
Агровісник від 03 грудня

Держбюджет-2025 підписано – що отримають аграрії
Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про державний бюджет України на 2025 рік». У ньому закладено понад 6 млрд гривень на підтримку аграрної сфери.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Мінагрополітики.
Зокрема, на розвиток тваринництва та агропереробної галузі, виплату дотацій на гектар сільгоспвиробникам та на утримання корів, овець і кіз, розмінування сільгоспземель, меліорацію та гранти на садівництво. А саме:
- 1,37 млрд – на видачу грантів, в тому числі, на сади і теплиці;
- 1 млрд грн – на розмінування сільськогосподарських земель;
- 1 млрд грн – на розвиток тваринництва та агропереробної галузі. Це кошти, які надійдуть до Держбюджету із проекту «Земельний банк» від аукціонів з оренди державних с/г земель. Відбілення ринку землі стало переломним фактором для підтримки агросектору;
- 4 726 млн грн на виплату дотацій на гектар сільгоспвиробникам та на утримання корів, овець та кіз;
- 200 млн грн заплановані на відновлення і будівництво меліоративних систем. Ще 5 млн грн – на компенсацію ЄСВ сімейним фермерським господарствам. А також 80 млн грн – на надання пільгових безвідсоткових кредитів фермерським господарствам.
Також бюджет враховує податкові зміни для забезпечення стабільності фінансування Сил оборони. В частині аграрної галузі ці зміни стосуються:
- мінімальної суми податкових платежів з одного гектару с/г землі. На час воєнного стану вона складатиме 1400 грн/га для ріллі та 700 грн/га для земель з іншими видами цільового призначення. Це дозволить збільшити прозорість відносин в аграрному секторі, а саме унеможливить заниження рівня податкового навантаження та ухилення від сплати податків;
- підвищення мінімальної ціни на продукти виноробства українського виробництва. Такі зміни додадуть більше спроможностей саме легальним виробникам вітчизняного вина. Адже сьогодні їм складно конкурувати з тими, хто продає фальсифікований продукт.
Податкові зміни набувають чинності з 1 грудня. «Заднім числом» нараховуватися нічого не буде.
«Загалом держбюджет-2025 спрямований на забезпечення комплексного підходу до підтримки пріоритетних сфер, розвитку критично важливих галузей та відновлення економіки в умовах війни. А податкові зміни – на підтримку Сил оборони України», – зазначив Віталій Коваль.
Осіння посівна-2024: в Україні лишилося засіяти озиминою 2% запланованих площ
Згідно з оперативними даними Мінагрополітики, станом на 25 листопада озимими зерновими культурами в Україні було засіяно 5,063 млн га, або 98% від прогнозу (5,188 млн га).
Так, на звітну дату було засіяно:
- озимою пшеницею – 4,384 млн га, або 98% від прогнозу (4,479 млн га);
- озимим ячменем – 611,1 тис. га, або 96% від прогнозу (638,5 тис. га);
- озимим житом – 68,6 тис. га, або 97% від прогнозу (70,5 тис. га).
«Аграрії Вінницької, Волинської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Чернівецької та Чернігівської областей завершили сівбу озимих зернових», – вказується в повідомленні.
Площа сівби озимого ріпаку за тиждень не змінилася і становить 1,081 млн га, або 96% від прогнозу (1,123 млн га).
«Аграрії 12 областей завершили сівбу вказаної культури», – уточнили в міністерстві.
Зазначається, що станом на 27 листопада 2023 року площа сівби озимих зернових в Україні оцінювалася в 4,798 млн га, що становило 93,6% від запланованого, озимим ріпаком було засіяно 1,164 млн га, або 96,1% від прогнозу.
Вступив у силу новий порядок бронювання військовозобов’язаних працівників
З 1 грудня бронювання військовозобов’язаних відбуватиметься виключно через портал «Дія», повідомляють у Мінагрополітики, пише latifundist.com.
Відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, надані рішеннями Міністерства економіки України або через портал «Дія», залишаються чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року.
Усі підприємства, установи та організації, які наказами Мінагрополітики визначені критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, повинні підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року відповідно до оновлених критеріїв.
«Водночас, підприємства з діючою критичністю можуть безперешкодно забронювати до 28 лютого 2025 року (тобто, до кінця відведеного строку на оновлення критичності) нових працівників, або працівників, у яких закінчився термін дії бронювання. За цей період часу підприємства зможуть пройти процедуру і після отримання оновленого статусу критично важливого підприємства – забронювати працівників на строк до 12 місяців», – говориться у повідомленні.
