Пропустити
agrovisnyk_004

Агровісник від 07 січня

Основні новини аграрного сектору в Україні та світі
agrovisnyk_004

Агропродукція складає 59% від загального експорту

У 2024 році Україна вийшла на довоєнний період експорту – 24,5 млрд доларів, який склав 59% в загальному експорті. Це є другим історичним рекордом (2021 року відповідна сума склала 27,7 млрд доларів). Загалом минулого року Україна експортувала 78,3 млн тонн аграрної продукції, повідомив Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Мінагрополітики.

Найбільша частка припадає на соняшникову олію – 21%. Її експортовано майже 6 млн тонн на 5,1 млрд доларів.

На другому місці кукурудза – 21%, якої експортували 29,6 млн тонн на 5 млрд доларів. На третьому – пшениця – 15%, це 20,6 млн тонн на 3,7 млрд доларів.

Серед лідерів також ріпак – 7% (3,8 млн тонн на 1,8 млрд доларів), соя – 5% (3,4 млн тонн на 1,3 млрд доларів), макуха і залишки, одержані під час добування рослинних жирів і олій – 4% (4,7 млн тонн на 1 млрд доларів).

Частка м’яса та їстівної продукції свійської птиці склала 4%. Цих продуктів експортували 447 тис. тонн на 958 млн доларів. Також ячмінь (3,3 млн тонн на 557 млн доларів) та цукор (746 тис. тонн на 418 млн доларів) – по 2%.

 

Туреччина визначила квоти на імпорт соняшнику та олії

Туреччина виділила тарифні квоти на імпорт насіння соняшнику та соняшникової олії на період з 1 січня до 30 квітня 2025 року.

Про це повідомив брокер компанії Atria Brokers та радник ASAP Agri Бюлент Озсой, йдеться на agroportal.ua.

«Квоти дозволяють імпортувати 1 млн т насіння соняшнику або еквівалент 400 тис. т соняшникової олії. Імпорт насіння соняшнику в межах квоти обкладатиметься податком у 0%, тоді як імпорт соняшникової олії буде оподатковуватись за ставкою 20%», – пояснив Озсой.

Ця політика спрямована на збалансування внутрішніх постачань, водночас підтримуючи місцевих виробників у визначений період, пояснив фахівець.

 

ФАО підтримає українських фермерів у закупівлі насіння зернових

Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) розпочинає проекти з підтримки малих фермерів у найбільш постраждалих від війни регіонах України, надаючи ваучери на суму 1000 доларів США для придбання високоякісного обробленого насіння, необхідного для майбутньої весняної та осінньої посівних кампаній.

Про це повідомляє agro-business.com.ua із посиланням на пресслужбу ФАО.

«Ініціатива фінансується урядами Німеччини та Франції і є важливим кроком у відновленні сільськогосподарського виробництва та зміцненні продовольчої безпеки для громад, які сильно постраждали від триваючої війни. Забезпечуючи доступ до якісних сільськогосподарських ресурсів, ФАО прагне надати фермерам можливість відновити та підтримувати своє господарство, зміцнюючи місцеву економіку та сприяючи довгостроковій стійкості постраждалих від війни громад», – зауважили у пресслужбі.

Програма націлена на 550 малих та середніх фермерів, які обробляють земельні ділянки площею від 10 до 300 гектарів у Чернігівській, Донецькій, Херсонській, Одеській та Запорізькій областях. Пріоритет надаватиметься фермерським господарствам, якими керують жінки, та тим, що працюють поблизу лінії фронту, де умови ведення сільського господарства залишаються найскладнішими.

Фермери, зацікавлені в участі, можуть подати заявку на отримання допомоги через Державний аграрний реєстр (ДАР) до 26 січня 2025 року.

Після опрацювання заявок відібрані учасники отримають підтвердження через ДАР, а також детальну інформацію про те, як отримати та використовувати ваучери. Важливо зазначити, що подання заявки не гарантує отримання допомоги, оскільки право на її отримання визначатиметься на основі конкретних критеріїв програми.

 

В Україні планують розпочати проект з будівництва овочесховищ

Для ефективного зберігання врожаю в Україні необхідно звести сучасні овочесховища, які зможуть вміщувати від 10 до 20 тис. т продукції в кожній області.

Про це заявив міністр аграрної політики та продовольства Віталій Коваль в ефірі телемарафону, пише agropolit.com.

Міністр підкреслив, що Україна переходить від статичних програм до динамічних. У державному бюджеті на 2025 рік передбачено 1 млрд грн для підтримки розвитку тваринництва та перероблювання сільськогосподарської продукції. Коваль наголосив, що ці кошти також будуть спрямовані на будівництво овочесховищ.

Коваль додав, що Мінагрополітики активно працює з міжнародними партнерами, які наразі підтримують малих фермерів. Міністерство закликає включити до цих програм будівництво овочесховищ та створення переробних потужностей для овочів.

Запустити програму будівництва овочесховищ планують вже наступного року. Це дозволить не лише ефективно зберігати врожай, а й створювати умови для перероблювання сільськогосподарської продукції, що стане важливим кроком у зміцненні продовольчої безпеки країни.

«Ми потребуємо кількох потужних локацій у кожній області, розташованих у районах і поблизу обласних центрів, де можна буде зберігати від 10 тис. до 20 тис. т продукції», – зазначив міністр.

 

В грудні в Україні скоротилася переробка соняшнику

Переробка соняшнику в Україні в грудні скоротилася, що є нетиповим для даного періоду, склавши близько 1 млн тонн, що на 17% поступається показнику листопада та є найменшим показником для грудня, починаючи з 2014 р.

Про це повідомляє АПК-Інформ, пише agronews.ua.

Серед основних факторів впливу – доволі жорстка політика стримування продажу сировини аграріями через цьогорічне зменшення виробництва соняшнику, що призвело до суттєвого зменшення запасів олійної на підприємствах.

Враховуючи також уже досить тривале збереження знижувальної цінової динаміки на експортному ринку соняшникової олії, частина заводів у грудні призупинили роботу до поліпшення цінової кон’юнктури. Водночас низка підприємств тимчасово переорієнтувалися на переробку соєвих бобів.

Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)

  Ринок "Столичний" Ринок "Шувар" Ринок "Нежданный"
Капуста білокачанна 37,00 25,50 n/a
Цибуля ріпчаста 15,00 14,50 n/a
Буряк столовий 20,00 14,50 n/a
Морква 31,00 25,00 n/a
Картопля 24,00 21,50 n/a
Get in