсягів вантажних перевезень не очікують, і підвищувати тарифи не планують.

Фінансовий план УЗ на 2023 рік передбачає рекордні капітальні інвестиції у відновлення та розвиток інфраструктури у 50 млрд грн, які будуть профінансовані з дешевих позик від міжнародних фінансових організацій, а також збитки понад 20 млрд грн внаслідок значного соціального навантаження та скорочення вантажоперевезень.

Основні показники фінплану на 2023 рік:

  • доходи – 83,9 млрд грн;
  • витрати – 107,9 млрд грн;
  • надходження з держбюджету – 1,7 млрд грн;
  • виплати на користь держави – 22,8 млрд грн.

Планується з 1 лютого підвищити вартість користування піввагонами, окатишевозами, мінераловозами та критими вагонами, тоді як ставки на зерновози залишаться без змін, а на цементовози та фітингові платформи – знизяться.

 

Мінагрополітики сприяє підтримці агросектору в забезпеченні електроенергією

Про те, як Міністерство аграрної політики та продовольства України сприяє підтримці агропідприємств у забезпеченні їхньої безперебійної роботи в умовах віялових відключень електроенергії, розповів у прямому ефірі національного марафону “Єдині новини” перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький, пише agravery.com. Він зауважив, що комплекс цих заходів має допомогти агросектору пройти енергетичну кризу.

Тарас Висоцький зазначив, що серед ініціатив, які спрямовані на допомогу аграріям, є затвердження нового переліку критичної інфраструктури з с/г виробників.

“Фактично вже місяць як Міністерство постійно розглядає заявки від агровиробників щодо їхнього включення в перелік критичної інфраструктури. Там вже є десятки позитивних рішень. Це перший захід, який допомагає безперебійно працювати критичним галузям в агро. Також маємо спільне роз'яснення з Міненергетики щодо постанови з імпорту електроенергії, яка також дає право на постійний безперебійний доступ до електроенергії. І третій важливий захід, це допомога міжнародних партнерів у забезпеченні генераторів. Маємо вже перші поставки, які відбуваються через продовольчу програму ФАО. Наразі ми плануємо наступні поставки”, – наголосив перший заступник Міністра.

За його словами, це не забезпечить технічно такі ж умови, які були до початку обстрілів об’єктів енергетичної інфраструктури, але має допомогти пройти енергетичну кризу з мінімальними витратами і головне не зупинить діяльність стратегічно важливих підприємств.

Найпроблемнішим з-поміж усіх агросекторів є тепличний, оскільки він є найбільш енергоємним, пояснив Тарас Висоцький.

“Це однозначно той сектор, де ми зазнаємо суттєвих втрат. І можна стверджувати, що теплична група зараз найскладніша у вітчизняному секторі.”, – підкреслив перший заступник Міністра.

По іншим сегментам втрати очікуються на рівні 10-15%. “Це не спричинятиме додаткового імпорту чи відсутність вітчизняної продукції і не є критичним для продовольчої безпеки. Ми все-таки залишаємося країною-експортером. Тому звичайно матимемо зниження експорту, але для внутрішнього забезпечення падіння ми не передбачаємо. Вітчизняні продукти будуть доступні українцям.”, – резюмував він.

 

Малим агровиробникам розмінують поля першочергово – Мінагрополітики

Представники World Food Programme (WFP) і Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) допомагатимуть українським аграріям розміновувати території, першочергово – малим агровиробникам.

Про це йшлося на зустрічі делегації Міністерства аграрної політики та продовольства України з представниками зазначених організацій, пише agropolit.com із посиланням на прес-службу міністерства.

Зустріч відбулася за участі заступника Міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Денис Башлика та радника Міністра аграрної політики та продовольства України Михайла Соколова.

Присутні на зустрічі представники WFP – регіональний директор Всесвітньої продовольчої програми Метью Голлінгворт та заступник директора Всесвітньої продовольчої програми в Україні Маріанна Уорд. З боку ФАО у зустрічі брав участь Голова офісу ФАО в Україні П’єр Вотьє.

Сторони детально обговорили спільний проект із розмінування сільськогосподарських земель на звільнених територіях. Першочергово він передбачає проведення розмінування земель безпосередньо для малих аграрних виробників, які не мають можливостей зробити це самостійно.

Учасники розглянули подальші спільні кроки, необхідні для реалізації проекту. Обмінялися поглядами щодо процесу проведення розмінування, принципів пріоритетності обрання ділянок, можливостей закупівлі обладнання для розмінування та питання щодо залучення до проекту спеціалізованих профільних організацій.

 

Жнива-2022: в Україні намолочено 25,2 млн тонн кукурудзи

 

Станом на 26.01.2023 збирання зернових та зернобобових культур проведено на площі 11,1 млн га (96%) при врожайності 47,6 ц/га, намолочено 52,6 млн тонн зерна.

Про це повідомляє прес-служба Мінагрополітики.

Так, у розрізі культур:

  • пшениці обмолочено 4,979 млн га (100%), при врожайності 40,5 ц/га намолочено 20,2 млн тонн;
  • ячменю обмолочено 1,7 млн га (100%), при врожайності 34,7 ц/га намолочено 5,8 млн тонн;
  • гороху обмолочено 118 тис. га (100%), при врожайності 22,8 ц/га намолочено 269 тис. тонн;
  • кукурудзи на зерно обмолочено 3,8 млн га (90%), при врожайності 66,5 ц/га намолочено 25,2 млн тонн;
  • гречки обмолочено 116 тис. га (98%), при врожайності 13,7 ц/га намолочено 158,5 тис. тонн;
  • проса обмолочено 44,7 тис. га (99%), при врожайності 22,8 ц/га намолочено 101,8 тис. тонн.

Крім того, збирання соняшника проведено на площі 4,8 млн га, (99%) намолочено 10,5 млн тонн насіння при врожайності 21,7 ц/га.

Збирання сої проведено на площі 1,5 млн га, (100%) намолочено 3,7 млн тонн при врожайності 24,3 ц/га.

Ріпак зібрали на площі 1,1 млн га, (100%) намолочено 3,2 млн тонн насіння при врожайності 28,6 ц/га.

Цукрових буряків викопано на площі 181, 2 тис. га, (100%) накопано 9 млн тонн солодких коренів при врожайності 501,9 ц/га.

Сільгосптоваровиробники Полтавщини намолотили 5,5 млн тонн зерна, Вінниччини – 4,05, млн тонн, Кіровоградщини – 4,02 млн тонн, Хмельниччини більше 3,9 млн тонн, Черкащини 3,9 млн тонн зерна.

Найвища урожайність зернових та зернобобових культур у аграріїв Хмельниччини – 70,8 ц/га.

Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)

  Ринок "Столичний" Ринок "Шувар" Ринок "Нежданный"
Капуста білокачанна 12,00 7,50 4,00
Цибуля ріпчаста 35,00 32,50 6,00
Буряк столовий 13,00 8,50 10,00
Морква 22,00 17,50 7,00
Картопля Белароса 7,00 4,20 10,00
Get in