Пропустити
Agrovisnyk_spring_003.jpg

Агровісник від 09 квітня

Основні новини аграрного сектору в Україні та світі
Agrovisnyk_spring_003.jpg

Україна підписала оновлену угоду про вільну торгівлю з країнами ЄАВТ

Україна та держави Європейської асоціації вільної торгівлі (ЄАВТ) – Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія уклали модернізовану угоду про вільну торгівлю (УВТ). 

Про це пише propozitsiya.com із посиланням на Мінекономіки.

Чинна угода про вільну торгівлю між Україною та державами ЄАВТ була підписана в червні 2010 року.

Модернізована угода сприятиме відновленню та економічному зростанню України, зміцнить зв’язки між Україною та державами ЄАВТ, принесе вигоду економічним операторам у різних секторах.

Які переваги для українських виробників від нової угоди:

  • угода розширює доступ до ринків ЄАВТ;
  • повністю скасовані мита на промислову продукцію;
  • в аграрній частині угоди з країнами ЄАВТ скасовують та зменшують мита на значну кількість аграрних товарів.

Загалом кількість безмитних товарів зросла на 66,2%.

Крім того, Угода фіксує діючі ставки 0% на низку товарів, які було виключено з-під дії Угоди.

Угода містить нові розділи:

  • електронна комерція – спрощення онлайн-торгівлі, регулювання питань електронних підписів і контрактів, адміністрування безпаперової торгівлі тощо;
  • малі та середні підприємства – підвищує для МСП доступ до інформації, передбачає публікацію торгової та іншої комерційної інформації на вебсайтах в т.ч. англійською мовою, співпрацю через спеціальні контактні пункти МСП тощо;
  • торгівля та сталий розвиток – торговельні відносини мають сприяти сталому розвитку.

Переглянуті положення:

  • торгівля товарами, санітарні та фітосанітарні заходи – заходи та положення щодо технічних бар’єрів застосовуватимуться на основі відповідних угод СОТ;
  • спрощення процедур торгівлі – чіткі правила для експортерів, більше прозорості у питаннях процедури ліцензування імпорту тощо;
  • державні закупівлі – спрощення доступу постачальників до ринків держзакупівель;
  • співробітництво та захист інтелектуальної власності.

 

Посівна 2025: аграрії України почали сіяти соняшник

Станом на 4 квітня 2025 року аграрії всіх областей України засіяли 926 тис. га ярих зернових та зернобобових культур. Також аграрії розпочали сівбу соняшнику.

Про це повідомляє пресслужба Мінагрополітики.

Наразі найбільша площа посівів припадає на ячмінь – 551,8 тис. га. Ярої пшениці вже засіяно 116,5 тис. га, гороху – 164,3 тис. га, вівса – 82,3 тис. га.

Регіони-лідери за темпами сівби:

  • Одеська область: 92,3 тис. га (пшениця – 5,8 тис. га, ячмінь – 30,1 тис. га, горох – 51,9 тис. га, овес – 1,3 тис. га);
  • Тернопільська область: 87,4 тис. га (пшениця – 14 тис. га, ячмінь – 63,8 тис. га, горох – 4,1 тис. га, овес – 5,1 тис. га);
  • Полтавська область: 83,2 тис. га (пшениця – 4,2 тис. га, ячмінь – 66,5 тис. га, горох – 9,4 тис. га, овес – 3,1 тис. га);
  • Миколаївська область: 73,6 тис. га (пшениця – 4,5 тис. га, ячмінь – 42 тис. га, горох – 26,5 тис. га, овес – 0,6 тис. га);
  • Вінницька область: 72,6 тис. га (пшениця – 11,5 тис. га, ячмінь – 53 тис. га, горох – 7 тис. га, овес – 1,1 тис. га).

Соняшнику засіяно 33 тис. га.

Цукрові буряки засіяні на площі 64,8 тис. га.

Соя засіяна на площі 2,6 тис. га.

