
Агровісник від 22 жовтня

Осіння посівна-2024: Площа сівби озимих зернових в Україні перевищила 4 млн га
Як свідчать оперативні дані Мінагрополітики, станом на 21 жовтня озимими зерновими культурами в Україні було засіяно 4,329 млн га, або 83% від прогнозу (5,188 млн га).
Зокрема, станом на 21 жовтня п.р. було засіяно:
- озимою пшеницею – 3,845 млн га, або 86% від прогнозу (4,479 млн га);
- озимим ячменем – 421,3 тис. га, або 66% від прогнозу (638,5 тис. га);
- озимим житом – 62,5 тис. га, або 89% від прогнозу (70,5 тис. га).
Як уточнюється, першим регіоном в Україні, який засіяв озимими зерновими 100% запланованих площ є Тернопільська область (197 тис. га). В усіх інших областях, окрім Луганської, посівна кампанія триває.
Крім того, підходить до завершення посівна озимого ріпаку, яким уже засіяно 1,048 млн га, або 93% від прогнозу (1,123 млн га).
«Аграрії 11 областей завершили сівбу вказаної культури», - уточнили в міністерстві.
Зазначається, що станом на 23 жовтня 2023 року площа сівби озимих зернових в Україні становила 3,849 млн га, що становило 75,1% від запланованого, озимим ріпаком в Україні було засіяно 1,136 млн га, або 93,8% від прогнозу.
Мінекономіки призупинило видачу наказів про бронювання
20 жовтня була раптово зупинена процедура електронного бронювання критичного персоналу компаній через портал Дія. Також Мінекономіки призупинило процес видачі наказів про бронювання для тих підприємств, які подавались через паперовий варіант процедури, повідомляє Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА), йдеться на latifundist.com.
«Бізнес надзвичайно стурбований поточним станом справ, зокрема відсутністю офіційної комунікації з боку органів влади. Наразі бізнес, який є основним джерелом коштів на оборону держави, не розуміє, як відбуватиметься процедура бронювання та як планувати надалі операційну діяльність. Окрім деструктивного впливу на бізнес всередині країни, дана ситуація створює негативні сигнали для наших міжнародних партнерів, інвесторів та замовників», – йдеться у повідомленні.
Також виникають питання щодо легітимності призупинення процедури бронювання для проведення аудиту, оскільки ані профільним законом «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ані вищезгаданим рішенням уряду вона не передбачена, зазначили в асоціації.
Протягом доби Європейська Бізнес Асоціація отримала десятки звернень від представників бізнесу, які або уже знаходяться у процесі перебронювання, або планували подаватися на перебронювання найближчим часом.
«Як можливе тимчасове рішення цієї ситуації бізнес пропонує розглянути можливість автоматично продовжити дію чинних бронювань в реєстрі «Оберіг» на 60 календарних днів для всіх критичних співробітників компаній, у яких бронювання закінчуються протягом дії цього «аудиту» -+3 доби (оскільки Дія розглядає заявки до 72 годин), тобто з 17 жовтня по 18 листопада», – зауважили в EBA.
В «Насіннєвій асоціації України» підтвердили, що 20 жовтня були призупинені всі механізми бронювання працівників усіх критичних секторів, включно з аграрним напрямком.
Водночас представники насіннєвих компаній зазначають, що уряд спочатку обіцяв провести цей аудит на підприємствах без зупинки процедур. Проте наразі вся система бронювання заблокована щонайменше до середини листопада, додали в НАУ.
«Українська зернова асоціація» (УЗА) просить уряд запровадити можливість автоматичної пролонгації статусу критичного підприємства та продовження дії бронювань на період проведення загального аудиту.
Ринок соняшнику суттєво перегрітий, однак ціни продовжують зростати
Кількість пропозицій соняшнику на ринку залишається обмеженою, попри те, що станом на 17 жовтня культуру зібрано майже з 91% від прогнозованої площі.
Про це пише agroportal.ua із посиланням на ІА «АПК-Інформ».
Стримування продажу сировини аграріями в очікуванні нових цінових максимумів разом зі збереженням підвищення цін на експортному напрямку соняшникової олії сприяло подальшому зростанню цін на олійну.
