Пропустити
agrovisnyk_winter_001

Агровісник від 22 січня

Основні новини аграрного сектору в Україні та світі
agrovisnyk_winter_001

Україна оновила рекорд переробки сої та експорту шроту

Переробка соєвих бобів у грудні в Україні зросла до місячного максимуму, склавши трохи більше 250 тис. т, що майже на рівні показника листопада.

Про це пише agroportal.ua із посиланням на ІА «АПК-Інформ».

Протягом листопада – грудня 2024 року в країні спостерігався локально високий попит на дану культуру з боку переробних підприємств, що деякою мірою було обумовлено більш високою привабливістю переробки порівняно з соняшником, продаж якого поточного сезону значно скоротився.

Так, сектор соєвих бобів в Україні через активнішу пропозицію сировини та більш привабливу вартість демонструє високі обсяги переробки. Всього у вересні – грудні в країні було перероблено рекордні для галузі 867 тис. т сої. До цього максимум для вересня – грудня фіксувався у 2019/20 МР – 665 тис. т. Причому такі темпи, як вважають фахівці, збережуться і надалі, чому сприятимуть одразу кілька чинників:

  • рекордний урожай сої у 2024 році (6,2 млн т – «АПК-Інформ»);
  • збільшення попиту на соєвий шрот з боку Євросоюзу, зокрема з боку Польщі та Угорщини;
  • труднощі з формуванням сировинної бази у переробників соняшнику, низька пропозиція та більш висока вартість олійної порівняно з соєвими бобами.

Водночас основним стимулом для збільшення переробки залишається активний попит на український соєвий шрот з боку Євросоюзу: згідно з оперативними даними, експорт даного продукту з України у вересні – грудні 2024/25 МР склав 284 тис. т (+14% до 2023/24 МР), що стало абсолютним максимумом для даного періоду.

Соя є гарною альтернативою для заводів у поточних умовах задля збільшення завантаження потужностей, однак із переробкою соєвих бобів теж не все так добре. Однією з найбільших складнощів для сектору є перенасичення внутрішнього ринку соєвим шротом і макухою, оскільки виробництво даних продуктів зростає другий сезон поспіль, а ціни попиту на експортному напрямку поточного сезону значно знизилися. Так, у середньому ціни попиту на експортному ринку соєвого шроту восени 2024 року поступалися цінам в аналогічний період попереднього року до 100 $/т (умови DAP – західний кордон). Основними факторами зниження цін виступають здешевлення соєвих бобів поточного сезону, а також зростання пропозиції на європейському ринку соєвого шроту з Південної Америки.

Крім того, експортна логістика продуктів переробки сої дещо відрізняється від логістики продуктів переробки соняшнику. В середньому понад 90% відвантажень соєвого шроту відбувається наземним транспортом через західний кордон (Польща та Угорщина), внаслідок чого ринок більш чутливий до блокування пунктів пропуску.

Водночас відзначається, що після заходу в переробку сої більшої кількості компаній з листопада фіксується збільшення експорту шроту водним транспортом до 11%.

 

Компенсація за сільгосптехніку: до переліку додали 100 найменувань

Міністерство економіки України внесло зміни до переліку вітчизняної техніки та обладнання для агропромислового комплексу, 25% вартості яких (без ПДВ) компенсується державою.

Про це йдеться на agroportal.ua.

Тепер до програми входять 11 848 одиниць техніки від 138 українських підприємств, повідомляє пресслужба міністерства. 

До переліку додано понад 100 нових найменувань техніки:

  • обладнання для кормовиробництва;
  • машини для очищення та сортування зерна; 
  • системи для транспортування; 
  • посівна техніка;
  • навантажувальне обладнання; 
  • системи зрошення.

Це нові найменування продукції виробників із Полтавщини, Кіровоградщини, Тернопільщини, Одещини, які зареєстровані у переліку. 

«Включення понад 100 нових позицій допоможе аграріям модернізувати технічний парк, а українським машинобудівникам – розширити лінійку конкурентоспроможної продукції», – зазначив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа.

 

Вперше в умовах війни всі зернові стали прибутковими

У січні 2025 року спостерігається зростання цін на всі види зернових проти аналогічного періоду минулого року. Наразі ціна на пшеницю на елеваторах центральної України знаходяться на рівні близько 193 $/тонна (+$73 за рік), кукурудзу – 177 $/тонна (+$63 за рік) та ячмінь – 166 $/тонна (+$87 за рік).

