Пропустити
agrovisnyk_002.jpg

Агровісник від 21 березня

Агроновини в Україні та світі
agrovisnyk_002.jpg

Зернову угоду продовжили на 120 днів

18 березня, офіційно продовжено угоду «зернової ініціативи» ще на 120 днів.

Про це повідомляє Мінагрополітики, пише agronews.ua.

Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський зазначив, що завдяки підтримці низки міжнародних партнерів і, звичайно, учасників угоди ООН і Туреччини, представникам української делегації вдалося домовитися про пролонгацію «зернового коридору».

«Продовження “зернової ініціативи” для України – це можливість залишатися топовою аграрною країною, бо це означає, що український фермер буде сіятися і зможе отримати від свого врожаю дохід, тобто йдеться про збільшення ліквідності аграріїв. Для світу ж – це зміцнення продовольчої безпеки, це можливість нагодувати сотні мільйонів людей, які залежать від України. Вдячний всім міжнародним партнерам, друзям України, які на всіх зустрічах наголошували на важливості продовження експортної угоди і тим самим підтримували нас», – наголосив Микола Сольський.

За його словами, завдяки «зерновій ініціативі» вже вдалося експортувати майже 25 млн тонн агропродукції, з яких 6,9 млн тонн пшениці. 20% пшениці від загальної кількості поїхало до африканських країн. У найбідніші країни та з доходом нижче середнього відвантажено 2,67 млн тонн пшениці, або 43%.

«Майже пів мільйона тонн пшениці ми відправили у рамках гуманітарних продовольчих програм ООН та Grain from Ukraine. Тож нові 120 днів угоди – можливість продовжити ці важливі проекти для нужденних країн і тим самим рятувати світ від голоду», – резюмував Микола Сольський.

 

Оприлюднили перші прогнози щодо врожаю 2023 року

Мінагрополітики робить перші обережні прогнози щодо врожаю 2023 року. Так, загальний валовий збір зернових та зернобобових культур у сезоні 2023 року може становити 44,3 млн тонн проти попереднього показника у 53,1 млн тонн.

Про це інформують у відомстві, agrotimes.ua.

Зокрема, врожай пшениці очікується на рівні 16,6 млн тонн (20,5 млн тонн у 2022 році), ячменю – 4,8 млн т (5,6 млн тонн), кукурудзи – 21,7 млн т (25,6 млн тонн).

Разом з тим, очікується збільшення валового виробництва олійних культур до 19,2 млн тонн проти 18,2 млн т попереднього року. Врожай соняшнику прогнозується на рівні 11,5 млн т (11,1 млн тонн), ріпаку – 3,8 млн тонн (3,7 млн тонн), соєвих бобів – 3,9 млн тонн (3,4 млн тонн). Також очікується збільшення виробництва цукрового буряку – 11,3 млн тонн (9,7 млн тонн).

В цілому, прогнозовані площі зернових та технічних культур під урожай 2023 року на контрольованій Україною території становлять 19,3 млн га, що фактично співставно з показником попереднього сезону – 19,8 млн га. При цьому площа посіяних озимих культур під урожай 2023 року була меншою на 1 млн га, ніж у попередньому сезоні, натомість ярих очікується більше на 556 тис. га.

Посівні площі зернових та зернобобових культур прогнозуються на рівні 10240 тис. га (-1409 тис. га до показника 2022 року). З них, озима пшениця – 4166 тис. га (-834 тис. га), яра пшениця – 285 тис га (+67 тис. га), озимий ячмінь – 536 тис га (-255 тис. га), ярий ячмінь – 1041 тис. га (+111 тис. га), кукурудза – 3618 тис. га (-451 тис. га).

На відміну від зернових культур посівні площі під основними видами олійних прогнозуються до збільшення, так: соняшник – 5641 тис. га (+476 тис. га), ріпак – 1374 тис. га (+110 тис. га), соєві боби – 1841 тис. га (+334 тис. га).

Також очікується збільшення посівних площ під цукровим буряком – 220 тис. га проти 180 тис. га минулого сезону.

Зменшення посівних площ під зерновими культурами разом з прогнозованим зменшенням середньої урожайності, спричинене зростанням цін основних факторів виробництва, вплине на обсяги врожаю.

«Такі прогнози щодо показників валових зборів носять попередній характер та будуть коригуватись протягом року, залежно від обставин, в першу чергу погодних умов», – йдеться в повідомленні.

 

Миколаївську область почали розміновувати за прискореною програмою

В Миколаївській області почали пріоритетне розмінування сільськогосподарських земель, повідомляє minagro.gov.ua.

