דילוג לתוכן העיקרי
גדודית

המאבק בגדודית הפולשנית

גדודית פולשנית (Spodoptera frugiperda)
גדודית

הקדמה

גדודית פולשנית (Spodopterafrugiperda) הינו מין של עש שחדר לארץ בשנת 2020 , ונחשב לאחד ממזיקי הצמחים החשובים ביותר בעולם. הזחלים של עש זה גורמים לנזקים קשים ביותר מ-350 מיני צמחים ממשפחות שונות, ובעיקר בדגניים כגון תירס וסורגום וכן בצמחי כותנה ובירקות שונים כמו פלפל, עגבנייה, חציל, סלק, כרוב, כרובית ועוד.

הכר את המזיק

גדודית פולשנית הוא מין של עש שמקורו ביבשת אמריקה. לגדודית הפולשנית כ- 6-5 דרגות זחל, כאשר לכל דרגה מראה וצבע ייחודי ושונה משאר הדרגות. . גודל הזחל נע מ-7 מ"מ בדרגה הראשונה ועד 40 מ"מ בדרגה האחרונה. בדרגות 6-5 ישנם סימני זיהוי אופייניים וייחודיים למין זה שהם: ארבע נקודות בצורת טרפז על פרקי הבטן האמצעיים, ארבע נקודות מסודרות בריבוע על פרק הבטן האחרון, צורת Y הפוכה באזור הראש ופס דהוי על גבו של הזחל. בבוגרי העש יש שונות בין הזכר והנקבה כאשר הזכר מעט גדול יותר וצבעו כהה יותר. גפי הפה של הבוגרים הן גפי פה מוצצות והם ניזונים מצוף ומפירות תוססים, ללא נזק ישיר לצמחים. אחרי ההזדווגות הנקבה מטילה כ- 1500 ביצים על הצמחים הפונדקאים. הזחלים הם גורם הנזק העיקרי.. נוכחות הזחלים מזוהה בעיקר על ידי סימני אכילות ונבירות בצמחים והפרשות רבות של הזחלים.

הגדודית הפולשנית בישראל

המזיק נמצא לראשונה בשנת 2016 באפריקה, ומשם התפשט במהרה למקומות שונים בעולם, כולל לישראל. מצרים דווחה על הימצאותו ב-2019, וההערכה היא כי הוא חדר לישראל באופן טבעי ממצרים. יכולתו של המזיק להתרבות במהירות וניידותו הגבוהה הפכו אותו לאיום משמעותי למגזר החקלאי בארץ.

נזקים והשפעות

הנזק העיקרי שנגרם על-ידי זחלי הגדודית הפולשנית הוא אכילת עלים ופגיעה בצמחים. הזחלים ניזונים מהעלים וגורמים להרס של יבולים חקלאיים ברחבי העולם, ולהפסדים כלכליים משמעותיים. הצמחים הפונדקאים המועדפים עליהם כוללים תירס, סורגום, אורז, כותנה וגידולי ירקות שונים אחרים. בישראל המזיק מהווה איום חמור על התירס, שהוא גידול חשוב הן למאכל אדם והן למזון לבעלי חיים. בנוסף, מזיק זה נחשב כמזיק הסגר ע"י האיחוד האירופי, ויש לכך השפעות גם על היצוא של תוצרת חקלאית מישראל.

הדברה יעילה עם מוצרי אדמה מכתשים

מכיוון שמדובר במזיק חדש ואגרסיבי, אנו באדמה מכתשים פעלנו במהרה עם רישוי חירום ובנינו סל פתרונות מגוון ובעל מנגנוני פעולה שונים כדי לעזור לחקלאים בהתמודדות עם הגדודית הפולשנית ולמנוע התפתחות עמידות:

  • דנים פיט- חומר משולב להדברת זחלי עשים המכיל שני חומרים פעילים השונים במנגנון הפעולה שלהם ומשלימים זה את זה (EMACTIN BENZOATE ּ + LUFENURON ).
  • טאקומי- קוטל מזיקיםמקבוצת הדיאמידים, הפוגעים בפעילות המערכת העצבית והשרירים של החרק. טאקומי מתאים לריסוס בתוכנית של הדברה משולבת IPM , התכשיר אינו פוגע במגוון רחב של חרקים מועלים.
  • אמפליגו- קוטל חרקים המכיל שני חומרים פעילים, האחד הוא פירתרואיד בעל פעילות קטילה מהירה היעיל בהדברת עשים ומגוון רחב של מזיקים והשני הוא Chlorantraniliprole, חומר פעיל חדש המצטיין בהדברת עשים, חיפושיות ותריפסים והינו בעל יכולת תנועה סיסטמית בקסילם. התערובת של שני חומרים פעילים מפחיתה את הסיכון של פיתוח עמידות ומאפשרת יישום חוזר ללא חשש מכך. בנוסף, החומר פעיל על דרגות הזחל השונות כולל הביצים.
  • רימון פאסט- תכשיר להדברת עשים בגידולי שדה, מטעים וירקות. מכיל את החומרים הפעילים BIFENTHRIN + NOVALURON היעילים בהדברת גדודית פולשנית בתירס מתוק ותירס מספוא וניתנים ליישום עד 7 ימים לפני האסיף.