Пропустити
agrovisnyk_001.jpg

Агровісник від 29 січня

Основні новини аграрного сектору в Україні та світі
agrovisnyk_001.jpg

Агроекспорт України у 2024 році склав 60% у загальному обсязі зовнішньої торгівлі

У 2024 р. частка агропродовольчої продукції склала 60% в загальному експорті України, традиційно зберігши лідерство у його товарній структурі. І хоча цей результат менше показника попереднього року (62%), він є другим за величиною за часи незалежності.

Про це заявив заступник директора ННЦ «Інститут аграрної економіки» Микола Пугачов, пише agravery.com із посиланням на пресслужбу центру.

Як зазначив науковець, характерною рисою 2024 р. для вітчизняного аграрного сектору економіки стало синхронне збільшення обсягів як експорту, так і імпорту агропродовольчої продукції.

«Вперше в умовах повномасштабної агресії рф на території нашої держави Україні вдалося збільшити обсяги поставок агропродукції. Значною мірою цьому сприяла стабільна робота власного контрольованого морського коридору, через який експортовано близько 60 млн тонн товарів сільського господарства», – наголосив він.

Також М. Пугачов уточнив, що, згідно з даними Державної митної служби України, за підсумками 2024 р. зовнішньоторговельний оборот України агропродовольчою продукцією (групи 1-24 УКТЗЕД, а також казеїн, альбуміни, шкури, хутро, вовна та ін.) склав $32,66 млрд (+11,5% проти показника 2023 р.), включаючи експорт в обсязі $24,84 млрд (+12,1 %) та імпорт – $7,82 млрд (+9,7 %).

«За прогнозними оцінками науковців Інституту аграрної економіки, у 2025 р. знову слід очікувати складних умов здійснення зовнішньої торгівлі та високих ризиків для галузевого бізнесу. Втім, при відносній стабільності загальної ситуації в Україні існує ймовірність подальшого розвитку аграрного експорту та імпорту з урахуванням власних можливостей та кон’юнктури світового продовольчого ринку», – підсумував спікер.

 

Зрошуване землеробство в Україні можливо вести на 2 млн га земель

В Україні врожайність на зрошуваних землях у два-три рази вища. Це доводить, що кожен квадратний метр української землі може бути більш результативним і вирішувати питання продовольчої безпеки.

Про це заявив міністр аграрної політики та продовольства Віталій Коваль під час форуму, присвяченого реформі меліоративних систем України, йдеться на agroportal.ua.

«В Україні можливо вести зрошуване землеробство на понад 2 млн га земель. Сьогодні, після руйнування Каховської греблі, наше завдання – не лише меліорація землі, а й відновлення водопостачання у тих регіонах, які постраждали. Приємно, що вже є приклади, коли зрошення призвело до неймовірних результатів. Наприклад, у Київській області, застосовуючи іригацію, на 1 га кукурудзи фермери зібрали 31 т врожаю. Сусідні підприємства – 27 т, що втричі більше попередніх років», – зазначив міністр.

Крім того, він наголосив, що Україна – єдина країна в світі, яка під час війни продовжує забезпечувати продовольчу безпеку. Зокрема, надавати гуманітарну допомогу тим регіонам Африки та Сирії, які цього потребують.

«Лише разом можна реалізувати всі завдання з меліорації. Важливо дбайливо ставитись до землі й зробити все можливе, щоб наше покоління передало своїм дітям не менше, ніж ми отримали від своїх батьків», – наголосив Віталій Коваль.

 

ЄС може змінити умови пільгової торгівлі з Україною

В Європейському союзі наразі ведуться технічні перемовини щодо нових умов пільгової торгівлі для України.

Про це повідомляє РБК-Україна, пише agronews.ua.

Європейська комісія нібито не планує продовжувати після 5 червня п.р. особливий пільговий режим торгівлі з Україною, що було введено у 2022 р. для підтримки української економіки. Водночас мова не йде про повернення до режиму торгівлі, яка існувала до повномасштабного вторгнення.

Серед варіантів розглядається домовленість у межах Поглибленої і всеохоплюючої зони вільної торгівлі (DCFTA), яка могла б передбачати встановлення квот на окремі види агропродукції й додаткові запобіжники. Це, своєю чергою, могло би посприяти інтеграції України єдиного ринку ЄС.

«Більшість міністрів сільського господарства висловлюються на користь більш стабільної угоди DCFTA, аніж продовження теперішнього режиму. Перевагу віддають тому, щоб рухатись у напрямку DCFTA, де будуть визначені нові обсяги експорту та імпорту», – зазначає єврокомісар з сільського господарства Крістофа Гансена.

Також польське видання зазначає, що Європейська комісія вже розпочала переговори з Україною щодо цього питання, але наразі лише на технічному рівні. Основні ж перемовини можуть розпочатись найближчим часом.

 

Презентовано перший аутлук українського аграрного ринку

Міністерство аграрної політики та продовольства України спільно з Українським клубом аграрного бізнесу представили перший аутлук українського аграрного ринку – аналіз динаміки та структури виробництва й експорту продукції АПК на глобальні світові ринки у 2024 році.

Про це йдеться на minagro.gov.ua.

Документ охоплює ключові позиції рослинництва й тваринництва: від пшениці, кукурудзи та олії – до молочних продуктів і м'яса птиці. Аутлук надає детальну інформацію щодо результатів виробництва та основних чинників, які на нього впливають, а також містить попередні прогнози.

В документі виділені ключові напрямки експорту, розглянута еволюція експортних логістичних шляхів та проаналізована роль українського агросектору у формуванні економіки держави та забезпеченні світової продовольчої безпеки.

«У цьому аутлуці систематизовано інформацію, яка допоможе нашим міжнародним та європейським партнерам краще зрозуміти структуру й обсяги українського агросектору. Це розвінчує міфи про те, що Україна може «переповнити» міжнародні ринки, зокрема ЄС. Переконаний, це дослідження стане корисним інструментом для підвищення прозорості та покращення розуміння про стан сільськогосподарського сектору України під час війни. Бо ж саме відкритість у відносинах з нашими міжнародними партнерами, зокрема ЄС, є шляхом успіху до нашого спільного процвітання», – наголосив Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль.

Відповідно до дослідження, попри те, що внаслідок повномасштабного вторгнення агросектор України зазнав прямої шкоди та збитків на суму понад 80 мільярдів доларів, роль агросектору залишається значною. В 2024 році аграрний сектор забезпечив 59,3% (24,7 млрд доларів) валютних надходжень від експорту товарів з України. В 2021 році цей показник становив 40,7% (27,7 млрд доларів).

Водночас за останні роки частка ЄС в експорті продукції АПК не була нижчою за 50%, що вказує на критичну важливість європейського ринку не тільки для українських виробників, але і для економіки України в цілому.

За словами генерального директора УКАБ Олега Хоменка, цей документ стане цінним джерелом інформації для зацікавлених сторін, каталізатором міжнародного співробітництва, інновацій та інвестицій у агромайбутнє України.

Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)

  Ринок "Столичний" Ринок "Шувар" Ринок "Нежданный"
Капуста білокачанна 40,00 36,50 n/a
Цибуля ріпчаста 15,00 15,00 n/a
Буряк столовий 22,00 15,00 n/a
Морква 32,00 27,50 n/a
Картопля 25,00 23,00 n/a
Get in