Зазначається, що загалом у 2025 році заплановано засіяти понад 5,7 млн га ярих зернових та зернобобових культур, що відповідає рівню 2024 року. Головною особливістю нового сезону стане збільшення площ під ярою пшеницею на 28%, до 222,8 тис. га. Такі зміни в структурі посівів відповідають стабільному попиту на пшеницю з боку переробних підприємств та експортерів.

 

Українська соя виграє сезон: ціни тримаються, а європейський попит зростає

Україна продовжує нарощувати позиції на світовому ринку сої попри зовнішні ризики та коливання.

Про це повідомляють в аналітичному департаменті сільськогосподарського кооперативу ПУСК, створеного в межах ВАР, йдеться на agravery.com.

Станом на початок квітня з України вже експортовано майже 93 тис. тонн сої. Окрім того, активна переробка на внутрішньому ринку та високий рівень відвантажень дозволили ефективно розвантажити рекордний цьогорічний врожай.

«На 1 квітня в Україні залишалося орієнтовно 2 млн тонн сої – трохи більше, ніж минулого року, коли було близько 1,7–1,8 млн тонн. Але завдяки високій переробці та експорту ми впевнено скорочуємо залишки. Уже в травні-червні можемо вийти на аналогічні показники до минулого сезону. Таким чином, ринок зміг засвоїти рекордний обсяг сої. Це добрий сигнал для аграріїв та експортерів», – зазначають у ПУСК.

На світовому ринку сої фіксується певне зниження активності імпортерів – частково через очікування новин щодо можливих мит між США та ЄС. Однак ціни залишаються стабільними: на глибоководних портах – $385–390 за тонну. Переробники в Україні активізувалися, і умовні ціни на сою тримаються на рівні 17 500–17 800 грн/т. Попит на соєву олію з боку Європи також підтримує ринок.

«Європейські покупці останні тижні активно контрактують українську соєву олію. Попит з боку переробників залишається високим, а отже й закупівельні ціни на сою стабільно тримаються на привабливому рівні. Це сприяє збереженню маржинальності виробництва. Українська соя продовжує бути конкурентною, навіть на тлі зниження котирувань на біржах», – повідомляють аналітики.

Світові тренди можуть зіграти на користь України. У США прогнозується зниження площ під кукурудзою на 5–6%, натомість площі під соєю можуть зрости на аналогічну величину. Південна Америка, Бразилія та Аргентина планують зберігати або навіть нарощувати обсяги виробництва. Проте американська соя наразі втрачає конкурентоспроможність на тлі торговельної напруги між США та ЄС.

«Якщо ситуація з митами між США та Євросоюзом загостриться, цілком імовірний перерозподіл європейського попиту на користь української сої. Європа вже зараз збільшує закупівлі в України, а в найближчі місяці ця тенденція може лише посилитися. Світовий ринок загалом виглядає стабільно, без передумов до різких обвалів. Тож ми можемо очікувати на збереження цін і потенційне розширення присутності української сої на європейському ринку», – прогнозують у ПУСК.

 

Європарламент схвалив доступ українського насіння соняшнику, ріпаку, сої та буряків на ринок ЄС

Європейський парламент у четвер, 3 квітня 2025 року, підтримав рішення про визнання еквівалентності системи сертифікації насіння олійних культур і буряків, вироблених в Україні.

Про це повідомила пресслужба Насіннєвої асоціації України із посиланням на результати голосування, пише agro-business.com.ua.

«Сьогодні, 3 квітня 2025 року, Європейський парламент проголосував на підтримку рішення з надання в ЄС еквівалентності системі сертифікації та насінню олійних культур та насінню буряків, які виробляються в Україні», – йдеться у повідомленні.

Відповідне рішення прийнято на пленарному засіданні Європарламенту у Страсбурзі. За нього проголосувало 411 євродепутатів, 191 – проти, 13 – утрималися.

Зазначається, що згідно з ухваленим рішенням, насіння соняшника, олійного ріпаку, сої, та буряків отримає доступ до ринків ЄС.

Так, Європейський парламент внесе зміни до Рішення Ради ЄС 2003/17/ЄС від 16 грудня 2002 року щодо еквівалентності польових перевірок та виробництва насіння в третіх країнах.

