
Агровісник від 04 лютого

Україна приєдналась до міжнародної системи ePhyto
Україна офіційно приєдналась до міжнародної системи ePhyto. Вже видано перший електронний фітосанітарний сертифікат.
Про це повідомляє Держпродспоживслужба, пише agronews.ua.
«Відтепер Україна має офіційний статус країни, яка може обмінюватися електронними фітосанітарними сертифікатами за допомоги міжнародної системи ePhyto з 124 країнами світу, в тому числі США, Канада, країни ЄС, Океанія. І це завдяки роботі Держпродспоживслужби. Це відкриває нові перспективи для українських виробників, спрощує торговельні процедури та робить систему сертифікації більш прозорою та ефективною», – зазначив Голова Держпродспоживслужби Сергій Ткачук.
Впровадження ePhyto є важливим кроком для України, що підвищить довіру міжнародних партнерів і конкурентоспроможність української аграрної продукції, зокрема і збіжжя, та сприятиме її безперешкодному обігу на світовому ринку.
Використання ePhyto вирішує низку нагальних питань, а саме:
- унеможливлення підробку фітосанітарних сертифікатів;
- спрощення процедур в міжнародній торгівлі;
- підвищення прозорості під час обміну сертифікатами між країнами;
- активізація диверсифікації українського експорту;
- попередження несанкціонованого імпорту продукції рослинного походження.
В Україні обмін електронними фітосанітарними сертифікатами здійснюється в системі Phytosanitary Inspection System (PHIS) із рішенням еPhyto, яка розроблена та впроваджена за сприяння проекту Global Alliance for Trade Facilitation (GIZ), проекту ЄС EU4SaferFood та Продовольчої та сільськогосподарської організацієї ООН (ФАО).
Інформується, що на виданих карантинних сертифікатах, фітосанітарних сертифікатах та фітосанітарних сертифікатах на реекспорт буде наявний QR-код, за яким можна перевірити автентичність документа.
Довідково: ePhyto – це міжнародна система, яка дозволяє обмінюватися фітосанітарними сертифікатами в електронному вигляді через спеціальну платформу ePhyto Hub. Ця платформа розроблена Міжнародною конвенцією із захисту рослин (IPPC), яка є частиною ФАО.
Україна стала 124 країною світу, яка впровадила ePhyto і приєдналася до ряду розвинених країн, які активно підтримують цифровізацію торгівлі на міжнародному рівні.
Аграрії подали понад 2 тис. заявок на отримання насіння від ФАО
Понад 2 тис. агровиробників подали заявки на отримання ваучерів для закупівлі насіння зернових через Державний аграрний реєстр (ДАР). Це ще один важливий крок у підтримці фермерів, які працюють у складних умовах, повідомив Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль.
Про це пише propozitsiya.com із посиланням на Мінагрополітики.
«Мінагрополітики постійно шукає можливості підтримки для наших аграріїв. Забезпечення фермерів якісним насінням є критично важливим для відновлення сільськогосподарського виробництва та забезпечення продовольчої безпеки в Україні. Ми вдячні FAO Ukraine та міжнародним партнерам за підтримку, яка дозволить аграріям прифронтових регіонів успішно провести весняну посівну кампанію та забезпечити врожай восени», - наголосив Міністр.
Програму реалізує Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) за фінансування урядів Німеччини та Франції у співпраці з Міністерством аграрної політики та продовольства України. Вона спрямована на допомогу аграріям Донецької, Запорізької, Одеської, Херсонської та Чернігівської областей.
Загалом надійшло 2 104 заявки, найбільше – з Одещини (980 заявок) та Чернігівщини (545 заявок). 550 агровиробників отримають ваучер номіналом 1 000 доларів США для придбання високоякісного насіння для весняної та осінньої посівних кампаній.
Пріоритет надається підприємствам, що працюють поблизу лінії фронту, а також тим, які очолюють жінки.
«Зараз триває перевірка даних, після чого відібрані учасники отримають підтвердження через ДАР та детальні інструкції щодо використання ваучерів», - зазначив Віталій Коваль.
Зниження акцизів на пальне для аграріїв: у Раді почали готувати законопроект
Засідання робочої групи, під час якого обговорювались пропозиції народних депутатів, Державної податкової служби України та аграріїв щодо запровадження зниженої акцизної ставки на дизельне пальне для аграріїв, відбулось 30 січня. Зібрання було ініційоване Комітетом Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики.
Про це повідомляє пресслужба Всеукраїнської аграрної ради, пише agro-business.com.ua.
Як зазначив заступник голови комітету Олександр Ковальчук, 1 вересня 2024 року набув чинності закон України (№3878-IX), який зобов’язує Кабінет Міністрів розробити та подати до парламенту законопроект щодо пільгової акцизної ставки на дизельне пальне для сільськогосподарської техніки, задіяної в польових роботах. Однак цього дотепер не зроблено.
«Під час ухвалення законопроекту депутати передбачили норму щодо акцизної ставки на рівні 0,5 стандартного податку для дизельного пального, яке використовують аграрії. Проте Міністерство фінансів України та Державна податкова служба України попросили не включати цю норму у фінальний текст, аргументуючи це відсутністю механізму адміністрування. Натомість вони зобов’язалися розробити окремий законопроект упродовж трьох місяців. Депутати погодилися на це, але цю обіцянку Мінфін досі не виконав. Тому наш комітет вирішив самостійно розробити концепцію та представити її сьогодні профільним відомствам», – зауважив Олександр Ковальчук.