Як йшлося на засіданні Міжвідомчої робочої групи з питань гуманітарного розмінування під головуванням Першого віце-прем'єр-міністра – Міністра економіки України Юлії Свириденко, на сьогодні в цей регіон спрямовані значні сили зі складу інженерно-саперних підрозділів ЗСУ, піротехнічних підрозділів ДСНС, залучені іноземні оператори.

Так, лише від Міноборони в області працює 11 груп розмінування, з наступного тижня до них долучаться ще 9 груп. Від ДСНС в регіоні працюють 7 груп.

«Ми маємо зробити все можливе для вирішення в стислі терміни питань щодо організації планового гуманітарного розмінування. Йдеться про створення реєстру територій, які підлягають очищенню, інструментів комунікації та контролю. Будемо залучати іноземних та вітчизняних операторів, щоб прискорити роботу з розмінування. Пріоритет – розмінування сільськогосподарських земель», – зазначила міністр економіки України Юлії Свириденко.

На засіданні робочої групи були розглянуті, зокрема, питання:

  • доопрацювання Плану заходів щодо розмінування земель сільськогосподарського призначення та подання документу Національному органу протимінної діяльності на затвердження;
  • стану виконання робіт з гуманітарного розмінування в окремих регіонах України;
  • удосконалення нормативно-правової бази з метою прискорення розмінування, а також усунення перешкод по залученню в процес приватних та міжнародних операторів;
  • використання вибухових та піротехнічних матеріалів неурядовими операторами протимінної діяльності тощо.

За попередніми оцінками, в 9 областях України (Дніпропетровська, Запорізька, Київська, Миколаївська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська та Черкаська) потребують обстеження та, за необхідності, розмінування (гуманітарного розмінування) понад 470 854 га земель сільгосппризначення. Відтак, за результатами проведення нетехнічного чи технічного обстеження територія, що потребує гуманітарного розмінування, може суттєво скоротитися.

Передбачається, що першочергово заходи з обстеження та розмінування здійснюватимуться в регіонах, де проблема забруднення територій є найбільш актуальною, а очищення сільгоспугідь – найбільш економічно обґрунтованим.

 

Торік в Україні зібрали рекордний об’єм сої

За останній рік в Україні зібрали 3,7 млн т сої, засіявши нею понад 1,5 млн га.

Про це повідомили у Міністерстві аграрної політики та продовольства України, пише agropolit.com.

Вказаний показник на 7% більший даних попереднього року. За словами експертів, для поставок протеїну до Європи соя залишається неймовірно важливим продуктом. Близько 658 тис т української сої сертифікували, як продукт, що відповідає принципам сталості. Іншими словами, 17,5% загального виробництва сої в нашій країні не є генномодифікованими.

Зазначену сою вирощують на земельних ділянках, не вирубуючи ліси, та не змінюючи цільового землекористування, що прописано в стандартах Асоціації «Дунайська Соя». Українські аграрії дотримуються норм ЄС в сфері захисту рослин, зменшення викидів парникових газів, а також інших вимог.

Слід відзначити, що вступ у дію оновлених правил регулювання ЄС запланували на 2024 рік. Високих результатів українські аграрії досягли завдяки Програмі протеїнового партнерства, яка підтримує виробництво не-ГМ сої.

«Українські фермери непохитно дотримуються принципів сталості сільськогосподарського виробництва і продовжують робити внесок у глобальну продовольчу безпеку», – підкреслили у асоціації «Дунайська Соя».

 

Посівна-2023: аграрії 10 областей розпочали сівбу ярих культур

Весняна посівна кампанія, станом на 16 березня 2023 року, розпочалась у десяти областях України.

Як повідомляє пресслужба Мінагрополітики, минулого року на цей час посів ще не розпочинали, пише agro-business.com.ua.

Зазначається, що всіма категоріями господарств, станом на 16 березня, посіяно 82,7 тис. га зернових та зернобобових культур, із яких 26 тис. га – ярої пшениці, 44,2 тис. га – ярого ячменю, 12 тис. га – гороху та 0,5 тис. га – вівса.

Найбільше зернових та зернобобових культур посіяли аграрії Одещини – 34,3 тис. га.

За минулий тиждень посіяно 66,6 тис. га зернових та зернобобових культур, у лідерах – сільгосптоваровиробники Тернопільщини, які посіяли 20,4 тис. га.

Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)

  Ринок "Столичний" Ринок "Шувар" Ринок "Нежданный"
Капуста білокачанна 20,00 17,50 n/a
Цибуля ріпчаста 44,00 45,50 n/a
Буряк столовий 10,00 6,70 n/a
Морква 45,00 31,50 n/a
Картопля Белароса 7,00 4,20 n/a