Пропустити
Agrovisnyk_spring_002_01

Агровісник від 07 березня

Агроновини в Україні та світі
Agrovisnyk_spring_002_01

Україна в лютому експортувала 6,9 млн тонн агропродукції

В лютому 2023 року Україні вдалося експортувати 6,9 млн т продукції АПК, що на 14% більше аналогічного показника попереднього місяця. Таке зростання стало відчутне на фоні падіння показника минулого місяця, а так – це середній показник за останні півроку. 49% експорту в лютому 2023 року було здійснено за допомогою роботи «зернового коридору», а решта – альтернативними експортними маршрутами. Однак, обов’язково потрібно врахувати, що не вся продукція встигла фізично перетнути кордон.

Про це повідомляє УКАБ, пише agro-business.com.ua.

Щодо структури експорту продукції в лютому 2023 року, то вона виглядала наступним чином:

  • зернові культури: 5,2 млн т (кукурудза – 64%, пшениця – 31%, ячмінь – 4%); зростання до показника минулого місяця: 23%;
  • олійні культури – 557,1 тис. т (соя – 59%, насіння соняшнику – 30% та ріпаку – 11%); падіння: -30%;
  • рослинні олії – 435,7 тис. т (соняшникова олія – 93%, соєва – 6%); зростання: +4%;
  • макухи після вилучення рослинних олій – 414,1 тис. т (соняшникова – 85%, соєва – 15%), падіння: -4%.

В лютому 2023 року був найбільший місячний експорт зернових культур з початку війни – 5,2 млн т. Частково таке зростання відбулося за рахунок зменшення експорту олійних культур. В Україні вузьким місцем залишається не наявність продукції для експорту, а спроможність експортувати доволі вузькими каналами. Тому зі зниженням експорту олійних культур через закінчення експортних запасів ріпаку та переорієнтацією насіння соняшника на внутрішній ринок, з’явилася спроможність більше експортувати зернові культури.

Найбільш гострим питанням щодо експорту продукції АПК продовжує залишатися питання пролонгації роботи «зернового коридору». Водночас, це питання стоїть гостро не лише для українських аграріїв, яким наразі потрібна експортна виручка для проведення весняної посівної та подальшого виживання, а й для світового суспільства також. Міжнародні ланцюжки поставок продовольства та глобальна продовольча безпека, включаючи світові ціни на продукти харчування та рівень голоду, знову опиняться під значним ризиком через штучне скорочення російською стороною обсягів експорту українських зернових та олійних культур.

 

Польща спрощує проходження кордону

Україна та Польща досягли домовленостей щодо спрощення проходження процедур під час експорту українських зернових та олійних культур транзитом через Польщу до інших країн. Таких домовленостей досягнуто в ході зустрічі міністра аграрної політики та продовольства України Миколи Сольського з віцепрем’єр-міністром, міністром сільського господарства і розвитку села Польщі Генриком Ковальчиком,

Про це йдеться у повідомленні Мінагрополітики, пише agronews.ua.

За результатами зустрічі було досягнуто домовленостей, які викладені у спільній заяві:

  • З метою покращення та упорядкування транзиту українських зернових та олійних культур через територію Польщі, з 8 березня 2023 року офіційні пломби (митні пломби) будуть в обов’язковому порядку накладатися на автомобільні транспортні засоби на митних пунктах, розташованих на польсько-українських прикордонних переходах.
  • У випадку залізничних перевезень перевізник буде зобов’язаний накладати пломби на кожен вагон. Ці пломби контролюватимуться працівниками Національної фіскальної адміністрації на польсько-українських прикордонних переходах.
  • Офіційні пломби будуть зніматися співробітниками Національної фіскальної адміністрації в трьох польських морських портах (Гданськ, Гдиня, Свіноуйсьце).
  • У разі транзиту товарів до інших країн-членів ЄС офіційні пломби будуть зніматися в уповноважених пунктах зберігання, розташованих у цих країнах. Водночас запис про прибуття вантажу в заявлене місце з метою зняття пломб буде доступний через систему NCTS.
  • У разі транзиту до портів або інших країн-членів ЄС, за умови використання офіційних пломб, польська ветеринарна інспекція не буде проводити жодних перевірок.
  • У разі виявлення розбіжностей між заявленим та фактичним місцем вивантаження товару українська сторона відсторонить експедиторів, які допустили такі розбіжності, від подальших транспортних операцій.