Про це написала керівник аналітичного відділу УКАБ Світлана Литвин у своїй колонці на AgroTimes, йдеться на agravery.com.

«Цього року вперше в умовах війни можна говорити про наявність прибутку при вирощуванні всіх видів зернових. До цього кукурудза та ячмінь були збитковими або ж мінімально прибутковими», – зазначила аналітик.

Однак вона зауважила, що це не стосується всіх господарств. Частина підприємств на півдні країни та сході отримали надзвичайно низьку врожайність через несприятливі погодні умови, і в їх випадку про прибутковість вирощування зернових, на жаль, не йдеться.

 

Власна Справа: відтепер гранти можуть отримати винороби

З початку 2025 року починають діяти зміни в грантовій програмі «Власна Справа», що дозволить більшій кількості українців отримати грантову підтримку від держави на започаткування або розвиток бізнесу.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Мінекономіки.

«Грантові програми, які запровадив Уряд два з половиною роки тому, є одним з найдієвіших інструментів підтримки малого й середнього бізнесу. Програма «Власна Справа» стала найзатребуванішою серед українців. Гранти вже взяли понад 23 тисячі підприємців, в бізнес яких держава інвестувала загалом 5,5 млрд грн. Це інвестиції в тисячі нових компаній, в масштабування бізнесу й збільшення виробництва товарів і послуг, в створення понад 40 тисяч нових робочих місць та економічне зростання», – зазначила заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна.

Оновлення в програмі «Власна Справа» з 2025 року:

  • розширюється перелік отримувачів гранту – гранти тепер доступні підприємцям, які займаються виробництвом чи торгівлею тихими винами (виноградними та плодово-ягідними), а також медовими напоями;
  • до програми долучився ще один банк. Відтепер учасники можуть обирати між ПриватБанком та Ощадбанком для відкриття грантового рахунку.

Для ветеранів та других з їхнього подружжя, які беруть грант:

  • надається можливість збільшити строк реалізації проекту з 3 до 7 років. Вони можуть самостійно визначити термін реалізації свого бізнес-проекту: 3, 5 або 7 років. Саме за цей час вони мають повернути грант у вигляді сплачених до бюджету податків та зборів від діяльності свого підприємства, на відкриття або розвиток якого взяли кошти;
  • ветерани, які успішно реалізували свій проект та закрили взятий на нього грант податками й зборами, можуть подати заявку на ще один грант (опція доступна один раз).

Довідково: за грантовою програмою «Власна Справа» українці можуть отримати мікрогрант від 50 до 250 тис. грн. Отримати мікрогрант може як діючий підприємець, так і людина без досвіду такої діяльності. Для отримання гранту понад 75 тис. грн обов'язковою умовою надання коштів є створення 1-2 робочих місць залежно від суми гранту. Українці віком до 25 років можуть отримати грант розміром до 150 тис. гривень із зобов'язанням зареєструватись як ФОП, вимога створити робочі місця для них не обов'язкова.

Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, другі з їх подружжя, а також другі з подружжя загиблих захисників можуть отримати гранти від 250 тис. грн до 1 млн грн за умови створення 1-4 робочих місць залежно від суми гранту. При отриманні гранту від 500 тис. грн до 1 млн грн ветеран має бути зареєстрований як ФОП не менше ніж 12 місяців. Окрім того, такий грант надається за умови співфінансування з отримувачем у співвідношенні 70/30 – отримувач гранту має вкласти у свою справу 30% власних коштів, 70% коштів надасть держава у вигляді гранту.

Кошти гранту можна витратити на придбання або лізинг обладнання, закупівлю сировини та матеріалів, оренду приміщення. Заявки на отримання гранту подаються через портал Дія разом з бізнес-планом. Адмініструє програму Державна служба зайнятості.

Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)

  Ринок "Столичний" Ринок "Шувар" Ринок "Нежданный"
Капуста білокачанна 36,00 33,00 n/a
Цибуля ріпчаста 16,00 15,50 n/a
Буряк столовий 20,00 15,00 n/a
Морква 32,00 27,50 n/a
Картопля 25,00 21,50 n/a
Get in