Агровісник від 05 вересня
Уряд працює над спрощенням роботи агробізнесу
Міжвідомча робоча група з дерегуляції розглядає спрощення отримання 94 дозвільних документів у галузі регулювання Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Про це йдеться у повідомленні Міністерства економіки, пише agroportal.ua.
Зокрема, на засіданні 31 серпня 2023 року рекомендували спростити такі процедури:
- реєстрацію бізнесу (зокрема, з переробки та зберігання зерна) рекомендовано цифровізувати;
- реєстрацію та ідентифікацію тварин, відповідно до рекомендацій МРГ, мають проводити авторизовані ветлікарі під контролем ДПСС. Також у планах – цифровізація процесу. Зокрема, створення цифрового кабінету власника тварин;
- повноваження щодо реєстрації сільськогосподарської техніки рекомендовано передати Міністерству внутрішніх справ у межах реєстрації транспортних засобів.
«Це дозволить реєструвати техніку через цифрові сервіси МВС», – пояснили у міністерстві.
Також у процесі розгляду такі варіанти спрощення:
- фітосанітарна експертиза (для експорту): сертифікат можуть видавати треті особи (наприклад, авторизовані лабораторії чи ветеринарні лікарі), а ДПСС здійснюватиме контроль вже за ними;
- для фітосанітарного або ветеринарного огляду на митниці (для імпорту) розглядається застосування системи ризиків. Тобто якщо раніше у підприємця не виявляли порушень, його перевірятимуть рідше;
- отримання експлуатаційного дозволу (виробництво та зберігання харчових продуктів) має складатись із двох етапів: онлайн-перевірка та інспектування;
- міжнародний ветеринарний сертифікат (для експорту) можуть видавати авторизовані ветлікарі, при цьому ДПСС здійснюватиме нагляд за ними, застосовуючи систему ризиків.
Зазначається, що за час роботи Міжвідомча робоча група з питань прискореного перегляду інструментів державного регулювання господарської діяльності загалом переглянула понад 1000 інструментів.
У вересні піввагони та зерновози ЦТЛ здорожчають
Філія «Центр транспортної логістики» АТ «Укрзалізниця» оприлюднила ставки плати за використання власних вагонів у вересні.
Про це повідомляє Rail.insider із посиланням на сайт товариства, пише agro-business.com.ua.
Так, із 1 вересня зросте ставка плати за використання піввагонів та зерновозів ЦТЛ на 100 грн/добу без ПДВ порівняно із серпнем. Це становитиме 1500 грн/добу для піввагонів та 500 грн/добу для зерновозів. На таку ж суму здорожчають і цементовози (до 700 грн/добу).
Не зміниться вартість використання обкотишовозів (450 грн/добу) та універсальних платформ (3800 грн/добу).
Контрейлерні платформи здорожчають утричі – з 50 до 150 грн/добу.
Серед новацій – вартість використання фітингових платформ залежатиме від довжини: платформи довжиною 40 і 60 футів коштуватимуть 1200 грн/добу, а довжиною 80 футів – 1550 грн/добу.
Жнива-2023: в Україні вже зібрано понад 33 млн тонн зернових та олійних
Станом на 1 вересня 2023 року українські аграрії зібрали понад 33 млн тонн нового врожаю, у тому числі: 29,184 млн тонн зернових та понад 4 млн тонн олійних культур.
Про це повідомляє пресслужба Мінагрополітики.
Зазначається, що збір зернових та зернобобових культур проведено на площі 6,642 млн га при врожайності 43,9 ц/га.
Станом на сьогодні аграрії вже намолотили: 22,142 млн т пшениці з 4,688 млн га (врожайність – 47,2 ц/га), 5,809 млн т ячменю з 1,498 млн га (врожайність – 38,8 ц/га) та 385,7 тис. т гороху зі 154 тис. га (врожайність – 25 ц/га).
Гречки намолочено 27,7 тис т зі 19,8 тис. га (врожайність – 14 ц/га). Проса намолочено 34,1 тис т з 16,7 тис га (врожайність – 20,4 ц/га).Інших зернових та зернобобових культур намолочено 785,4 тис т з 265,3 тис. га.
Найбільший намолот на Одещині – 3,2 млн т. Найвища урожайність зернових та зернобобових культур у аграріїв Хмельниччини – 64,5 ц/га.
