
Агровісник від 19 березня

Кукурудза стала найбільш експортованим українським товаром в січні-лютому
За січень-лютий 2025 року найбільш експортованим з України товаром стала кукурудза, а її частка в загальній структурі експорту становила 16%.
Про це повідомили у Державній митній службі, пише agropolit.com.
З початку року з України вивезли 4,7 млн тонн цієї злакової культури, вартістю 982 млн доларів. Кукурудза стала ключовим товаром для експорту, склавши 26,5% від експорту сільськогосподарської продукції та 16% від експорту України загалом.
Найбільше експортували до:
- Іспанії – 933 тис. тонн;
- Італії – 725 тис. тонн;
- Туреччини – 639 тис. тонн;
- Єгипту – 593 тис. тонн;
- Нідерландів – 514 тис. тонн.
Департамент сільського господарства США (USDA) опублікував оновлений світовий прогноз балансу основних сільськогосподарських культур на 2024-2025 маркетинговий рік. Для України аналітики прогнозують збільшення виробництва кукурудзи на 0,3 млн т до 26,8 млн т.
Український ринок кукурудзи продовжує зберігати стабільні темпи експорту. Але у найближчі тижні ситуація з ціноутворення може змінитися. Засуха в Аргентині та затримки посівної в Бразилії сприятиме зростанню попиту на українське зерно. Україна може залишитися одним із головних постачальників кукурудзи на світовому ринку у березні-квітні. Наразі ціни на кукурудзу на українському ринку тримаються в межах 215-216 доларів США за тонну.
Переробка сої в Україні зросла на 57%
У вересені-лютому 2024/25 маркетингового року в Україні було перероблено близько 1,45 млн тонн сої, що на 57% перевищує показник аналогічного періоду попереднього сезону.
Про це повідомляє АПК-Інформ, пише agro-business.com.ua.
Згідно з оцінкою порталу, у лютому цього року було перероблено абсолютний місячний максимум – близько 320-330 тис. т сої (+27% до січня).
«За вересень-лютий 2024/25 МР в Україні було перероблено рекордні близько 1,45 млн т, що на 57% перевищує показник в аналогічний період минулого сезону та на 43% – попередній максимум для першої половини сезону-2019/20 (1 млн т)», – йдеться у повідомленні.
Експерти пояснили, що такий приріст зумовлений передусім залученням великих заводів до переробки соєвих бобів через складнощі із закупівлею соняшнику. Також збереженню високих темпів переробки вже кілька місяців поспіль сприяє активний експорт соєвого шроту на тлі привабливої для імпортерів вартості.
За прогнозами аналітиків, за 2024/25 МР в країні може бути перероблено до 2,2-2,3 млн т сої, що становить близько 36% від загальної пропозиції даної культури проти 33-35% у попередні два сезони.
Крім того, частка експорту сої, попри збільшення у фізичному еквіваленті, може знизитись за підсумками МР до 57% проти 58-60% у попередні сезони.
«Перспективи переробки соєвих бобів у другій половині поточного сезону виглядають трохи песимістично. Світовий ринок в очікуванні рекордного врожаю сої в Південній Америці, збільшення переробки в Аргентині та збільшення пропозиції в секторі соєвого шроту, баланс якого і так виглядає перевантаженим в останні кілька сезонів», – відзначили експерти і додали, що вірогідність посилення напруженості в торгових відносинах між США та ЄС, а також тарифи Китаю на сою можуть підтримати високий попит на українську сировину на зовнішньому ринку, що призведе до збільшення експорту сої.
Україна і Туреччина збільшать обсяги торгівлі агропродукцією
Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль зустрівся з Міністром сільського господарства та лісництва Турецької Республіки Ібрагімом Юмакли, йдеться на agravery.com.
Участь у зустрічі також взяли заступниця Міністра Оксана Осьмачко, голова Держпродспоживслужби Сергій Ткачук, голова Держрибагенства Владислав Невеселий, керівник ТОВ «Державний земельний банк» Ярослав Ярославський та представники міністерства сільського господарства Туреччини.
Учасники зустрічі провели шосте засідання Українсько-турецької робочої групи з питань сільського господарства. Міністри підписали Протокол про розширення нашої співпраці в аграрній сфері. Зокрема, про збільшення обсягів торгівлі м’яса птиці, молока та молочної продукції, меду, живої великої та дрібної рогатої худоби, овочів, олії, фруктів та органічних продуктів.