«Законодавча ініціатива [COM(2024)0052 – C9-0026/2024 – 2024/0027(COD)] була спільною для Молдови та України. Вона стосується еквівалентності польового інспектування, що проводиться в цих країнах, щодо, зокрема, насіння кормових культур в Республіці Молдові, та щодо еквівалентності насіння буряків та насіння олійних культур (три культури), вироблених в Україні», – йдеться у повідомленні.

В асоціації зауважили, що з осені 2020 року така еквівалентність ЄС вже поширюється на насіння зернових, сорго та кукурудзи з України. Тепер буде оновлено інформацію щодо України, і в переліку третіх країн, насіння з яких визнається еквівалентним вимогам Євросоюзу, з'являться нові культури.

«До культур, що визначені Директивою Ради 66/402/ЄЕС про реалізацію насіння злаків, будуть також додані культури з Директиви Ради 2002/54/ЄС року про реалізацію насіння буряка, та з Директиви Ради 2002/57/ЄС про реалізацію насіння олійних та прядивних культур (тільки щодо Brassica napus, Glycine max та Helianthus annuus)», – доповнили експерти.

Наразі щодо законодавчої ініціативи потрібно узгодити низку формальностей, після чого документ буде опубліковано в Офіційному віснику ЄС (Official Journal of the European Union. Зміни наберуть чинності на двадцятий день після офіційної публікації.

 

ФАО прогнозує зниження урожаю пшениці в Україні

Продовольча і сільськогосподарська організація ООН (ФАО) прогнозує, що світове виробництво пшениці 2025 року становитиме 795 млн т, що відповідає рівню попереднього року.

Про це пише agroportal.ua із посиланням на звіт ФАО.

Зазначається, що стан посівів озимої пшениці в ключових країнах-виробниках Північної півкулі за останній місяць залишився в цілому незмінним.

«У Євросоюзі виробництво пшениці складе 135,5 млн т, що на 12% більше, ніж торік, завдяки збільшенню посівних площ і врожайності після погодних умов, які були зафіксовані в 2024 році. Однак дефіцит опадів у східних регіонах створює помірний ризик зниження потенціалу врожайності», – зазначають аналітики.

«В Україні виробництво пшениці у 2025 році очікується на рівні, нижчому за середній п'ятирічний показник, через наслідки війни, що триває, а посушливі погодні умови зумовлюють очікування помірного зниження врожаю порівняно з попереднім роком», – прогнозують у ФАО.

У США загальне виробництво пшениці, за прогнозами, знизиться у 2025 році через нижчу врожайність, оскільки більша площа посівів озимої пшениці постраждала від посухи порівняно з попереднім роком.

«У Канаді попередні прогнози вказують на розширення посівних площ під пшеницею, зумовлене ціновими факторами. Однак це, ймовірно, буде нівельовано зниженням урожайності, в результаті чого виробництво залишиться практично незмінним порівняно з минулим роком, хоча і перевищить середній п'ятирічний показник», – додають аналітики.

В Індії, завдяки рекордним посівним площам пшениці, сильним ціновим стимулам і державним субсидіям на сільськогосподарські ресурси, виробництво пшениці зростатиме у 2025 році, причому прогнозується, що воно досягне історичного максимуму – 115,4 млн т.

У Близькосхідній Азії та Північній Африці також очікується зменшення урожаю пшениці у 2025 році через недостатню кількість опадів.

В Аргентині експерти прогнозують загальне збільшення урожаю завдяки зростанню посівних площ.

В Австралії попередній прогноз вказує на помірне зниження виробництва пшениці, але врожай, як і раніше, очікується на рівні понад 30 млн т.

Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)

  Ринок "Столичний" Ринок "Шувар" Ринок "Нежданный"
Капуста білокачанна 42,00 44,50 n/a
Цибуля ріпчаста 13,00 15,00 n/a
Буряк столовий 23,00 20,50 n/a
Морква 35,00 28,50 n/a
Картопля 23,00 12,50 n/a
Get in