Агровісник від 02 травня
Єврокомісія і п’ять країн Східної Європи погодили позиції відносно імпорту української агропродукції
Єврокомісія і п’ять країн Східної Європи (Польща, Словаччина, Угорщина, Болгарія та Румунія) досягли принципової домовленості щодо вирішення проблеми обмеження імпорту з України сільськогосподарських продуктів.
Про це заявив прем’єр Польщі Матеуш Моравецький, передає АПК-Інформ з посиланням на RMF FM.
Як зазначив голова польського уряду, угода буде включати зобов'язання вказаних країн щодо відмови від одностороннього блокування імпорту продовольства з України. При цьому, угода передбачає, що країни відмовляться від повної блокади імпорту української агропродукції, яка буде замінена на заборону постачання п’яти позицій - пшениці, кукурудзи, ріпаку, соняшнику та соняшникової олії до цих країн. Транзит вказаної продукції буде дозволено.
Можливий термін вказаної заборони пан Моравецький не уточнив. Разом з тим він виразив надію, що кінцевий варіант угоди буде підписано протягом найближчих днів.
Крім того, Єврокомісія проведе подальше розслідування відносно можливості імпорту таких видів продукції, як молоко, м'ясо птиці и яйця, на забороні поставок яких з України наполягала, зокрема, Польща. Якщо на думку Єврокомісії проблема підтвердиться, при поставках цієї продукції з України можуть бути запроваджені захисні митні збори.
Також Єврокомісія виділить 100 млн євро на підтримку фермерів п'яти країн, з яких Польща отримає майже 40 млн євро.
Введення Туреччиною мита на імпорт зерна майже не зачепить українську продукцію
З 1 травня 2023 року Туреччина планує для всіх країн-експортерів відновити мито на імпорт ключових зернових культур. Воно становитиме 130% й поширюється виключно на такі культури: пшеницю, ячмінь, кукурудзу, жито, овес та сорго.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Мінагрополітики.
Туреччина є великим імпортером української пшениці. Проте, більшої частки українського зерна це мито не стосується, оскільки наша продукція ввозиться до Туреччини переважно для продажу в треті країни, і за неї мито не сплачується.
У Туреччині діє два митних режими на імпорт:
- Перший для продукції, яка використовується для внутрішнього споживання. Якраз для такої продукції Уряд Туреччини і оголошував тимчасову нульову ставку мита. Наразі термін дії цього пільгового режиму закінчився. Митна ставка 130% повертається.
- Другий, для продукції, яка йде на продаж в треті країни до чи після переробки. Для цього режиму мито не сплачується.
Україна поставляє продукцію до Туреччини переважно за другим митним режимом. Якщо говорити у відсотках, то зерна за першим режимом, на який повертається мито, до Туреччини йде близько 5% від усього експорту до цієї країни.
За даними Державної митної служби України, за підсумками першого кварталу 2023 року Туреччина імпортувала української пшениці на 168,8 млн доларів – це 17,7% від усього її імпорту.
Унікальні генетичні зразки насіння з Харкова перевезли у безпечне місце
Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) за підтримки Європейського Союзу (ЄС) перемістила колекцію унікальних генетичних зразків насіння рослин з Харкова на Захід країни.
Про це повідомила пресслужба Мінагрополітики, пише kurkul.com.
«Обсяг і різноманітність генетичного матеріалу рослин, що міститься в колекції насіння, та відсутність дублікації матеріалу в жодному іншому насіннєвому банку, робить її унікальною і важливою для сільського господарства України та глобальної продовольчої безпеки», – зазначили у відомстві.
Згідно з оцінками, станом на 2021 рік, в Україні зберігається понад 150 000 генетичних матеріалів рослин, що належать до 544 видів сільськогосподарських культур та 1 802 зразків рослин. Колекція містить 39 000 унікальних генетичних зразків, які походять з України. Науковці вважають, що збереження українських колекцій пшениці, тритикале, ячменю, гороху, нуту, кормових культур помірного поясу та соняшнику є критично важливим для світового рослинництва.
Харківський національний генетичний банк рослин опинився під загрозою втрати, коли у травні 2022 року під час обстрілів було пошкоджено інфраструктуру, сільськогосподарську техніку та частину робочих колекцій насіння на польових дослідних станціях.
Водночас попри влучення рашистських снарядів у будівлі Національного центру генетичних ресурсів рослин у Харкові, зразки вдалося врятувати – співробітники установи заздалегідь їх продублювали.
Щоб зберегти сільськогосподарську спадщину України, ФАО та ЄС об'єднали зусилля для переміщення колекції в безпечне місце на заході України, на відстань понад 1 000 км. У межах складної операції декілька національних органів влади, включаючи Національну академію аграрних наук України, Міжнародний договір про генетичні ресурси рослин та Глобальний трастовий фонд з різноманіття сільськогосподарських культур, співпрацювали для каталогізації насіння та логістики для транспортування.
«ФАО відіграє ключову роль у підтримці відновлення агропродовольчих систем України, враховуючи значний досвід і компетентність Організації як у гуманітарній сфері, так і в контексті розвитку. Ця ініціатива робить важливий внесок у забезпечення майбутнього виробництва продовольства та стійких засобів до існування в Україні, а також підтримує критично важливу роль, яку вона відіграє для глобальної продовольчої безпеки», – зауважив П’єр Вотьє, голова офісу ФАО в Україні.
Кожен зразок насіння, що зберігається в генетичному банку, є унікальним додатковим інструментом, доступним для селекціонерів, дослідників та фермерів у боротьбі зі зміною клімату та продовольчою безпекою. У той час, коли світ стикається з безпрецедентною втратою сільськогосподарського біорізноманіття на фермерських полях, як ніколи важливо забезпечити збереження різноманіття сільськогосподарських культур, включаючи різноманіття, яке зберігається в генетичних банках.
Посівна-2023: аграрії 13 областей України розпочали сівбу сої
Станом на 28 квітня, українські аграрії розпочали сівбу сої, зокрема 13 регіонів уже посіяли 18,8 тис. га. Зернових та зернобобових культур уже засіяно 1 млн 368 тис. га.
Про це повідомляє пресслужба Мінагрополітики.
Так, станом на звітну дату, посіяно:
- ярої пшениці – 206,1 тис. га;
- ярого ячменю – 639,0 тис. га;
- гороху – 121,2 тис. га;
- вівса – 112,2 тис. га;
- кукурудзи – 252,7 тис. га;
- гречки – 0,33 тис. га;
- проса – 4,5 тис. га;
- інших зернових та зернобобових – 32 тис. га.
За минулий тиждень всього посіяно 362,3 тис. га зернових та зернобобових культур, у лідерах сільгосптоваровиробники Сумщини – 70,9 тис. га.
Сівбу цукрових буряків проводять аграрії 14 областей, посіяно – 96,1 тис. га.
Соняшник сіють у всіх областях України, наразі посіяно – 490,2 тис. га.
Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)
Ринок "Столичний" | Ринок "Шувар" | Ринок "Нежданный" | |
---|---|---|---|
Капуста білокачанна | 20,00 | 22,50 | n/a |
Цибуля ріпчаста | 40,00 | 41,50 | n/a |
Буряк столовий | 9,00 | 7,50 | n/a |
Морква | 44,00 | 32,50 | n/a |
Картопля Белароса | 6,00 | 5,00 | n/a |