«Серед основних домовленостей з турецьким колегою – розширення обсягу закупівлі української продукції, зокрема кукурудзи і олії. Натомість Туреччина зацікавлена в постачанні тракторів та іншої сільгосптехніки до України. Ми теж бачимо перспективу співпраці в цьому напрямку. Адже в Україні на 1 га використовується в 4 рази менше техніки, ніж в Європі. Тому домовилися з міністром про зустріч турецького і українського бізнесу та асоціацій машинобудування», – зазначив Віталій Коваль.
Також Міністр розповів Ібрагіму Юмакли про можливість експорту української ріпакової олії. За його словами, промисловий ріпак використовують у виготовленні біодизелю, який може замістити паливо в сільськогосподарській техніці. «Розвиток біоенергетики загалом – один з пріоритетів Мінагрополітики. Тому бачу великий потенціал в цій галузі», – наголосив Віталій Коваль.
Крім того, Віталій Коваль запропонував міністру збільшити експорт української сої в Туреччину. Соя цікава для Туреччини не лише для виробництва продуктів харчування, а й кормів для тварин. Турецький бізнес вже розглядає можливість будівництва заводів з виробництва кормів та біоетанолу в Україні.
Також Мінагрополітики зацікавлене у співпраці в галузі меліорації. В Туреччині при міністерстві сільського господарства працює Державне агентство водних ресурсів, яке може поділитися своїм досвідом відбудови систем зрошення з українським Державним агентством з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм.
Наприкінці зустрічі Віталій Коваль запропонував Ібрагіму Юмакли збирати засідання робочої групи частіше – раз в квартал, аби швидше вирішувати питання співпраці в аграрному секторі. «Працюємо далі над зняттям бюрократичних перепон для взаємовигідної торгівлі», – підкреслив Міністр.
Посівна 2025: українські аграрії розпочали активну сівбу ранніх ярових культур
Станом на 13 березня 2025 року аграрії 15 областей України засіяли 83 тис. га ярих зернових та зернобобових культур. Весняна сівба стрімко набирає обертів: якщо 6 березня агровиробники працювали лише у двох південних областях (Миколаївській та Одеській), то вже за тиждень до них приєдналося ще 13 регіонів країни.
Про це повідомляє пресслужба Мінагрополітики.
Наразі найбільша площа посівів припадає на ячмінь – 45,2 тис. га. Також розпочата сівба ярої пшениці (12,9 тис. га), гороху (17,8 тис. га) та вівса (7,2 тис. га).
Регіони-лідери за темпами сівби:
- Тернопільська область: 15,2 тис. га (пшениця – 1,8 тис. га, ячмінь – 12,5 тис. га, горох – 0,9 тис. га);
- Волинська область: 11 тис. га (пшениця – 5,5 тис. га, ячмінь – 3 тис. га, овес – 2,5 тис. га);
- Рівненська область: 10,84 тис. га (пшениця – 0,35 тис. га, ячмінь – 7,1 тис. га, горох – 0,45 тис. га, овес – 2,92 тис. га);
- Вінницька область: 10,1 тис. га (пшениця – 2,9 тис. га, ячмінь – 3,6 тис. га, горох – 3,1 тис. га, овес – 0,5 тис. га);
- Миколаївська область: 10 тис. га (ячмінь – 4,5 тис. га, горох – 5,5 тис. га).
Загалом на 2025 рік заплановано засіяти понад 5,7 млн га ярих зернових та зернобобових культур, що відповідає рівню 2024 року. Головною особливістю нового сезону стане прогнозне збільшення площ під ярою пшеницею на 28%, до 222,8 тис. га. Такі зміни в структурі посівів відповідають стабільному попиту на пшеницю з боку переробних підприємств та експортерів.
Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)
Ринок "Столичний" | Ринок "Шувар" | Ринок "Нежданный" | |
---|---|---|---|
Капуста білокачанна | 40,00 | 37,50 | n/a |
Цибуля ріпчаста | 12,00 | 14,50 | n/a |
Буряк столовий | 22,00 | 16,50 | n/a |
Морква | 32,00 | 29,00 | n/a |
Картопля | 23,00 | 24,00 | n/a |