В основному переробникам вдавалося закуповувати соняшник за цінами в межах 24400-25000 грн/т СРТ, однак на ринку були присутні й значно вищі ціни попиту, які озвучувалися в індивідуальному порядку власникам сировини.
Експерти зазначають, що ринок соняшнику вже перегрітий, і досить суттєво, але поки що він має підтримку з боку ринку соняшникової олії, проте в разі розвороту цінового тренду на експортному ринку олії в інший бік ціни на сировину теж, найімовірніше, знизяться.
Жнива-2024: в Україні зібрали майже 61 млн тонн зернових та олійних культур
Станом на 18 жовтня аграрії України зібрали 60,8 млн т нового врожаю зернових та олійних, зокрема, 22,3 млн т пшениці.
Про це повідомила пресслужба Мінагрополітики.
Зазначається, що загалом зібрано 42,8 млн т зернових, 18 млн т олійних та майже 6,5 млн т цукрових буряків.
Зокрема, пшениці намолочено 22,3 млн т із 4,9 млн га (або 100% площ); ячменю – 5,5 млн т із 1,4 млн га (або 100% площ); гороху намолочено 465,3 тис. т із 212,2 тис. га (або 100%).
Тим часом кукурудзу обмолочено на 2,4 млн га (або 59% площ), намолочено 13,2 млн т. Проса намолочено 158,9 тис. т; гречки – 124,8 тис. т.
Що ж до олійних, то соняшнику зібрано 9,3 млн т зі 4,5 млн га (або 91% площ), сої намолочено 5,2 млн т із площі 2,3 млн га (або 88% від засіяних).
Завершено збирання ріпаку на 100% площ (1,3 млн га), намолочено 3,5 млн т насіння.
За валовим збором зернових лідирують сільгосптоваровиробники Одещини – 4,3 млн т, Полтавщини – 3,8 млн т та Вінниччини – 3 млн т.
За урожайністю зернових у першій п'ятірці аграрії Хмельниччини з показником 67,7 ц/га, Буковини (64,5 ц/га), Черкащини (61,0 ц/га), Івано-Франківщини (60,3 ц/га) та Чернігівщини (60,0 ц/га).
Аграрії 14 областей збирають цукрові буряки, додали в міністерстві.
Вчені розробили пристрій для виявлення нестачі води у рослин
Вчені з Литви та Іспанії розробили новий портативний прилад, який дає змогу на ранніх стадіях виявляти ознаки того, що рослинам бракує води.
Про це повідомляє EastFruit, пише agronews.ua.
Інструмент використовує ультразвук для неінвазивного вимірювання водного потенціалу та відносного вмісту води в листі.
Принцип роботи пристрою полягає в такому: два дископодібні ультразвукові датчики розташовуються обличчям один до одного з невеликим проміжком між ними. Один датчик відправляє ультразвуковий сигнал, який приймається іншим. Коли листок рослини поміщається в цей проміжок, його характеристики (товщина, щільність та ін.) впливають на сигнал, що проходить.
Аналізуючи зміни в отриманому сигналі, програмне забезпечення на підключеному смартфоні може визначити рівень сухості в рослині. Якщо рівень стресу перевищує допустимий поріг, це може бути сигналом для активації системи зрошення. Якщо ж рослина почувається добре, фермер може заощадити воду, уникаючи перезволоження.
Важливо, що пристрій легкий, зручний у використанні та миттєво видає результат. Існуючі методи аналізу вимагають збору зразків листя та проведення лабораторних тестів. Але з новим гаджетом результат можна отримати просто в полі.
Спочатку прилад створювався для виноградників, але він виявився ефективним для будь-яких рослин, які мають листя з діаметром понад 3 см. Наразі вчені працюють над новою версією гаджета, яка дасть змогу аналогічним чином сканувати рослини з меншим листям.
Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)
Ринок "Столичний" | Ринок "Шувар" | Ринок "Нежданный" | |
---|---|---|---|
Капуста білокачанна | 24,00 | 21,00 | n/a |
Цибуля ріпчаста | 14,00 | 14,50 | n/a |
Буряк столовий | 17,00 | 13,00 | n/a |
Морква | 22,00 | 17,50 | n/a |
Картопля | 25,00 | 21,00 | n/a |