Під час обговорення аграрії наголосили, що затримка з ухваленням механізму ставить їх у неконкурентне становище порівняно з європейськими колегами. Відповідно до закону, акциз на пальне в Україні поступово зростатиме з 139 до 330 євро за 1000 літрів до кінця 2028 року, тоді як у країнах ЄС, зокрема в сусідніх державах, цей податок для аграріїв уже зараз не перевищує 70 євро.
Перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький зазначив, що аграрії погодилися сплачувати підвищені акцизи під час воєнного стану для підтримки обороноздатності країни, але після його завершення вони розраховують на повернення до обіцяних пільг.
Представниця Міністерства фінансів України Світлана Воробей пояснила, що відомство з самого початку виступало проти запровадження зниженого акцизу через труднощі з адмініструванням.
Але, щоб уникнути ризиків махінацій, учасники робочої групи запропонували використання системи векселів – механізму, який вже застосовується для авіаційного пального, спирту для парфумерії та дизельного пального для військових.
Передбачено два ключові запобіжники:
- пільгове пальне продаватиметься напряму виробникам або імпортерам для аграріїв;
- буде встановлений ліміт 60 літрів на гектар офіційно оброблюваної землі, за яку сплачуються податки.
За підсумками засідання вирішено, що найближчим часом народні депутати спільно з аграрними асоціаціями напрацюють текст законопроекту та нададуть його на розгляд Міністерству аграрної політики та продовольства України, Міністерству фінансів України та іншим профільним відомствам.
Під кукурудзу у 2025 році планують відвести понад 4 млн га посівів
За попередніми прогнозами Міністерства аграрної політики та продовольства, у 2025 р. загальна площа під сільськогосподарськими культурами в Україні становитиме понад 23 млн га. З них 11,067 тис. га будуть засіяні зерновими, що становитиме 48,1% від загальної посівної площі.
Такі дані були озвучені під час апаратної наради відомства, повідомляє пресслужба Мінагрополітики, йдеться на agravery.com.
Як зауважив міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль, який проводив нараду, посівні площі порівняно з минулим роком фактично не змінились.
«Кардинальних змін щодо культур цього року немає. Дещо зменшились посівні площі під сою і збільшились під кукурудзу. Посіви соняшнику і пшениці залишатимуться на рівні минулого року», – зазначив він.
Зокрема, площа сівби ярих зернових у п.р. має становити майже 5,826 млн га, основну частину якої буде відведено під кукурудзу (близько 4,146 млн га) та ярий ячмінь (790,2 тис. га). Крім того, ярою пшеницею планується засіяти 222,7 тис. га, горохом – 216,5 тис. га, вівсом – 161,6 тис. га, гречкою – 86,8 тис. га, просом – 85,5 тис. га.
«Озимі на зерно у 2024 р. були посіяні майже на 5,242 млн га», – нагадується в повідомленні.
Щодо олійних культур, то під їх сівбу буде відведено 8,892 млн га, або 38,7% від загальної площі посівів. Зокрема, соняшником має бути засіяно 5,171 млн га, соєю – майже 2,423 млн га, ярим та озимим ріпаком – 1,167 млн га.
Ізраїльський стартап розробив автономні холодильники для полів
Ізраїльський стартап NOF (Natural Offset Farming) створив портативні холодильні камери, які дозволяють зберігати врожай безпосередньо на полях. Це рішення допомагає уникнути значних втрат фруктів та овочів через несвоєчасне транспортування.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на east-fruit.com.
Холодильні камери NOF працюють автономно, без постійного підключення до електромережі. Вони використовують зріджений CO₂, який поступово випаровується і підтримує необхідну температуру. Це дозволяє камерам працювати в польових умовах протягом тривалого часу.
«У деяких випадках втрати врожаю через запізніле транспортування можуть сягати 30-50%. Фермери інвестують великі кошти у вирощування, але значна частина продукції може зіпсуватися через проблеми з логістикою», – пояснює віце-президент з розвитку бізнесу NOF Йоні Бен Закен.
В Ізраїлі процес збирання та транспортування врожаю налагоджений досить добре, хоча й тут виникають складнощі. Однак у країнах, таких як Індія, де NOF активно впроваджує свою технологію, ситуація набагато складніша. Через нестачу стаціонарних холодильних складів та довгі ланцюги поставок ягоди та інші чутливі до температури продукти часто псуються ще до прибуття на ринок.
Портативні холодильні камери NOF можна встановлювати там, де вони найбільш потрібні. Температурний режим у них регулюється дистанційно, що дає змогу оперативно реагувати на зміни умов. Це дозволяє зменшити втрати врожаю та підвищити ефективність сільськогосподарського виробництва.
Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)
Ринок "Столичний" | Ринок "Шувар" | Ринок "Нежданный" | |
---|---|---|---|
Капуста білокачанна | 40,00 | 36,70 | n/a |
Цибуля ріпчаста | 15,00 | 15,00 | n/a |
Буряк столовий | 22,00 | 15,00 | n/a |
Морква | 32,00 | 26,50 | n/a |
Картопля | 25,00 | 24,00 | n/a |