Přeskočit
Fungicidy

Maganic®

Ochraňte svůj klas

Maganic balení

základní informace

Maganic® je nový fungicid společnosti ADAMA určený zejména na špičkovou ochranu klasu. První přípravek obsahující patentovanou formulační technologii AsorbitalTM pro zlepšenou penetraci a vynikající systémovou aktivitu, která zajišťuje kontrolu všech hlavních chorob klasu včetně fuzarióz, což vede k snížení mykotoxinů na požadovanou úroveň a vyšší kvalitě zrna.

Výhody použití Maganic®

  • Ochrání vysokou kvalitu zrna
  • Sníží hladinu mykotoxinů na požadovanou úroveň
  • Přinese klid
  • Představuje závěrečnou pojistku Vašich investic

Maganic® je fungicidní přípravek ve formě emulgovaného koncentrátu určený k efektivní ochraně zejména klasu obilnin proti hospodářsky škodlivým chorobám včetně fuzarióz v klasu. První přípravek s již vestavěnou patentovanou formulační technologií AsorbitalTM.

Zjistit více o Maganic®

Synergická účinnost látek

Přípravek nabízí originální kombinaci známých účinných látek, která dosud není na trhu k dispozici. Jedná se o koncepci tzv. double azol, která se s oblibou používá na poslední aplikace do obilnin. Ovšem přípravků s touto koncepcí každoročně ubývá, což je důsledkem postupného ukončování možnosti použití u různých typů azolů. A dále ubývati bude. Nebude se to však týkat této dvojice. Účinná látka difenoconazole patří do skupiny triazolů a mechanismem účinku inhibuje syntézu ergosterolu v buněčných membránách hub, působí tady jako demetylační inhibitor (DMI). Jedná se o systémový fungicid s preventivními, ale i kurativními účinky. Rostlinou se pohybuje akropetálně a translaminárně. Avšak ve srovnání s ostatními azoly je její pohyb pomalý a má naopak delší poločas rozpadu, takže zůstává ve vyšších koncentracích tam, kde jej naaplikujeme. Což z ní dělá vynikajícího pomocníka v době, kdy rostlina (ještě nebo už) neroste rychle. U toho přípravku typicky pro aplikace určené na již vytvořený klas.
Systémově působící účinná látka prothioconazole patří do chemické skupiny triazolinthionů (DMI inhibitor). Po aplikaci velmi rychle proniká do vodivých pletiv a je akropetálně transportována i do těch částí, které nebyly přímo zasaženy postřikem. Ve škodlivých organismech rovněž inhibuje tvorbu ergosterolu, který je základním stavebním prvkem buněčných membrán patogena. Podobně však jako strobiluriny působí zde stimulačně, a tím podporuje zvýšení úrody. Má velmi dobrou účinnost proti širokému spektru houbových patogenů a dlouhou dobu trvání účinku, přitom poměrně rychlý pohyb v rostlině.

Praktické možnosti aplikace

Maganic® zdobí relativně masivní množství účinných látek v produktu, protože byl koncipován pro použití i v podmínkách nejvyšších infekčních tlaků v přímořských státech mírného klimatického pásma. V naší praxi to proto dává zkušenějšímu pěstiteli klid při volbě nižší hektarové dávky 0,8 l/ha z jeho registrovaného rozpětí. Ta je pak nejen většinou dostačující, ale znamená zde i kýženou ekonomickou
úsporu. I takto ovšem přinese celkem 100 g difenoconazole a 140 g prothioconazole v hektarové dávce na pole, což řadí Maganic® k absolutní špičce při podobně koncipovaných fungicidech, tzv. dvojitých (double) azolech. Navíc stále zůstává možnost použít plnou dávku 1 l/ha, když je náhle nutné čelit zesílené infekci, nebo se ukazují podmínky pro vznik silné infekce fuzariózami v tomto souběhu: nevhodná předplodina (tj. obilí, kukuřice-tzv. fuzariózový most), citlivá odrůda, vysoká hustota porostu a nepříznivá deštivá prognóza konce vegetace obilnin před sklizní.

To dodává potřebnou flexibilitu použití přípravku nejen v souladu s legislativou použití, ale i s ohledem na pracovní aplikační špičku u pěstitele. Umožňuje využívat jeden přípravek v originální kvalitě tak, aby pomohl kvalitně ošetřit klas obilnin, ale najde i uplatnění případně v řepce na podzim na tlumení škodlivých projevů fomové hniloby. Maganic® lze samozřejmě použít i na kontrolu listových chorob obilnin, ale jeho doménou jednoznačně zůstává špičková ochrana klasů jak pšenice, žita, či triticale, tak ječmenů.