«Ми досягли взаємовигідних результатів. Важливо, що ці домовленості враховують інтереси як польських, так й українських фермерів, які транзитом везуть зерно до інших країн і до польських портів. Плануємо впровадити ці процедури найближчими днями. І наступного тижня транспорт поїде вже за новими правилами. Це зменшить черги на кордонах і зробить більш комфортною торгівлю між нашими країнами», – наголосив Сольський.

 

Аналітики FАО підвищили прогноз світового виробництва зерна на 9 млн тонн

Аналітики FАО в березневому звіті підвищили прогноз світового виробництва зернових культур у 2022/23 МР на 9 млн тонн до оцінки попереднього місяця, до 2,77 млрд тонн. 

Про це повідомляє АПК-Інформ, пише agravery.com.

Зокрема, експерти провели підвищувальні коригування для врожаю пшениці – до 794,6 млн тонн порівняно з 793,7 млн тонн. Також було підвищено прогноз виробництва фуражних зернових – до 1,462 млрд тонн (+3 млн тонн).

Натомість прогноз світової торгівлі зерновими культурами в поточному сезоні експерти FАО знизили до 473,2 млн тонн порівняно з 473,6 млн тонн за лютневої оцінкою, що, як і раніше, поступається результату 2021/22 МР (482,1 млн тонн). Так, прогноз торгівлі пшеницею було підвищено до 197,8 (197,3) млн тонн, тоді як фуражними зерновими – знижено до 222,8 (223,5) млн тонн.

Оцінку світових запасів зернових культур у світі в поточному сезоні експерти знизили на 0,2 млн тонн відносно прогнозу в лютому, до 844,3 млн тонн.

 

Державний «Сумихімпром» відновлює свою роботу

ПАТ «Сумихімпром» розпочав поетапне відновлення після вимушеної зупинки діяльності підприємства з минулого року. Через початок повномасштабної війни, потрапляння снарядів на територію заводу та пошкодження окремих об’єктів підприємство простоювало майже пів року. 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на пресреліз ПАТ «Сумихімпром».

«Ми завершили відновлювальні роботи, капремонти та вже у квітні запускаємо базові цехи підприємства. Запрацює весь технологічний цикл. Ми завантажуємо в повному обсязі цехи з випуску мінеральних добрив, пігментів та сірчанокислотне виробництво. Вже у квітні наші потужності зможуть щомісячно виробляти 20-25 тис. тонн добрив на місяць, з поетапним збільшенням об’ємів до 35 тис. тонн на місяць, близько 1800 тонн двоокису титану та 35-40 тис. тонн сірчаної кислоти в місяць», – наголосив виконавчий директор ПАТ «Сумихімпром» Володимир Волков під час наради Союзу хіміків України.

За словами очільника «Сумихімпрому», на найближчі місяці вже сформовано значний пакет замовлень. Він переконаний, що запуск виробництва добрив є надзвичайно важливим для українського аграрного сектору та економіки в цілому.

«Це питання продовольчої безпеки країни. Ми маємо виконати виробничий план, який передбачає випуск понад 200 тис. тонн складних добрив протягом пів року. Україна має розраховувати на власне виробництво. Війна продемонструвала, що імпортери не завжди вчасно поставляють добрива при тих ризиках, які були і є в Україні. Ми маємо бути надійним плечем для аграріїв», – каже Волков. 

Володимир Волков також наголосив, що «Сумихімпром» не планує звужувати асортимент добрив, який буде запропоновано аграріям.

«Наша виробнича програма добрив налаштована під попит українських аграріїв. Ми будемо випускати весь класичний асортимент високоефективних гранульованих NPK та NP добрив, що містять всі основні живильні елементи. Ми в змозі виготовити добрива із заданими стандартними властивостями у повній відповідності до потреб клієнтів», – зазначає Волков. 

 

Сівбу розпочато. Україна сіє

В Україні розпочалась сівба ярих культур. 

Аграрії Одещини посіяли 3,5 тис. га зернових та зернобобових культур з яких 1,5 тис. га ячменю та 2 тис. га гороху, minagro.gov.ua.

Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)

  Ринок "Столичний" Ринок "Шувар" Ринок "Нежданный"
Капуста білокачанна 12,00 15,00 n/a
Цибуля ріпчаста 35,00 44,50 n/a
Буряк столовий 13,00 7,00 n/a
Морква 22,00 24,00 n/a
Картопля Белароса 7,00 4,50 n/a
Get in