Zaštita pšenice i ječma u fazi lista zastavičara za sigurniji prinos
Jedan od najvećih izazova sa kojima se proizvođači pšenice i ječma susreću je zaštita useva od bolesti. Kod pšenice najznačajnije su pepelnica i rđa, a kod ječma pepelnica i mrežasta pegavost lista ječma.
Maxentis® sadrži dve aktivne materije, Azoksistrobin i Protiokonazol u uravnoteženom odnosu sa različitim mehanizmima delovanja, čime se ostvaruje zaštita strnih žita od svih ekomomski najznačajnijih proizrokovača bolesti lista i klasa i to u svim fazama zaraze, istovremeno sprečavajući pojavu rezistentnosti.
Azoksistrobin se odlikuje odličnim vezivanjem za površinu lista i ima preventivni efekat, jer čisti spore i sprečava da dođe do sporulacije i do probijanja patogena u unutrašnjost lista.
Protiokonazol je snažan trijazol koji se aktivira nakon ispoljavanja infekcije, vrlo efikasno je zaustavlja i suzbija njeno dalje širenje.
Više od fungicida
Osim što štiti strna žita od bolesti i suzbija već nastale zaraze, fungicid Maxentis® ima i pozitivan uticaj na fiziologiju biljaka, takozvani „zeleni efekat“. Njegovim usvajanjem list zastavičara ostaje duže zelen, promet organske materije u biljkama je intezivniji, bolje se usvajaju azot i voda, i dolazi do poboljšanih procesa fotosinteze. Sve navedeno biljkama omogućava da se bolje prilagode na stresne uslove, što u konačnici obezbeđuje bolji kvalitet zrna i veći prinos.
Glavne prednosti
- Uravnoteženim odnosom aktivnih materija odlično deluje u svim fazama bolesti;
- Kombinacija triazola i strobilurina, koji imaju različit mehanizam delovanja, obezbeđuje potpunu kontrolu svih značajnih bolesti lista i klasa pšenice i ječma;
- Azoksistrobin je jedini strobilurin koji poseduje sistemično delovanje i ulazi u biljne organe;
- Pored fungicidnog delovanja Maxentis® ima i pozitivan uticaj na fiziologiju biljke, što rezultira povećanjem prinosa, kvaliteta zrna i boljom adaptacijom biljke u stresnim uslovima.
Vreme i doza primene
Cilj prvog i drugog tretmana je zaštita lista zastavičara. Što je on duže zelen i zdrav – to ima veći uticaj na prinos.
U prvom (T1) i drugom (T2) tretmanu pšenice može se koristiti doza od 0,8 litara po hektaru, uz utrošak vode minimalno 200 litara. Treći (T3) tretman ima preventivnu ulogu i primenjuje se početkom cvetanja, a preporuka je da se primeni doza od 1 litra po hektaru.
U prvom tretmanu ječma preporuka je da se primeni 1 litar preparata po hektaru.
Za više informacija kontaktirajte predstavnike kompanije Adama na terenu https://bit.ly/kontaktADAMA
Pre upotrebe preparata obavezno je pročitati uputstvo i ponašati se u skladu sa preporukama!
Kompanija Adama