Přeskočit
Fungicidy

Spyrale®

Zdravé list > více cukru > vyšší profit

Spyrale

základní informace

Spyrale® je unikátní dvousložkový fungicid speciálně vyvinutý do cukrovky proti všem chorobám. Účinkuje spolehlivě, razantně a dlouhodobě.

Výhody použití

  • Unikátní spojení účinných látek v cukrovce
  • Spolehlivá účinnost proti cerkosporióze a padlí řepnému
  • Vhodné do antirezistentních strategií
  • Rychlost & dlouhodobost působení
  • Účinnější EC formulace vhodná do kombinací s listovými hnojivy
  • V Nizozemí registrovaný i proti ramulárii a rzi řepné
  • Použitelnost 2× za sezónu
  • Možnost použití v OP II. podzemních i povrchových vod

Fungicidní přípravek ve formě emulzního koncentrátu (EC) určený k ochraně řepy cukrové proti houbovým chorobám.

Zjistit více o Spyrale®

Působení

Přípravek Spyrale® je kombinovaný fungicidní přípravek osahující účinné látky fenpropidin a difenoconazole. Účinek přípravku je především preventivní a kurativní.

Difenoconazole je systemicky působící triazolový fungicid se širokým spektrem účinnosti. Zastavuje rozvoj houbových patogenů ovlivněním syntézy sterolů v jejich buněčné membráně, což vede k narušení funkce membrány a následně zničení hyf. Má preventivní i kurativní účinnost.

Fenpropidin patří do skupiny aminů. Jejich mechanismem účinku je inhibice izomerázy a reduktázy v biosyntéze sterolu v mitochondriích houbových patogenů. Blokuje tvorbu sekundárních haustorií, čímž redukuje tvorbu mycelia. Účinná látky fenpropidin je přijímána listy a stonky rostlin a následně je transpiračním proudem rozváděna do celé rostliny.

Praktické možnosti aplikace

Spyrale® je dvousložkový fungicid speciálně komponován na kontrolu chorob cukrové řepy. Proto je vysoce účinný nejen na registrované, dvě nejčastější choroby cukrovky u nás: cerkosporiózu řepy a padlí řepné, ale vykazuje i výbornou tzv. „vedlejší“ účinnost na méně časté choroby, jako jsou ramulárie a rez řepná. Přípravek je povolen použít 2× za sezónu z preventivního důvodu bránění vývoje případné rezistence. Proto, pokud plánujete, či očekáváte vyšší tlak chorob, a tedy vícečetnou aplikaci fungicidů, je vhodné začít s jiným fungicidem. Nejlépe s tím, který obsahuje azoxystrobin, který navíc přidá i této době požadovaný tzv. Green efekt na listové ploše cukrovky. Z ADAMA portfolia můžeme doporučit na první ošetření přípravek Mirador® Uni (azoxystrobin + difenoconazole), a pak pokračovat 2–3. ošetřením s přípravkem Spyrale®. Přípravek Spyrale® snoubí vysokou účinnost s velmi příjemnou cenou.