Přeskočit
Fungicidy

Promino® 300 EC

Extra silná formulace

Promino

základní informace

Promino® 300 EC je fungicid obsahující extra silnou formulaci prothioconazole. Široce použitelný v ozimých i jarních obilninách a v ozimé i jarní řepce. Samostatně, nebo jako partner ke komplementárnímu produktu, jako je např. Mirage® C, Mirador®, Leander® či Stavento®.

 

Výhody použití

  • Extra silná formulace prothioconazole
  • Registrace v pšenici, ječmeni, žitu a triticale, v řepce ozimé i jarní
  • Univerzální komplementární partner pro řadu fungicidů a pro samostatné použití

 

Fungicid ve formě emulgovatelného koncentrátu určený k ochraně obilnin a řepky proti houbovým chorobám.

Zjistit více Promino® 300 EC

Působení

Promino® 300 EC obsahuje systémově působící účinnou látku prothioconazole. Po aplikaci velmi rychlé proniká do vodivých pletiv a je akropetálně transportován i do těch částí, které nebyly přímo zasaženy postřikem. Prothioconazole patří do chemické skupiny triazolinthionů a na škodlivé organismy působí inhibicí tvorby ergosterolu, který je základním stavebním prvkem buněčných membrán. Podobně jako strobiluriny působí stimulačně a tím podporuje zvýšení úrody. Má velmi dobrou účinnost proti širokému spektru houbových patogenů a dlouhou dobu trvání účinku.

Praktické možnosti aplikace

Promino® 300 EC je fungicid, který má v praxi řadu uplatnění, a to v samostatném použití, nebo v kombinacích s jiným, nejlépe ne-azolovým partnerem.

Pšenice ozimá i jarní

Možnost použití je prakticky na všechny termíny. Na první aplikaci T1 pomůže s ozdravěním porostu po zimě díky své široké účinnosti na choroby časného jara včetně fuzarióz. Je rovněž ve snížené dávce výborným partnerem pro účinné látky prochloraz (Mirage® ECNA), či cyprodinyl (Mirage® C), kde pak vytvoří špičkově účinnou směs kontrolující i všechny patotypy stéblolamu. Pro tento případ Adama nabídne funkční balíček s přípravkem Mirage® C, který zkušený pěstitel ocení nejen pro jeho ekonomickou výhodnost, ale i pro jeho snadnou flexibilitu použití dle konkrétní situace na poli. Doporučené dávkování přehledně ukazuje níže uvedené schéma.

Na tzv. T2 aplikaci (praporcový list) je přípravek výborně kombinovatelný s jiným typem účinné látky než azolem, a vytváří tak rovněž širokospektrální zásah kontrolující zde momentálně dominující choroby, např. s fenpropidinem (Leander®) dominuje-li padlí, se strobilurinem (azoxystrobin Mirador®) při převaze rzí, či s kontaktním folpetem (Stavento®) při převaze škodlivosti braničnatek. Konečně můžeme uplatnit Promino® 300 EC i na tzv. T3 ochranu klasů, kde je registrován proti fuzariózám v klase a zde i samostatné použití vykazuje velmi dobré ekonomické výsledky.

Ječmen jarní i ozimý

Promino® 300 EC lze zde opět uplatnit na první či druhou aplikaci, a to buď samostatně, nebo s vhodným partnerem pro konkrétní situaci na poli: např. s fenpropidinem (Leander®) dominuje-li padlí, s strobilurinem (azoxystrobin Mirador®) při převaze rzí a hnědé skvrnitosti ječmene, či s kontaktním folpetem (Stavento®) při převaze škodlivosti rynchosporiové nebo ramuláriové skvrnitosti ječmene.

Tritikale ozimé i jarní, žito

Při objevení rzí (plevové i pšeničné) se ošetřuje při prvních příznacích choroby. V případě ostatních chorob se největší účinnosti dosahuje aplikací preventivní (tj. před vizuálním výskytem choroby). Lze aplikovat opět samostatně či s vhodným partnerem. V případě znovuobjevení infekce pak opakujte postřik po 2–3 týdnech.

Řepka olejka ozimá i jarní

Samostatně se aplikuje postřikem v množství 0,6 l/ha v 200-400 l vody. Maximální celková dávka na jednu plodinu je 1,2 l/ha (2 aplikace s minimálním intervalem mezi aplikacemi 21 dní). Na fómové černání stonků řepky se přípravek aplikuje na podzim (BBCH 16-19) nebo na jaře při prvních příznacích choroby. Eventuální druhá dávka pak přichází na jaře, pokud se symptomy objeví znovu. Na hlízenku obecnou se přípravek aplikuje od začátku do konce kvetení (BBCH 61–69). Chytrou možností je pak kombinovat přípravek se strobilurinem př. azoxystrobin (Mirador®), který dokáže deklarovanou účinnost výrazně posílit a rozšířit, přispěje i tzv. green efektem, proto tuto kombinaci používáme zejména na počátku květu.