Сільгосптоваровиробники Вінниччини, Дніпропетровщини, Донеччини, Київщини, Миколаївщини, Полтавщини, Харківщини, Черкащини, Чернігівщини приступили до збирання гречки та проса, Одещини, Тернопільщини та Херсонщини – проса.
Аграрії 17 областей закінчили збирання ріпаку, зокрема вже намолочено 3,997 млн т насіння з 1,393 млн га (врожайність – 28,7 ц/га). Крім цього, вже намолочено 49,4 тис т насіння соняшнику (врожайність – 19,3 ц/га), збір проведено на площі 25,6 тис га. Сої намолочено 30,6 тис т (врожайність – 27,3 ц/га), площа збору становить 11,2 тис га.
Президент підписав закон, який виводять з «тіні» обробіток земель постійних користувачів
30 серпня 2023 року Президент України підписав Закон (реєстр.№7588) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності використання земель фізичними особами та суб'єктами державного сектору економіки».
Про це пише agravery.com.
Як повідомляє Асоціація міст України, метою даного законопроекту є підвищення ефективності використання одного з найцінніших ресурсів громад – землі сільськогосподарського призначення, які перебувають у постійному користуванні державних підприємств, установ, організацій, закладів освіти, задля формування законодавчих передумов для подолання існуючих загроз нашої продовольчої безпеки.
Основними положенням Закону визначено передавати в оренду для сільськогосподарського використання на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки сільськогосподарського призначення, які перебувають у постійному користуванні державних підприємств, установ, організацій, закладів освіти та тимчасово не використовуються ними у сільськогосподарській науково-дослідній та навчальній діяльності.
Зокрема, підлягатимуть передачі в оренду:
- земельні ділянки, які є предметом укладених зазначеними постійними землекористувачами господарських договорів про спільну діяльність, про спільний обробіток земель, про інвестиційну діяльність, про організацію проведення сільськогосподарських робіт, договорів підряду, поставки та інших договорів з метою одержання прибутку;
- земельні ділянки, які тимчасово не використовуються для проведення досліджень у зв’язку з необхідністю додержання вимог просторової ізоляції посівів оригінального, елітного, сертифікованого насіння та садивного матеріалу плодових культур і винограду.
Також, передбачається:
- передача земельних ділянок в оренду на підставі рішень уповноважених органів управління державними підприємствами, установами, організаціями, закладами освіти, у постійному користуванні яких перебувають державні сільськогосподарські землі;
- визнання невід’ємною складовою цих рішень переліків земельних ділянок, які передаватимуться в оренду;
- погодження зазначених рішень Міністерством аграрної політики та продовольства України;
- виключно конкурентний порядок передачі земельних ділянок в оренду – земельні торги у формі аукціону, що проводяться відповідно до глави 21 Земельного кодексу України;
- встановлення мінімального стартового розміру річної орендної плати за такі ділянки на рівні 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки;
- затвердження зазначеним міністерством типової форми договору оренди земельної ділянки, який укладатиметься з переможцем земельних торгів;
- укладення постійними користувачами договорів оренди земельних ділянок за дозволом (згодою) їх уповноважених органів управління;
- передача земельних ділянок в оренду без припинення права постійного користування ними та без вилучення їх у постійних користувачів, а також без зміни цільового призначення таких ділянок.
Визначено особливі умови оренди таких земельних ділянок:
- строк оренди – від 7 до 10 років;
- заборона суборенди, поновлення договору оренди, застави права оренди;
- відсутність переважного права орендаря на отримання такої земельної ділянки у власність та на укладення договору оренди землі на новий строк, а також права на відшкодування витрат на поліпшення орендованої ділянки при розірванні договору оренди постійним землекористувачем.
Також, передбачається спрямування частини орендної плати постійним землекористувачам, їх уповноваженим органам управління для використання, зокрема, на проведення науково-дослідної і навчальної діяльності та розширення матеріально-технічної бази.
Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)
Ринок "Столичний" | Ринок "Шувар" | Ринок "Нежданный" | |
---|---|---|---|
Капуста білокачанна | 18,00 | 7,50 | n/a |
Цибуля ріпчаста | 11,00 | 11,50 | n/a |
Буряк столовий | 10,00 | 7,50 | n/a |
Морква | 11,00 | 7,50 | n/a |
Картопля Белароса | 8,00 | 8,00 | n/a |