Уряд зберіг 8 чинних критеріїв для визначення підприємства критично важливим. Водночас, галузеві та регіональні критерії критично важливого підприємства відтепер погоджуються Міністерством оборони України та Міністерством економіки України.
Встановлюються обов’язкові оновлені критерії:
- відсутність заборгованості із сплати податків до державного і місцевих бюджетів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
- розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб-працівників підприємств, установ, організацій за останній календарний квартал становить не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (крім державних і комунальних підприємств, зокрема).
Військовозобов’язаним працівникам критично важливих підприємств, які включаються до списків на бронювання, має бути нарахована щомісячна заробітна плата протягом строку, на який надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час, не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (крім державних і комунальних підприємств, зокрема).
Таким чином, якщо підприємство хоче забронювати нового працівника чи продовжити діюче бронювання працівнику, йому буде достатньо встановити рівень заробітної плати вищий за 20 тис. грн з дати бронювання, без обов’язку мати відповідний рівень заробітної плати у попередній період.
Жнива добігають до завершення: зібрано 76,3 млн тонн зернових і олійних
Станом на 28 листопада зернові та зернобобові культури в Україні було зібрано із загальної площі 10,84 млн га, що становить 98% від запланованої площі (11,068 млн га). Валовий збір зерна оцінюється в 53,903 млн тонн при середній урожайності 49,7 ц/га.
Про це повідомляє АПК-Інформ з посиланням на оперативні дані Мінагрополітики.
Наразі триває завершальна стадія збирання пізніх зернових культур, зокрема:
- кукурудзи – 24,161 млн тонн з 3,69 млн га (96% від запланованого) при врожайності 64,3 ц/га;
- гречки – 131,7 тис. тонн з 88,1 тис. га (99%) при врожайності 15 ц/га;
- проса – 161,33 тис. тонн з 88,2 тис. га (97%) при врожайності 18,3 ц/га.
Нагадаємо, що станом на 30 листопада 2023 року з 10,354 млн га (95% від прогнозу) було зібрано 56,254 млн тонн зернових і зернобобових культур. Середня врожайність на вказану дату оцінювалася в 54,3 ц/га.
Щодо олійних культур, то наразі підходить до завершення збирання соняшнику та сої. Показники на 28 листопада 2024 року є такими:
- соняшник – 10,222 млн тонн з 4,857 млн га (97% від плану) при врожайності 21 ц/га;
- соя – 6,014 млн тонн з 2,616 млн га (99%) при врожайності 23 ц/га.
Крім того, в Україні майже завершено збирання цукрових буряків, які наразі було викопано на 253,4 тис. га (98% від запланованого), накопано 12,09 млн тонн при врожайності 477 ц/га.
В Україні запрацювало е-Рослинництво
З 1 грудня 2024 року в Україні запрацювала електронна система реєстрів у галузі рослинництва – «е-Рослинництво».
Про це повідомили в Міністерстві аграрної політики та продовольства України, пише agropolit.com.
Складовими частинами електронної системи реєстрів у галузі рослинництва є База даних сортів, яка включає взаємопов'язані електронні реєстри:
- реєстр заявок;
- державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні;
- державний реєстр патентів на сорти рослин;
- реєстр суб'єктів насінництва та розсадництва;
- реєстр аудиторів із сертифікації (агрономів-інспекторів);
- реєстр сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал;
- реєстр органів з оцінки відповідності.
Для подання заявки та отримання послуг у сфері насінництва, розсадництва та охорони прав на сорти рослин фізичні особи, фізичні особи-підприємці та юридичні особи повинні подавати заявку через електронний кабінет системи «е-Рослинництво». Ця система дозволяє спростити процес подачі заявок.
Відповідну постанову №1309 про запуск сервісу прийняв Кабінет міністрів на черговому засіданні. Ця постанова спрямована на виконання Україною міжнародно-правових зобов'язань у сфері європейської інтеграції.
Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)
Ринок "Столичний" | Ринок "Шувар" | Ринок "Нежданный" | |
---|---|---|---|
Капуста білокачанна | 28,00 | 24,50 | n/a |
Цибуля ріпчаста | 14,00 | 14,00 | n/a |
Буряк столовий | 17,00 | 14,00 | n/a |
Морква | 24,00 | 20,00 | n/a |
Картопля | 23,00 | 24,00 | n/a |